Перейти до основного вмісту

Колядки славлять Ісуса Христа і християнські народи

31 грудня, 00:00

Наближаємося до 2000-тисячного року з того часу, коли здійснилися пророцтва про Месію і народила пречиста Діва Марія Ісуса Христа — Спасителя роду людського. Першими про цю подію довідалися від ангела-вісника віфліємські пастухи: «Сповіщаю вам радість, яка буде всім людям, бо нині народився вам у місті Давидовому Спаситель, котрий є Христос Господь». Перша благодатна вість про це вікопомне народження була відкрита не багачам, а бідним пастухам. Доброта їх сердець залучила до них благодать божу.

Як сказав один із упорядників найновішого збірника колядок в Україні (300 текстів), кандидат богословських наук Василь Ярема, («Колядки» / упорядкування, підготовка текстів і нотного матеріалу, вступна стаття Івана Хланти, Василя Яреми. — Ужгород: ВАТ «Патент», 1998. — 247 с.):

— У довго підготовлюваному збірнику вміщені ліпші зразки колядок християнського релігійного змісту, що побутують на Закарпатті. В текстах і мелодіях виявлено не тільки талант, але й велику любов і ніжність народу до Бога Спасителя, народженого Христа. Бо в ньому з'єдналося Божество з людством, і тому він є істинний Бог і істинна людина. Христос втілився і прийшов до нас зі Своєї волі, з любові до роду людського. Різдво Христове навіки з'єднало людину з Богом.

— Від цього, — додає знаменитий закарпатський фольклорист, кандидат філологічних наук Іван Хланта, — такий розмай в українському народі різдвяних величальних пісень — колядок. Щирість слів у них незрівнянна.

Мовби про це писав великий Кобзар:

Ну що б, здавалося, слова...

Слова та голос — більш нічого.

А серце б'ється — ожива,

Як їх почує!.. Знать, од Бога

І голос той, і ті слова

Ідуть між люди!

Читач має зрозуміти, що своїми колядками ми не осібні, а входимо в культурний простір єдиного світлого світу, що діє на противагу чорним силам. Українці назвали колядку старовинною обрядовою різдвяною піснею, білоруси — староріздвяною піснею; що коляда — пісня, стверджують чехи й словаки. Коледу (коляду) вважають болгари «піснею і даром», як і поляки. Зазвичай, колядників наділюють повсюди подарунками, тому в деяких народів колядка асоціювалася з подарунками, отримані гроші називалися «заколядованими». Слово «коляда», в розумінні чогось подарованого, запозичили від слов'ян угорці й литовці. Це ще раз підтверджує, що в народів, які прийняли християнство з грецьких джерел, слово колядка означає староріздвяну величальну пісню новонародженому Ісусу Христу.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати