Дискусійна панорама
Завершилися роботи з реконструкції території Національного музею історії, які нещодавно викликали суперечки в суспільстві
Відновлений оглядовий майданчик з відкритими панорамними видами на столицю та облагороджену територію з вдосконаленими зонами відпочинку урочисто презентували вчора. Територію Старокиївської гори облаштовували за проектом 1980-х років, розробленим архітектором Авраамом Мілецьким. Ініціативу реалізували за активної участі громадської організації «Андріївсько-Пейзажна ініціатива» і за підтримки соціального проекту «Зробимо разом» та Міністерства культури.
«ДОЛУЧИТИСЯ МОЖУТЬ ВСІ»
Ті, хто втілював проект у життя, задоволені результатом. «Це здача вже третьої черги цього проекту. Першим етапом стало трасування фундаментів Десятинної церкви, другим — реставрація сходів до цих фундаментів по вулиці Володимирській, результат третього — те, що представляємо сьогодні, відновлення території Старокиївської гори, відкриття парку та оглядового майданчика, відновлення мощення та пішохідних зв’язків, озеленення території, встановлення лавок та урн», — зазначив заступник голови Київської міської державної адміністрації Олексій Резніков.
Загальна вартість робіт з реконструкції та благоустрою території склала 19 мільйонів гривень. «Гроші не великі і не маленькі, — каже меценат проекту В’ячеслав Москалевський. — Ідея проекту з’явилась тому, що я тут народився, знав, як виглядало це місце, поки не почались дивні розкопки, і воно не перетворилось на смітник. Одна з цілей проекту — привернути увагу до таких питань київської влади, бо для неї теж залишилось місце докладання зусиль — вся Пейзажна алея, яка сьогодні заросла і перетворилась на гадючник».
У захопленні від проекту генеральний директор Національного музею історії України Тетяна Сосновська. «Чотири місяці, які реалізовувався цей задум, промайнули, як кілька днів. Люди, котрі працювали над ним, показали себе як згуртована команда, навчилися чути одне одного, не піддаватися інтригам, — зазначила Тетяна Сосновська. — І в кожного з нас теж є можливість долучитися до облаштування цієї території: озелененням, утриманням її в порядку, діями, які прикрасять життя міста».
«МИ ПРАЦЮВАЛИ ЗА ДОГОВОРОМ»
Під час представлення оновленої території багато говорили про скандал, який розгорівся минулого тижня. Тоді кияни обурились через спилювання дерев на схилі Старокиївської гори у рамках проекту. Комунальне об’єднання «Київзеленбуд» одразу повідомило, що не дозволяло видалення зелених насаджень на Старокиївській горі, а містяни провели акцію протесту «Я дерево — пиляй!» («День» писав про це у матеріалі «Дерева чи панорама?» у №161-162 за 9—10 вересня).
В офіційній заяві комунальне об’єднання «Київзеленбуд» повідомило, що працівники комунального підприємства з утримання зелених насаджень Подільського району зафіксували порушення і направили інформацію до Державної екологічної інспекції. Працівники інспекції мають провести роботи зі встановлення фактів порушення і притягнення винних до відповідальності.
«Була угода з «Київзеленбудом», яку я оприлюднила на Facebook, на розчищення Старокиївської гори. Також у музею був акт на зрізання певних дерев. Завдяки тому, що тут проводились такі роботи, ті дерева були зрізані, — стверджує керівник громадської організації «Андріївсько-Пейзажна ініціатива» Марина Соловйова. — Треба дізнатися у «Київзеленбуду», скільки дерев було у них на обліку, скільки залишилося, і не звинувачувати будь-кого. Ми працювали за договором. Є ще один акт, який сьогодні знаходиться у дозвільному центру. За ним роботи ще не проводилися. Там йдеться про 54 дерева. А 164 дерева ні за якими документами у нас не проходили».
«ДУЖЕ ХОЧЕТЬСЯ ДІАЛОГУ З ТИМИ, ХТО ВТІЛЮВАВ ПРОЕКТ»
«Ми зафіксували спилювання і викликали поліцію. Слідчий робить запити до «Київзеленбуду», щоб отримати інформацію по деревах, — розповідає Дана Косміна, архітектор, одна з ініціаторів акції проти знищення зелених насаджень. — Треба стежити за ходом слідства, за тим, що чиститься на території, чи нічого не будується».
По ситуації зі спилюванням дерев є доручення на проведення службового розслідування, повідомив Олексій Резніков. «Якщо буде встановлено, що є винні у порушенні, вони понесуть відповідальність згідно чинного законодавства», — обіцяє заступник голови КМДА.
Міські активісти хочуть провести відкритий круглий стіл, під час якого поспілкуватися з людьми, які займалися проектом з відновлення території у центрі столиці. «Я не проти проекту як такого і чогось нового у місті. Але постає питання принципу і законності. Коли робляться такі дарунки Києву, і зовсім не отримуються необхідні дозволи, не йдуть громадські слухання, а всіх ставлять перед фактом — з’являється така реакція суспільства, — акцентує Дана Косміна. — Дуже хочеться провести дискусію у відкритому форматі, щоб був спокійний діалог з тими, хто займався цим проектом. Щоб виявити, в чому питання — у цінності дерев чи етиці підходу до планування території міста».
Хоч як це дивно, із цієї ситуації можна зробити втішний висновок: у Києві дедалі більше людей, котрі хочуть дбати про місто. Залишилось їм порозумітися.