Перейти до основного вмісту

Каналізаційна загроза

5 червня — Всесвітній день охорони навколишнього середовища
06 червня, 00:00

Невеселий стоїть над річкою Калюс райцентр Нова Ушиця. Спостерігає, як до сивого Дністра несе Калюс усіляку нечисть — т. зв. відходи життєдіяльності зануреного у безвихідь сонного містечка. А з Дністра п’є воду стародавній Кам’янець- Подільський, не знає достеменно, що день прийдешній йому готує.

Сама ж Нова Ушиця якогось дня прокинулась. Це тоді, коли до місцевої лікарні пішли невпинним потоком хворі — діти і дорослі. Всі — з однаковими скаргами на біль у животі, температуру і т.ін. Лікарі зробили прикрий висновок, що всі симптоми означають одне: має місце гостре кишкове захворювання, викликане якоюсь бактерією. І що було прикметним і незрозумiлим? Хворі представляли будинки з усіх вулиць селища міського типу, де археологи свого часу знайшли шліфовані кам’яні сокири доби бронзи (друге тисячоліття до н.е.). Надзвичайна ж пригода трапилася в райцентрi одного з останніх днів другого тисячоліття н.е.

«Мабуть, з медзакладу й пішла «гуляти» райцентром ота інфекція. Там каналізаційних споруд немає. То куди ж спрямовуються видалені апендикси, стоки з кухні та вмивальників у лікарняних корпусах? Як не у підземні, то у поверхневі води», — говорить Володимир Шмигований, начальник облдержуправління екологічної безпеки та природних ресурсів.

Володимир Шмигований уважає, що в річці Калюс уже давно немає нічого, крім хвороботворних бактерій: «Там концентрація різних солей і металів у десятки, сотні разів перевищує гранично допустимі норми». Річка пропадає від побутових і виробничих відходів: «У Новій Ушиці є молзавод. Закрили — рік стояв. Прийшов новий власник, я йому так і сказав: мав гроші, щоб завод купити, то треба ще витратитися на каналізаційну споруду для підприємства. Начебто вже замовив проектну документацію...»

На думку начальника облдержуправління, «найгостріша екологічна проблема полягає в тому, що у десятьох райцентрах — кожному другому у краї, немає каналізаційних споруд». Комунальні, виробничі стоки отруюють річки, на яких стоять Стара Синява, Летичів, Теофіполь, Ярмолинці, Деражня... Наче на порохових бочках, «сидять» ці райцентри: «Ніхто не знає, якi бактерії та коли можуть спричинити спалах інфекційної хвороби у тому чи iншому містечку».

Володимир Шмигований уже нічого не каже про селища міського типу, яким не випало бути райцентрами: «Десь у Вовковинцях, Антонінах чи у Війтівцях жодними планами не передбачено бодай примітивні очисні об’єкти». Бо, мовляв, у заштатних одиницях адміністративно-територіального поділу чекають, та не дочекаються грошей для проектування та будівництва каналізаційних споруд: «Бюджетами всіх рівнів передбачено десь до чотирьох мільйонів гривень на всі комунальні потреби та природоохоронні заходи в області». А тій-таки Новій Ушиці треба «бідного» мільйона, щоб побудувати каналізаційні споруди. Де ж візьме? Коли? «Певний, що мені особисто навіть проекту не доведеться на власні очі побачити», — сповнений сил Володимир Шмигований оповитий такою ж безнадією, як Нова Ушиця чи Ярмолинці.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати