Кому вигідніше?
Під час обговорення проблеми участі України у Празькому саміті НАТО деякі політики і навіть дипломати стверджували, що Україна більше зацікавлена у співпраці з країнами ЄС, ніж країни ЄС — з Україною. Не поділяючи подібну думку і вважаючи, що у взаємовигідній співпраці однаково зацікавлені обидві сторони, я вирішив звернутися по допомогу до такої інформованої організації як ЦРУ.
У виданні «Страны мира. Информационно-аналитический справочник ЦРУ» (Екатеринбург: У-Фактория, 2001), у розділі, присвяченому Україні, на стор. 530 наведено таку інформацію:
Експорт: $11,6 млрд. (1999 рік, оцінка).
Статті експорту: чорні і кольорові метали, паливо і нафтопродукти, машини і транспортне обладнання, продукти харчування.
Партнери по експорту: Росія 20%, ЄС 17%, Китай 7%, Туреччина 6%, США 4% (1999).
Імпорт: $11,8 млрд. (1999 рік, оцінка).
Статті імпорту: електроенергія, машини і деталі, транспортне обладнання, хімікалії.
Партнери по імпорту: Росія 48%, ЄС 23%, США 3% (1999).
Залишаю цю інформацію без коментарів, оскільки кожен може знайти у ній не тільки перелік стратегічних партнерів України, але й вагові коефіцієнти, що визначають рівень партнерства і значущість сторін один для одного.
КОМЕНТАР
Наведені в листі дані свідчать, що співпраця України з країнами ЄС справді взаємовигідна. Для наших партнерів — тому, що баланс зовнішньої торгівлі на їхню користь, що важливо, враховуючи проблему пошуку нових ринків збуту. А для України — це, передусім, можливість купувати високотехнологічну продукцію. І ще — в Європі дуже добре вміють рахувати, і якщо країни ЄС торгують з Україною, значить, їм це вигідно.