Перейти до основного вмісту

Катастрофічне соло Леоніда Кучми

02 лютого, 00:00

ТУТ ПРЕЗИДЕНТ БУВАВ

Перший заступник мера Мукачева Микола Роглєв показує постраждалий від паводка мікрорайон Росвигово. Дамба біля Латориці була 5,9 м заввишки. Підняли вже на метр. Однак робіт виконано на 300 тис. гривень. А всього стосовно дамб треба освоїти 12,5 млн. гривень. Івано-франківські будівельники допоможуть поновити 12 км непоновлених доріг. Де ж гроші? Мінводгосп планує дати Мукачеву 9 млн. гривень, підтримати обіцяв і Валерій Кальченко (МінНС). Упорядковуються габіони — сітки з камінням — на берегах, щоб їх не розмивало від мосту Бєляєва до Підгородського мосту. На відновлення останнього вже є 300 тис. гривень, але «Укравтодор» ніяк не розпочне відновлення.

А загалом ми в місцях цивілізованих, хоча дві третини древнього міста було затоплено, пошкоджено 567 будинків. Недаремно ж тут возили Президента, показували 13 майже повністю відновлених будинків, а для семи — фундаменти в мікрорайоні Паланок, біля однойменного замку. За словами М. Роглєва, в першу чергу будують для тих, хто бідніший, хто самотужки відбудуватися неспроможний.

Тут же підходжу до підтопленця Івана Андрійовича Сидора, котрий задіяний до відбудови Паланку.

— 200 гривень допомоги дали мені з дружиною, — каже він. — Це мало. На депутатів теж ніякої надії — будуємо другий місяць без оплати, хоча гроші дуже потрібні. Затопило мою хату на 1,3 м, всі продукти пропали. З речей видали чоботи, проте обидва виявилися на одну ногу. Дуже допомогло, що перші два тижні давали їжу, хліб безкоштовно... Дивує, що видавали гуманітарку і в квартири багатоповерхівок на Чернишевського так само, як і тим, котрих затопило. Це дивно.

Загальні зауваження до влади були. Гуманітарну допомогу треба розподіляти більш справедливо. Бо тим, кого не було вдома під час її розвезення, так нічого й не дісталося. Контрастом є німецька громада, яка допомагала всім німцям Паланку і нікого не обійшла увагою.

Берегівський — інший район області, де бував пан Кучма, де через те все й зорганізовано добре. Однак хотілось би зазирнути і в підтекст благодіянь. Із затопленого Варієва циганський табір перекочував до 7-ї міської циганської школи Берегового, оскільки саманні благенькі «курники» завалилися. Вони одержали по 720 гривень компенсації, шість місяців їх після повені годують, одягають. Усі вони «погодилися» на нові квартири в районному місті й не бажають іти за 90 гривень за місяць на відбудову рідного села. Там активно нині діють представники Угорської вселенської служби милосердя, котрі осушують спеціальними приладами на електриці, солярці й газі ще придатні для житла будинки.

— У першу чергу, — сказав заступник голови райдержадміністрації Іван Геревич, — осушуються будинки багатодітних сімей і тих, котрі прийняли до себе постраждалих. Робиться це у Варієві Бобовому.

Добре, що він був із нами. Майже ніхто із зустрічних людей не розумів ані слова по-українському чи російському. Оце-то громадяни великої незалежної держави! Чи хоч зрозуміли вони, що до них саме Президент України приїжджав?

Але щодо гуманітарної допомоги будматеріалами угорці проявили гордість, непритаманну нинішньому Президентові:

— Хочемо відкрити свої дві цегельні, а не везти цеглу хтозна-звідки.

ТУТ ПРЕЗИДЕНТ НЕ БУВАВ

Кореспондент «Дня» запитав у райцентрі Хуст народного депутата від гірських районів Віктора Жердицького:

— Як ви можете порівняти ті вулиці, якими Кучму возили з приводу ліквідації наслідків повені, з тими вулицями вашого виборчого округу, якими його не возили?

— Тут повністю зірвано графік відновлювальних робіт. Відсотків 30 результативності. Чим далі, тим гірші дороги. Якщо туман або ніч, то їздити можна хіба навпомацки. Ями є такі, що півмашини заховається. Гроші на ремонт використовуються неефективно. Більшість із них, у прямому значенні, закопано. На відновленні дамб — штурмівщина, що не сприяє якості і не попередить згодом нові навали стихії. І на будівництві, і під час розподілу гуманітарки немає в душі людській внутрішньої системи моральності. Усі розраховують на адміністрування... Кошти від власників автомобілів ідуть на «Укравтодор». А чому не лишати їх у постраждалих районах? На місці вони виступили б для організацій замовниками на ремонт тієї чи іншої ділянки дороги. Виник би конкурс. Але цього, мабуть, нікому не треба.

Далі В. Жердицький висловився, що «корумпованість верхівки є й у великих масштабах, що об’єднання «Злагода» є спробою загнати туди лівих і правих, щоб не було можливості висунути іншого кандидата».

Однак до змін у депутата відчувалось прагнення, бо сказав:

— Я за те, щоб одночасно зняти недоторканність і з Президента, і з усіх депутатів.

...Час уже припинити існування касти недоторканних і «торканої» маси (читай — народу. — Авт.). Щоб п’ятирічка похмурої кучмівщини, яка вмістила в себе негатив радянської та інших епох, минула безповоротно.

ПІСЛЯМОВА

Про зневіру в будь-яких перспективах і можливостях нинішньої влади свідчить те, що ті, котрі мають дещо в гаманці, почали купувати підтопленців-жебраків. За певну суму переоформлюються знесені хати як незнесені. Тобто заднім числом. А потім права екологічних біженців використовуються для еміграції в більш цивілізовані країни.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати