Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

ХТО ВРЯТУЄ УКРАЇНСЬКІ ЗАМКИ?

03 вересня, 00:00

КАЗКА ВІД РУСЛАНИ

Середньовічний замок — один із найважливіших символів європейської цивілізації. Й замки на території країни — нібито знаки її родової приналежності до цієї цивілізації. На сьогодні з 3000 українських замків (більше, ніж навіть у Франції) збереглося всього 12, близько п'ятисот лежить у руїнах — такі результати радянського «історичного експерименту». Через сторіччя мешканці найбільшої на Європейському континенті держави мають загрозливу перспективу не побачити величних пам'ятників свого героїчного Середньовіччя.

Привернути увагу суспільства до проблеми порятунку унікальних замкових споруд взялася відома співачка Руслана Лижичко. Спершу її надихала ідея поєднати масштабне музичне дійство з грандіозною архітектурою феодальної епохи. Результатом став гучний концерт в Олеському замку під Львовом, фільм про який був визнаний кращим музичним фільмом 1997 року на телевізійному конкурсі «Золота Ера». Саме в Олеському замку Руслана задумала свій благодійницький «Тур по замках України», старт якому було дано напередодні восьмого Дня незалежності в Луцьку.

У вересні ми відзначатимемо 800-річчя держави славних князів Романа, Льва і короля Данила Галицьких. Луцький замок, що пам'ятає Великого князя литовського Вітовта, Богдана Хмельницького, Лесю Українку, носить ім'я Любарта, останнього правителя Володимиро-Галицької Русі, після смерті якого українські землі підпали під владу Литви та Польщі. Древні стіни наповнилися дзвоном і шумом натовпу, котрий вітав виступ Руслани й численних фольклорних колективів. А вже через день тур зустрічали у себе мешканці Львова. Величезна сцена, оснащена найсучаснішою світлотехнікою, симфонічний оркестр (яким, до речі, диригувала сама Руслана), рок-група, балетна трупа, феєрверки, знамена, актори в стилізованих під готичні костюмах.

Куди більш камерними були виступи співачки в замках так званої «Золотої підкови»: Золочівському, Олеському й Підгорецькому, які відвідали гості тура напередодні львівського шоу. Тим, хто брав участь у цій поїздці, поталанило слухати екскурсію з вуст директора Львівської галереї мистецтв Бориса Возницького, котрий присвятив життя пошуку, порятунку й збереженню скарбів культурної спадщини України. Особливо докладно він зупинився на історії Підгорецького замку, сприяння реставрації якого є однією з головних цілей проекту Руслани. У Речі Посполитій цей замок поступався багатством тільки королівській резиденції на Вавелі в Кракові. Чудовий замковий парк на 10 років випередив відомий Версальський, а гармонія й краса споруд значною мірою вплинули на вибраний російським царем Петром I стиль під час будівництва Санкт-Петербурга. За радянської влади у замку розташовувався туберкульозний диспансер, а в зведеному його власниками магнатами Ржевуськими мавзолеї-каплиці — гараж головного лікаря. Тільки торік унікальний пам'ятник передано Львівській галереї мистецтв. За підрахунками пана Возницького, для його відновлення необхідно $2 мільйони. Проте якщо цих грошей не зібрати зараз, за два роки вони вже не врятують ситуацію — буде потрібна набагато більша сума.

На сьогоднішній день відродженню Підгорецького замку фінансово допомагають культурні інституції Польщі й Нідерландів. Друзі й колеги Бориса Возницького — британські вчені, привернули увагу до долі пам'ятника самої королеви Єлизавети II. А от держава, на території якої Підгірці розташовані, не поспішає виділяти кошти на порятунок замку. Щоправда, «Тур по замках України» наймилостивіше освячено президентським патронатом — подивимося, які будуть його реальні результати. Костянтин ДОРОШЕНКО, спеціально для «Дня» Луцьк — Львів — Київ

ВОНА ОБІЙШЛАСЯ ЛУЦЬКУ В 15 ТИСЯЧ ДОЛАРІВ

Руслана Лижичко вирішила відродити Древні замки України. З бурхливої реклами на телебаченні та в пресі суть її проекту можна було зрозуміти так: співачка приїздить у місто, де є середньовічні споруди, дає грандіозний концерт для кільканадцяти тисяч глядачів, а виручені кошти великодушно дарує на реставраційні роботи. Зворушені високим мистецтвом і благородством Руслани місцеві багатії також розщедрюються. На зруйновані українські замки падає гривневий и валютний дощ, від якого вони, як гриби свої капелюхи, гордо піднімають у небо оновлені вежі.

Реалізацію проекту Руслана розпочала із найближчого Луцька. Мов справжня середньовічна княжна, вона в'їхала в тутешній замок у розкішній кареті, запряженій четвіркою баских коней, в супроводі величезного почту музикантів, артистів і просто друзів та наближених, прихоплених з собою зі Львова. Тут вона подарувала лучанам рівно дві пісні та пообіцяла казку. Ввечері на міському стадіоні. Казкою від Руслани люду спокусилося чимало, та й концерт був безплатний. Три чверті його відпрацювали місцеві й привезені гурти, відомий співак Олександр Тищенко, а естрадна зірка, як і належить, завершила шоу. Під суцільну «фанеру». Зате поміж співом ведучий не пошкодував красномовства, щоб передати безмежну всезагальну вдячність... Президентові Леоніду Кучмі. Саме під його «патронатом», виявляється, проходить турне Руслани по українських замках і саме він (а ми й не помітили!) невсипущо дбає про відродження пам'яток історії України.

— Від перебування в нашому місті співачки враження одне: розчарування, — сказав заступник директора Луцького історико-культурного заповідника Петро Троневич. — Ми повірили в її допомогу. Сподівалися дещо підновити будівлі замку, замінити зогнилі дерев'яні конструкції, а то й відновити знамениті підземелля, де можна було б проводити цікаві екскурсії. Натомість не одержали нічого.

Щоправда, нічого — це стосується заповідника і аж ніяк не співачки. З конфіденційних джерел стало відомо, що Луцький міськвиконком заплатив Руслані за її «благодійне» шоу 15 тисяч доларів. Але тоді при чому тут Луцький замок? Та, власне, ні при чому. Він просто послужив хорошим інструментом передвиборчої пропаганди кандидатури Кучми, про підтримку якого днями публічно заявив і луцький міський голова Антон Кривицький. Для останнього, видно, важливіше сьогодні підсобити Президентові, ніж своєму історико-культурному заповіднику, що залишився без копійки.

Який же черговий замок «візьме» Руслана за допомогою своєї казки?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати