Iнсуліновий шок
У Костянтинівському районі Донецької області закінчуються ліки для хворих на діабет. Влада каже, що препарату вистачає, натомість пацієнти вже позичають його одне в одного...Марія Саманкова із села Куртівка на Донеччині — діабетик, 20 років інсулінозалежна. Нещодавно Марія поїхала до Центральної районної лікарні у Костянтинівці за інсуліном, замість звичайної місячної норми їй видали половину. Пояснили, що на складі препарату залишилося максимум до кінця тижня, деякі види інсуліну вже закінчилися.
Сину Марії, Миколі Саманкову, підтвердили цю інформацію на складі, і чоловік забив у дзвони: звернувся до преси, лікарів, влади. Незабаром департамент охорони здоров’я Донецької ОДА пообіцяв, що з 23 червня поставки препарату у лікарні регіону відновлять. Але поки безрезультатно.
Проблеми з постачанням інсуліну влада пояснила змінами у нормативних документах уряду та затримкою торгів на закупівлю препарату. Заступник директора департаменту охорони здоров’я Донецької ОДА Тамара Циганок повідомила, що для безперервного забезпечення діабетиків інсуліном розроблено механізм видачі препарату через аптеки, не в лікарнях. Схема проста: ендокринолог видає пацієнту рецепт на потрібний препарат і спрямовує хворого у конкретну аптеку, де інсулін видадуть безкоштовно.
«Обіцяли, що схема запрацює найближчим часом. Чекаємо цього «найближчого часу» досі. Протягом двох тижнів було дві поставки на місто та район, вони склали приблизно 4% від місячної потреби хворих. Протягом доби обидва вантажі роздали, бо люди чатують на препарат», — зауважив Микола Саманков.
«Допомогу» хворим на діабет запропонували Максим та Олена, нібито пов’язані з ДНР. Ця пара зв’язувалася з ендокринологами, обіцяла видавати інсулін датського виробника «Ново Нордіск». За словами Миколи, такий препарат треба транспортувати та зберігати за температури не вище +15°С. У яких умовах тримали інсулін загадкові Максим та Олена, невідомо. Лікарі передавали контакти «благодійників» пацієнтам, але попереджали про ризик. Микола Саманков розповів, що Максим та Олена видавали препарат в обмін на ксерокопію паспорту та ідентифікаційного коду, тому хворі побоювались звертатися за такими ліками.
На початку липня інсулін у Центральній районній лікарні в Костянтинівці відсутній. Ендокринолог відмовляється говорити з журналістами, бо боїться втратити роботу, і звертається до ЗМІ через пацієнтів. «День» намагався поспілкуватися з в. о. головного лікаря цього закладу Оленою Філіпповою. Спочатку у лікарні просили зателефонувати пізніше, бо начебто проходила нарада, потім не брали слухавку.
«Доходить до того, що хворі діляться інсуліном, або позичають препарат одне в одного. Моя мати отримала норму на два тижні, і препарат майже закінчився. Через знайомих придбав інсуліну ще на місяць, але нема можливості робити так постійно. Без централізованих поставок це — неефективне гасіння пожежі. Гуманітарна допомога також не вирішить усіх питань», — переконаний Микола Саманков.
Прес-служба Донецької ОДА з посиланням на департамент охорони здоров’я повідомила, що ситуація, заявлена наприкінці червня, не змінилась: інсулін доставили по містах, хворі мають отримувати препарат через ендокринолога. У департаменті охорони здоров’я Донецької ОДА проблеми з інсуліном пов’язують з недоробками на низовому рівні і просять хворих скаржитися владі області.
Нова надія мешканців проблемного району — зведений загін міліції, що віднедавна працює у Костянтинівці. Цей підрозділ з немісцевих правоохоронців прийшов до Костянтинівки після звільнення міста від бойовиків «ДНР» та, серед іншого, збирає інформацію про локальні проблеми. Микола Саманков сподівається: «Ці міліціонери можуть передати своїми каналами, що у місті немає інсуліну, і нам допоможуть. Бо ще тиждень такого життя — і тупик. Можуть загинути люди».