«Ефективний уряд відрізняється від інших наявністю цілей»
Україна визначається з цілями розвитку після 2015 року. Основним пріоритетом влади має стати збереження населення![](/sites/default/files/main/articles/25062014/9student.jpg)
Завершується Програма «Цілі розвитку тисячоліття» — конкретні завдання, які Україна 2000 року зобов’язалася виконати до 2015-го. Фахівці зазначають, що сьогодні у нас є прогрес у зменшенні смертності дітей, покращанні здоров’я матерів, спостерігається краща картина в освіті (за кількісними показниками), в якійсь мірі — у встановленні гендерної рівності, але залишаються великі проблеми із бідністю населення, поширенням віл-інфекції та туберкульозу та відсутністю не те що цілей, а й стратегії збалансованого розвитку.
Основний капітал будь-якої країни для виконання будь-яких цілей — це люди. Власне, від людського потенціалу залежить теперішнє і майбутнє країни. Але демографи застерігають: демографічний потенціал країни — за рахунок кількості населення — вже повністю вичерпано. І тому Україна повинна перейти від «цінності кількості до цінностей якості».
— Людський капітал — це інтелект, здоров’я, знання, якісна продуктивна праця та якість життя. Основним пріоритетом влади має бути збереження населення. Це забезпечить його активність і працездатність. Друге — освіта: вона має бути продуктивною, — вважає заступник директора Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи Олена МАКАРОВА. — Що сьогодні ми маємо? Це доволі освічене населення. Також є запит на здобуття освіти, особливо — вищої. Відбувається певний прогрес у зростанні тривалості життя населення, а це, очевидно, означає покращання здоров’я населення (попри на те, що ми все ще відстаємо від кращих європейських стандартів). Доволі високою є економічна активність населення, також маємо результати в досягненні певної гендерної рівності й щодо зайнятості (виключаючи представництво жінок на вищих керівних посадах державної служби). Чого ж ми хочемо? Дослідження показують, що найбільше — достойних умов праці та гідного заробітку, також — гідних умов проживання; рівний доступ до якісних послуг, соціальної захищеності та, що мабуть, найбільш важливо, — безпеки (безпеки довкілля, безпеки праці, життя і збереження здоров’я).
«ПОСТАНОВКУ ЦІЛЕЙ ТРЕБА ПРОДОВЖИТИ В КОЖНОМУ МІНІСТЕРСТВІ»
Також, на думку фахівців, сьогодні, в умовах нестабільності, Україна найбільше потребує ефективної публічної та відкритої влади. Більшої співпраці з інститутами громадянського суспільства. Без цієї взаємодії неможливо говорити про людський розвиток.
— Один із механізмів підвищення функціонування людського капіталу є підвищення функціонування держави. Ефективний уряд відрізняється від інших наявністю цілей. І коли ми тільки ставимо перед собою ціль, відбуваються чудеса — ми кудись рухаємося. Наприклад, уряд і Президент хочуть, щоб був безвізовий режим в Європу, відповідно, проводиться робота... Я вважаю, що таку роботу — постановку цілей — треба продовжити в кожному міністерстві. При цьому ми разом маємо сказати не тільки, що можна зробити через 5, 10, 20 років, а й що може й повинно бути зроблено за шість місяців, — вважає міністр економічного розвитку і торгівлі України Павло ШЕРЕМЕТА.
«КРАЩОЮ Є СИТУАЦІЯ НА СХОДІ КРАЇНИ: ТАМ ВИЩІ ЗАРПЛАТИ І ВИЩИЙ РІВЕНЬ ЗАЙНЯТОСТІ»
Науковці не бачать альтернативи тому, щоб цілі розвитку України ставити без наукових досліджень і висновків. Якщо говорити про сьогоднішній розвиток України (регіонів), то він був і залишається дуже неоднорідним. Щоб виміряти рівень людського розвитку, фахівці використали такі аспекти: відтворення населення (смертність і народжуваність), зайнятість (умови праці та оплата), комфортність проживання, матеріальний добробут, освіта (рівень освіти та тривалість) і соціальне оточення (показник суїцидів, захворюваності на туберкульоз, алкоголізм, злочинність, наркоманія, сирітство тощо).
Фахівці дослідили, що, починаючи з 2004 року, в Україні спостерігається позитивна тенденція збільшення кількості регіонів із вищим рівнем життя. Але все одно ситуація залишається досить напруженою.
— Якщо говорити про рівень зайнятості та гідної праці, то кращою є ситуація на сході: там вищі зарплати і вищий рівень зайнятості. Гірше — на заході, і це дуже характерно для України. Індекс комфортного проживання — вельми неблагополучний на сході та в Криму. Однак там значно краща ситуація з освітою: маю на увазі схід, а також Київ, загалом — північ країни. Захід тут програє — за винятком Львівської області. Щодо соціального оточення, то ми маємо просто жахливу картину: це — весь південь і схід. Натомість благополучним є західний регіон. Найкращою за усіма показниками є Чернівецька область — дуже хороші показники, там немає «провалів» — аспектів, по яких було б дуже погано. Близько до неї є показники Закарпатської та Харківської областей, — сказала Олена Макарова.
Демографи переконані: зараз вкрай необхідно використовувати механізм стимулювання розвитку регіонів: треба визначити, в чому є потенціал території. Якщо раніше говорили про рівність, про необхідність створення однакових умов для всіх областей, то тепер фахівці переконані, що це — шлях у нікуди. І при цьому в центрі будь-якої стратегії та цілей треба ставити людину — її життя та здоров’я.