Хто утримає Вінницькі Мури?
Пам’ятка архітектури XVII століття опинилася під загрозою знищенняГрупа істориків, краєзнавців і студентів почала бити на сполох, бо споруда руйнується не так через вік чи природні умови (комплекс стоїть на вологому ґрунті), а здебільшого через людську безвідповідальність
Вінницькі Мури — це комплекс оборонних і монастирських споруд, який збудували монахи-єзуїти. Він складався з єзуїтського монастиря, костелу, колегіуму, а також домініканського монастиря і костелу. Будівлі були оточені потужними кріпосними стінами з контрфорсами, бійницями та бойовими вежами. До наших днів найкраще збереглася одна з веж, розташована на території Свято-Преображенського собору. Але не так давно через дорогу від Мурів розпочалося масштабне будівництво, яке спричинило руйнування і так нестійких стін пам’ятки.
«Хазяйновиті» вінничани стали підбирати цеглини (датовані XVI — XVII століттями) і складати їх у своїх дворах. А деякі «колекціонери» взагалі почали знімати оригінальну черепицю. Про проблему Мурів обласна та міська влада знає, і не один рік. Збирали наради, проводили конференції, дискусії. Але віз і досі там.
«РЯТУВАТИ ТРЕБА УВЕСЬ КОМПЛЕКС»
Отець Владислав, секретар Вінницької єпархії Української православної церкви:
— Вперше ми помітили зникнення цегли зі стіни 2014 року. Спочатку не надали цьому значення, а потім виявили купи складених цеглин у сусідніх дворах. Були вражені цим фактом і зробили фотодокази. Стіни Мурів руйнуються з багатьох причин: через ґрунт, погодні умови (замокання), сусіднє будівництво і трамвайну колію, яка дуже гучна та вібраційна.
Ми зверталися до керівництва міста з цього приводу, бо бачимо, що йдуть тріщини і страждають будівлі. Замовили проект на проведення консерваційних та протиаварійних робіт Вінницьких Мурів, розташованих на території собору. Вартість робіт становить близько п’яти мільйонів гривень. Ці кошти обіцяли надати місто й область. Та проблема в тому, що проект передбачає укріплення лише частини Мурів, а рятувати потрібно увесь комплекс.
«ЦЕ ВЖЕ ТРЕТІЙ ЧИ ЧЕТВЕРТИЙ ВАРІАНТ РЕСТАВРАЦІЇ»
Михайло ПОТУПЧИК, завідуючий сектором охорони культурної спадщини управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністрації:
— Вінницькі Мури — це державна пам’ятка, балансоутримувачами якої є одночасно три організації: єпархія, обласний краєзнавчий музей і технічний коледж. Частина Мурів, яка належить Свято-Преображенському собору, найбільш видима для туристів і гостей міста. Але велика проблема є також у краєзнавчому музеї, який займає келії єзуїтського монастиря, зокрема підземелля, і в державному архіві, розташованому на території мурів.
Питання реставрації Вінницьких Мурів постало не сьогодні. Настільки мені відомо, перший проект реставрації було розроблено ще в 60-х роках минулого століття, але нічого не було зроблено. Другий — у 80-х, і теж нічого не відбулося. Таким чином, це вже третій чи четвертий варіант. Але проблема не в проектах, а в результаті. Необхідно звернути увагу на весь комплекс загалом і «вибити» фінансування. Та як тільки рішення про реконструкцію тієї чи іншої пам’ятки виноситься на затвердження депутатського корпусу, ми майже на 100% отримуємо негативну відповідь.
«РЕАЛІЗАЦІЯ ПРОЕКТУ НЕ ЗАБАРИТЬСЯ»
Леонід ГУЖВА, головний архітектор Вінницької області:
— Переконаний, що цього разу питання має зрушити з мертвої точки, і хоча б частину комплексу розпочнемо реставрувати. У новій виготовленій документації, на яку єпархія розробила проект, ми побачили реальні пропозиції з виконання робіт. Тому реалізація проекту не забариться.
Після того як документи пройдуть процедуру державної експертизи та погодження в Мінкульті, ми звернемося до обласної ради з проханням надати кошти. За попередніми домовленостями, гроші обіцяли надати і з обласного, і з міського бюджетів, оскільки земля під Мурами належить до комунальної власності Вінниці. Але скільки часу документація проходитиме експертизу і як довго чекатиме на погодження в міністерстві — невідомо.
«ГОТОВІ ЗАМОВИТИ ДОКУМЕНТАЦІЮ, ЩОБ ВІДКРИТИ ПІДЗЕМЕЛЛЯ ПІД МУЗЕЄМ»
Катерина ВИСОЦЬКА, директор Вінницького обласного краєзнавчого музею:
— У грудні 2014 року Вінницький обласний краєзнавчий музей визначено як балансоутримувача цього комплексу. Ми вивчали документи, можливості і зараз також готові замовити проектно-кошторисну документацію, яка б дала можливість відкрити підземелля під музеєм.
П’ять років тому ми виявили підземні келії, в яких після реконструкції можна облаштувати експозиції. Маємо фонди археологічної колекції, зокрема сарматське золото й унікальну колекцію зброї, яку, на жаль, не можемо експонувати через неможливість її охорони. А це приміщення підходить для такої виставки. І, сподіваюся, ми нарешті зможемо представити вінничанам ці унікальні пам’ятки.
«МУРИ — ЦЕ СЕРЦЕ ВІННИЦІ»
Ольга КОЛЯСТРУК, професор, завідувачка кафедри історії України Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського:
— Якщо ми не задзвонимо у дзвони і хтось продовжуватиме розносити нашу силу по цеглинці, то будемо варті того, щоб нас затоптали в минуле, в забуття. Мури — це не просто символ минулої епохи, а серце Вінниці. Звідси розпочалася історія Нового міста. Якщо ми не почнемо щось робити з цим руйнуванням, можемо втратити пам’ятку назавжди. А без минулого не може бути майбутнього.
ВІД АВТОРА
...Проблему руйнування Вінницьких Мурів порушив депутат обласної ради Володимир Барцьос, який отримав відповідне звернення від інтелігенції міста. Він назвав вирішення цього питання тестом для вінницької влади на наявність політичної волі реалізувати важливий проект, а для громадськості — це шанс завершити розпочату справу і проконтролювати процес її виконання.