Перейти до основного вмісту

Хоч не дихай!

У літній період загострюються прояви алергії. Як із цим боротися?
14 червня, 11:07
ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА

Літо — не сприятливий час для алергіків. Пилок рослин, тополиний пух, сонце вкрай дошкуляють. Алергологи зауважують: щороку у світі збільшується кількість людей з різко виявленими алергічними реакціями. Будь то діти чи дорослі, в яких «раптом» з’являються алергічні прояви. На жаль, у лікарів немає єдиної точки зору на виникнення цього захворювання. Хороша новина в тому, що, за словами лікарів, якщо у вас несезонна алергія, то медикаментозно її можна вилікувати на 99%.

Асоціація алергологів України щотижня дає прогноз алергенів, які будуть актуальними в цей час. Так, за їхніми даними, цього тижня основним повітряним алергеном в Україні залишиться пилок злакових трав. Мешканцям областей, де пройдуть дощі, він дошкулятиме менше. У сухі ж дні ризик виникнення алергії до пилку злакових трав зросте від мінімального до помірного. Крім того, волога й тепла погода сприяє появі у повітрі великої кількості різноманітних спор грибів, з якими може бути пов’язаний ризик виникнення алергії. Її часто плутають із ГРЗ, але при алергії немає температури.

— Для алергії характерні набряки, свербіж, чхання і рясні водянисті виділення з носа за відсутності температури. Доказом алергії буде позитивний результат від застосування антигістамінних препаратів, — зазначає лікар-пульмонолог, алерголог, кандидат медичних наук, старший науковий співробітник Національного інституту фтизіатрії і пульмонології Віра СТРИЖ. — Якщо з’явилися такі симптоми, людині обов’язково треба відвідати лікаря — пройти шкірні тести, тест на визначення рівня загального імуноглобуліну Е, а також тест на визначення рівнів специфічних антитіл до різних алергенів (квітучі рослини, домашній пил, тварини тощо). Люди більше знають про вплив квіткового пилку, ховаються від нього в домівках. Але те, що саме в квартирах може бути збудник їхньої алергії, — не всім відомо. Наприклад, алергію можуть спричинити кліщі, які містяться в домашній пилюці (живі, мертві, їхня оболонка та екскременти), особливо виду Dermatophagoides pteronyssimus. Кліщ дуже малий, його не побачиш неозброєним оком. Основне місце концентрації цих кліщів — постіль; його може бути чимало в килимах, м’яких меблях, гардинах, м’яких іграшках, одязі та інших речах повсякденного користування. Кліщ не кусає людей і не розносить жодних інфекцій, любить тепло і підвищену вологість, натомість уникає прямих сонячних променів, тривалого заморожування. До цієї ж групи належать і так звані епідермальні алергени — волосся, шерсть та лупа тварин. Нерідко алергеном буває рачок дафнія, якого використовують як сухий корм для акваріумних риб.

Методи боротьби з такою алергією доволі прості: чиста постіль, вологе прибирання, провітрювання. І що важливо — без упадання в крайнощі. Тому що активне використання дезінфікуючих та мийних засобів може також призвести до... алергії. Про це багато говорить педіатр Євген Комаровський, який вважає, що людині, а особливо дитині, стерильність не тільки не потрібна, а й заважає розвиватися імунітету.

— Коли в дитини активно формується імунітет, його потрібно «навантажувати»: дитина має повзати по підлозі, контактувати з тваринами, гратися в піску. Якщо маля контактує з великою кількістю бактерій, його організм формується нормально. Якщо ж не вистачає мікробів, то він сприймає за мікроби все, що на них схоже — наприклад, пилок амброзії, — впевнений доктор КОМАРОВСЬКИЙ. — Не варто зловживати засобами гігієни — якщо дитина постійно перебуватиме в стерильному середовищі, то її імунітет буде у стані бездіяльності. Що таке алергія? Це коли організму не вистачає контакту з мікробами. Адже йому потрібно контактувати з трьома мільярдами мікробів і працювати на імунітет! Ми починаємо використовувати дезінфікуючі речовини, мийні засоби, різко зменшуємо кількість бактерій, з якими організм має боротися, плюс насичуємо повітря хімією. На підлозі дизентерійні палички чи палички сальмонели не живуть. Вони живуть і в наших ротах, якими ми цілуємо дітей, і в неякісних продуктах.

Дещо інше бачення появи алергічних реакцій мають фахівці кафедри біотехнологій Національного технічного університету «Київський політехнічний інститут». Тут вважають, що зарано робити висновки про причини розповсюдження алергії у світі — як і активізацію метеозалежності у людей. Найкраще підходити комплексно — зважати на вплив екології, харчування і, зрозуміло, зовнішніх факторів.

— Алергія набула нині широкого розповсюдження, як і шлунково-кишкові й серцево-судинні захворювання. Про причини однозначно говорити важко, та коли згадати людей, яких я консультую, то передусім, щоб позбутися алергічних проявів, я раджу почистити організм сорбентами. Зараз організм людини дуже зашлакований, навіть у маленьких дітей. І дуже часто алергію спричиняють паразити, які в нас живуть, а зовнішні чинники стають просто каталізатором, — говорить доктор біологічних наук, професор кафедри промислової біотехнології КПІ Володимир ГОРЧАКОВ. — Наприклад, була в мене на прийомі пацієнтка зі скаргами на алергічні висипи. У неї ми виявили 12 алергенів. Причому 8 із них — це були внутрішні, її власні паразити (черви, лямблії тощо), 4 — на продукти харчування і речовини. Я порадив їй спочатку місяць-два почистити організм сорбентом, паралельно уникаючи продуктів, які можуть спричиняти алергію. І вже тоді можна лікувати органи, які від них постраждали — підшлункову, печінку, шлунок.

Нерідко таким каталізатором алергії в людини стає сільськогосподарська продукція, вирощена з використанням надмірної кількості хімічних добрив чи засобів для боротьби зі шкідниками. Якщо від молодої моркви виникає сильний приступ алергії — наче від укусу бджоли, чи якщо зелена петрушка тиждень не в’яне в холодильнику, а з часом гниє, то це — «заслуга» тих, хто виростив цю продукцію.

— Якщо оцінювати ситуацію з використанням мінеральних добрив, скажімо, засобів захисту рослин, то тут є проблеми, пов’язані з присутністю на нашому ринку низькоякісних засобів захисту рослин, особливо китайської продукції, — каже голова Спілки сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів Іван ТОМИЧ. — Ці препарати не завжди є ефективними й без жодних побічних наслідків. Тому у зв’язку з існуванням офіційного та чорного ринку китайської продукції на українському ринку, внаслідок використання цих препаратів при вирощуванні сільськогосподарських культур можуть виникати негативні результати у вигляді алергії та інших наслідків. Масштаби застосування такої продукції мало кому відомі, але вагома частка, звісно, є. Загалом же цілком нешкідливих засобів захисту рослин дуже мало. Це екологічно чисті біопрепарати. Їх застосовують у вирощуванні органічно чистих чи екологічно чистих культур, які використовують у практиці господарств в Україні, їхня частка надто низька. До того ж вони дорого коштують.


ЛІКАРІ КАЖУТЬ: «СУЧАСНА МЕДИЦИНА НЕ ЗНАЄ, ЯК НАЗАВЖДИ ВИЛІКУВАТИ ВІД АЛЕРГІЇ, АЛЕ МОЖЕ СУТТЄВО ПОЛЕГШИТИ ЖИТТЯ». ТРЕБА ДОТРИМУВАТИСЯ ТАКИХ ПРАВИЛ:

1 Не займайтесь активною діяльністю на вулиці в ранковий час (пік викиду пилку припадає на період з 5-ї до 12-ї години ранку), особливо в суху вітряну погоду; не вивішуйте для сушіння на відкритому повітрі одяг і білизну — на них осідає пилок.

2 Зачиняйте вікна на ніч і вранці або завішуйте вікна мокрою тканиною. Закривайте вікна в автомобілях.

3 Носіть звичайні або сонцезахисні окуляри. Вони частково захищають очі від пилку. За можливості, користуйтеся маскою, особливо за містом.

4 Після повернення з вулиці мийте голову і руки, промивайте очі й ніс теплою водою.

5 У період загострення, а також поза сезоном не вживайте продуктів, які містять інгредієнти, що можуть спричинити перехресні реакції з алергенами пилку. Зокрема, при алергії на пилок злаків (жито, тимофіївка, райграс, лисохвіст) не рекомендовано вживати: мед, хліб, печиво, макарони, сухарі, манну крупу, варені ковбаси, сосиски, пиво, віскі, пшеничну горілку.

6 У разі температури в період загострення поліному (алергії) не використовуйте безконтрольно жарознижувальних та антибактеріальних препаратів. Необхідність їх вживання визначає тільки лікар. У домашній аптечці обов’язково мають бути антигістамінні препарати. Їх вибір зараз дуже великий.

7 Якщо є можливість, поїдьте у відпустку в морські, степові або гірські райони України, де активного пилкування дерев наразі не спостерігається.

8 Перебуваючи за кермом або виконуючи роботу, що потребує значної уваги, не використовуйте протиалергенних препаратів без погодження з лікарем. Багато з них мають снодійний ефект і знижують швидкість реакції. Пам’ятайте, що за ст. 130 Адміністративного кодексу України, управління транспортними засобами особами під впливом лікарських препаратів, які знижують їхню увагу та швидкість реакції, прирівнюється до водіння в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп’яніння.

9 Всі лікувальні та профілактичні заходи в разі алергії на пилок рослин необхідно узгоджувати з лікарем-алергологом. Тільки в алергологічному кабінеті можливо встановити етіологічний (причинний) діагноз і максимально правильно призначити профілактичне (попереджувальне) лікування.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати