«Газові атаки» в Дніпропетровську загрожують соціальним вибухом
У кінці опалювального сезону газові служби Дніпропетровська оголосили справжню «війну» споживачам-боржникам. За інформацією ВАТ «Дніпрогаз», на початок жовтня від системи газопостачання в місті було відключено понад 10 тис. абонентів, що проживають у приватних та багатоквартирних будинках. І це далеко не межа, оскільки борг жителів Дніпропетровська за спожитий газ нинішнього року досягнув 52,2 млн. грн. І хоч рівень поточних платежів піднявся до 60%, загальної картини це поки що не змінює.
Утім, боротьба з боржниками має і свій зворотний бік. Якщо з підприємствами і котельними газівникам «розібратися» відносно легко, то в житловому секторі, особливо в багатоквартирних будинках, систему газопостачання влаштовано так, що відключити від газу індивідуальних споживачів вельми проблематично. Слюсарів просто не пускають у квартири. А тому газовим службам набагато простіше перекрити «трубу» на всю будівлю, де, між іншим, проживають і ті, хто справно платить за газ. На цьому грунті в різних кінцях міста час від часу спалахують гострі конфлікти, що загрожують за умови масового відключення перерости в соціальну бурю.
Іще влітку мешканці багатоповерхового гуртожитку, які тиждень просиділи без газу, разом із дітьми перекрили рух транспорту на одному з найбільш пожвавлених перехресть Дніпропетровська, поруч із будинком облдержадміністрації. Як на біду, в місті на той час не виявилося ні мера, ні губернатора. Розлютований натовп майже дві години заспокоював секретар міськради Дмитро Єрохін.
Не менш бурхливо дніпропетровці, що залишилися без газу, реагують і тепер. Наприклад, днями конфлікт спалахнув біля будинку № 82, що на проспекті ім. Газети «Правда». Слюсарів, які прибули для того, щоб перекрити газ, мешканці, разом із машиною, взяли в облогу. Справа дійшла до того, що на місце конфлікту вимушена була приїхати міліція, власті району й навіть голова правління ВАТ «Дніпрогаз» Володимир Деркачов, які також потрапили в щільне оточення. Унаслідок багатогодинного з’ясування стосунків, газівники відступили. Можна лише уявити, якого напруження зимової пори досягне лють людей, які живуть без зарплат і одержують мізерні пенсії...
Тим часом пересічні споживачі, що протестують проти колективного відключення, також не сидять склавши руки: дедалі частіше вони переходять у наступ і подають позови в суд. До цього процесу підключилися і представники влади. Як повідомив кореспондентові «Дня» заступник начальника у справах захисту прав споживачів Дніпропетровської облдержадміністрації Володимир Галушко, працівники управління готують позови в суд на «Дніпрогаз» для того, щоб відстояти інтереси мешканців двох багатоквартирних будинків селища Ювілейний. «Люди, — каже він, — акуратно платили за газ, але їх разом із неплатниками піддали «колективному покаранню». І це не перший випадок, коли доводиться заступатися за споживачів. Іще влітку газівники відключили будинки в селищі Олександрівка. «Практика розглядів у суді, — за словами заступника начальника управління, — свідчить, що судді допомагають постраждалим і задовольняють їхні позови про моральний збиток в обсязі до 1 тис. грн.». Розбиратися управлінню доводилося і з конфліктними ситуаціями, що виникали з вини співробітників тепломережі. «На жаль, — зазначає Володимир Галушко, — наша робота із захисту прав споживачів не завжди знаходить розуміння з боку керівників міста та області. Деякі стають на захист «Дніпрогазу», хоч колективне відключення здатне викликати небезпечну соціальну напруженість».