Харчовий захист як стратегічна «зброя» виживання нації
Кажуть, скажи мені, що ти їси, і я скажу, що їсть тебе. За даними ВООЗ здоров’я людини на 50% обумовлене харчуванням та способом життя. Порушення цього життєвого правила «карається» ожирінням, гіпертонією, ішемічною хворобою серця, цукровим діабетом, алергією, іншими «хворобами цивілізації». Скажімо, не менше половини всіх випадків раку у жінок та 33% — у чоловіків спричиняють, як стверджують американські вчені, недоліки харчування. Українців, що потерпають окрім недоїдання від екологічної кризи і радіаційного забруднення, можуть вивезти дві «конячки» — оздоровче харчування та здорове буття.
У цьому впевнений виконавчий директор програми «харчового оздоровлення», помічник гетьмана Українського козацтва, кандидат хімічних наук Микола Гордієнко. Усе почалося, як розповів він, три роки тому зі звичайнісінької наради в Будинку літератора, присвяченій стану здоров’я населення, куди «відповідальні» за проблему міністерства запросили представників українського козацтва. Проблема «зачепила за живе». Виявилось, що ніхто в державі глобально нею не займається.
Перший центр оздоровчого харчування козаки заснували в Ніжині, і сьогодні 60 тисяч ніжинців озброїлись новими, себто добре забутими старими рецептами здоров’я. Вражаючі результати включення до традиційного раціону харчових та біологічно активних добавок, зокрема зародків пшениці, харчових волокон, страв із сої, напоїв на основі цілющих трав та соків, переконали ентузіастів у правильності обраного шляху. Нині оздоровчий центр створюється на базі Київського інституту токсикології. Тут під керівництвом головного дієтолога України, доктора медичних наук, координатора програми «Здорове буття і оздоровче харчування — кожній сім’ї України» Петра Карпенка планується вести наукові розробки, готувати фахівців для впровадження програми.
Кошик продуктів для кожної людини, переконаний головний дієтолог, має бути індивідуальним в залежності від віку, психоемоційних та фізичних навантажень, хвороби. Але рекомендації може дати лише фахівець. Тим часом, за словами П. Карпенка, нині на всю Україну нараховується 120—130 лікарів-дієтологів, тоді як лише у штаті Пенсильванія (США) їх 325. Немає Національної програми оздоровчого харчування. Відійшли в небуття дієтичні їдальні. Однак справу зрушено з місця, тож є надія, що люди поволі вибиратимуться із «третього стану організму» (між здоров’ям та хворобою), в якому перебуває зараз переважна більшість населення України.