Перейти до основного вмісту

Фермери вимагають редагування Земельного кодексу

Через відсутність закону про купівлю-продаж землі за рік в Україні «подаровано» мільйон гектарів
10 квітня, 00:00

«Якщо буде потрібно, то фермери вийдуть своїми тракторами до стін Верховної Ради»,— заявив президент Асоціації виробників продукції садівництва та виноградарства Валерій Петров на прес-конференції, присвяченій обговоренню ситуації, що склалася навколо проекту Земельного кодексу України.

Позавчора представники Асоціації фермерів та землевласників України (АФЗУ) одностайно висловили критичне ставлення до проекту нової редакції Земельного кодексу, який має бути розглянутий в другому читанні Верховною Радою. Згідно зі статтею 5 цього проекту, громадяни та недержавні юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, повинні до 1 січня 2004 року переоформити в установленному порядку право оренди на них. За словами президента АФЗУ Івана Томича, сподівання фермерів на «прозоре» прийняття аграрної конституції, яка відповідним чином закріпила б право земельної власності, і тим самим поставила остаточну крапку в цьому законодавчому обговоренні, на жаль, далеке від практичного втілення. Натомість, проекти нового аграрного законодавства, що знаходяться на обговоренні в українському парламенті, мають істотно звузити існуючи права та свободи фермерів. У зв’язку з цим Іван Томич наголосив, що замість довгоочікуваної «весни нового тисячоліття» українські господарі отримають Земельний кодекс з «присмаком націоналізації».

Представники Асоцiації відзначають також невідповідність між кількістю фермерських господарств та відповідною законодавчою базою. Так, за данними АФЗУ, лише в минулому році на земельному ринку зафіксовано рух понад 1 млн. га землі. Зрозуміло, без відповідного закону «купівлі-продажу» землі подібні операції здійснюються шляхом «дарування». В цілому ж, державні акти приватної власності на землю мають лише 6,2% від загальної кількості господарів. Решта мають наділи в постійному користуванні, згідно з чинними Законом України «Про селянське (фермерське) господарство» (статті 2,4,5,6) та Земельним кодексом (статті 6 та 7). Зокрема, на грудень 1999 р. нараховувалось понад 40000 таких господарств з правом довічного успадкування або постійного користування.

У випадку затверження нової аграрної Конституції (в теперішньому її проекті), більшість фермерів отримують, за словами Валерія Петрова, «новий головний біль» у вигляді трансформованих «радгоспівських монстрів» та «ходіння на поклони» до райдержадміністрацій, а величезна кількість садівників, для яких сільське господарство взагалі стало, так би мовити, modus vivendi, залишаться не при справах.

У зв’язку з цим лідери АФЗУ офіційно заявили, що для забезпечення захисту 40000 фермерів, а з ними майже 180000 громадян України, які є членами фермерських господарств, фермери пікетуватимуть Верховну Раду з вимогою про законодавче закріплення в новому Земельному кодексі інституту постійного користування земельними ділянками для голів уже існуючих фермерських господарств та передачі їм у приватну власність земельних ділянок в межах 50 га ріллі та 100 га сільгоспугідь.

Окрім пікетування парламенту, Іван Томич обіцяє подібні акції протесту і в регіонах (звичайно, в конституційних межах). При цьому він зазначив, що такий спосіб вияву громадської думки лише перший етап боротьби. Подальші етапи, щоправда, він грунтовно не визначив, натякнувши лише на можливу загальну голодовку та активне лобіювання своїх інтересів у Верховній Раді. Слід зазначити також, що Іван Томич висловився і за можливість конструктивного вирішення цієї проблеми. Зрозуміло, що прийняття законопроекту, який закріпив би право приватної власності на землю, справа вкрай серйозна і в умовах сучасних політичних перепетій, так би мовити, на швидкуруч, вирішувати її не слід. Але останньою межею, за яку фермери, за словами президента АФЗУ, «не відійдуть»— це збереження прав власності та користування господарями, які отримали замельні наділи до 1 січня 2001 року. Слід зазначити, що багато надій в цьому плані лідери українських фермерів покладають на вірогідну зустріч з головою Верховної Ради України Іваном Плющом.

Завершуючи конференцію, голова комітету матеріально-технічного забезпечення Асоціації Іван Самагальський ще раз наголосив, що «нехай ті депутати, які будуть приймати цей закон,— стаття 5 нового Земельного кодексу,— дуже добре подумають».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати