Гинуть немовлята!
Нещасні випадки у неблагополучних сім’ях більше непокоять громадські, ніж державні службиТрагедія, яка сталася наприкінці січня в селі Новоукраїнка Роздільнянського району Одеської області, коли четверо дітей загинуло в результаті отруєння чадним газом у приватному будинку, не залишила байдужими, мабуть, нікого. За даними МНС, через коротке замикання в електропроводці спалахнув матрац та інші постільні речі. Пожежу в будинку загасили сусіди. Як виявилося, мати малюків, старшому з яких виповнилося п’ять років, винаймала будинок упродовж кількох місяців.
— Результат загибелі — несправність електрообігрівача, — сухо резюмує начальник обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді Віталій Кольцов.
Слова чиновника, який сам є батьком, звучать боляче ще й тому, що смерть малят є черговою ланкою в ланцюгу подібних страшних фактів. 21 січня від отруєння чадним газом під час пожежі у приватному будинку в селі Ярославка Саратського району Одеської області загинуло двоє хлопчиків. Також днями двоє маленьких одеситів потрапили до лікарні з отруєнням від чадного газу. Малюків удалося врятувати.
Жахливі дані статистики, схоже, не надто бентежать чиновників, котрі займаються дитячою проблематикою. В Одеському регіоні, до речі, працює чотири такі структури. Один із функціонерів подібної структури, імені якого навіть не хочеться називати, так і сказав: «У Африці вмирає у 1000 разів більше дітей, і це нікого не хвилює. А тут кілька осіб — і трагедія». Знайшлися й такі, які кажуть, що смерть від чадного газу — це ще не найгірший варіант за такого життя.
В Роздільнянській райадміністрації говорять, що матері на мить трагедії не було вдома. Остаточну оцінку факту повинна дати прокуратура.
Незалежні фахівці кажуть, що трагедії відбуваються найчастіше з дітьми з так званих проблемних сімей.
— У випадку з Роздільнянським районом основною причиною трагедії напевно можна назвати бідність, — говорить керівник громадської організації «Сузір’я» Дмитро Рахлін. — Саме недостатній рівень забезпеченості і змушує людей економити на електроприладах, які не витримують умов безпеки. А якщо абстрагуватися від цього випадку, то можна сказати, що понад усе потерпають діти у сім’ях, де процвітає алкоголізм і наркоманія. І отруєння чадним газом — це лише верхівка айсберга.
Питання загибелі дітей наразі перебуває на контролі низки громадських організацій. Поки що громадських. Державні органи, мабуть, обмежуються формальним підходом.
В Одеській області, за даними обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей і молоді, близько восьми тисяч сімей, що перебувають у важких життєвих обставинах. У них виховується понад 16 тисяч дітей. 230 дітей офіційно вважаються безпритульними. 3620 дітей виховуються в сім’ях, де батьки страждають від алкогольної або наркотичної залежності. 324 дитини офіційно виховується в сім’ях, де реєструється насильство. Соціологи зазначають, що офіційні дані принаймні уп’ятеро відрізняються від фактичної наявності соціальних вад у сім’ях.