Перейти до основного вмісту

Конфлікт у «Тузловських лиманах»

На адресу очільника національного природного парку лунають погрози
02 квітня, 10:33
«Тузловські лимани» / Фото з сайту dumskaya.net

Протистояння навколо Національного природного парку «Тузловські лимани», розташованого на Півдні Одещини, розгорілося з новою силою (див. матеріал «Хто зупинить браконьєрів?»). У грудні минулого року парк очолив відомий в Одесі екологічний активіст, доктор біологічних наук Іван Русєв. З перших днів роботи новий керівник парку наштовхнувся на спротив з боку місцевих рибалок та районної влади. Екологи неодноразово затримували в межах парку мисливців-високопосадовців. Натомість низка сільських рад Татарбунарського району, на території якого знаходиться парк, оприлюднила клопотання з вимогою звільнити Русєва і погрозами звернутися до Мінприроди та Президента щодо ліквідації національного парку.

ПРИВІД ДЛЯ ЗБУРЕННЯ – ВІДСУТНІСТЬ ДОЗВОЛІВ НА ВИЛОВ РИБИ

Днями голова Одеської обласної державної адміністрації Михеїл Саакашвілі на своїй сторінці у Facebook розкритикував керівництво парку і викликав Івана Русєва разом із заступницею Іриною Вихристюк на зустріч до ОДА. Причина – скарги місцевих мешканців, яким керівництво парку забороняє виловлювати рибу. Натомість Русєв зазначив, що на фото, яке оприлюднив губернатор, замість простих рибалок можна побачити голову Татарбунарської РДА Олега Білинського та його радника В’ячеслава Козубенка. Еколог неодноразово звинувачував чиновників у браконьєрстві і бажанні забудувати піщану косу.

Зустріч в ОДА наступного дня не дала результатів. «Привід для чергового збурення давньої проблеми – відсутність дозволів на вилов риби у Тузлівському лимані, де функціонує Національний природний парк. Через правову колізію, яка виникла у процесі децентралізації, на сьогодні відсутній орган, який мав би відповідні повноваження. Департамент екології та природних ресурсів ОДА, який раніше видавав дозволи, зараз через рішення Мінекології не має права цього робити. Ситуація ускладнюється через задавнений конфлікт між місцевими жителями та рибалками з одного боку і адміністрацією Національного парку щодо меж та режиму охоронної зони, – заявила після зустрічі засутпниця голови Одеської ОДА з гуманітарних питань Соломія Бобровська, яка проводила засідання. – На жаль, у економічно нерозвиненому регіоні місцеве населення часто не має великого вибору джерел існування і це робить їх позицію непримиренною. Цим намагаються користуватися недобросовісні підприємці і корумповані представники регулюючих органів та місцевої влади».

Натомість Іван Русєв стверджує, що йому погрожують. У заяві до поліції, яку еколог оприлюднив на своїй сторінці у Facebook, йдеться про погрози з боку колишнього директора національного природного парку «Тузловські лимани», депутата Татарбунарської районної ради Ігоря Вторенка. «… ліквідувати і усунути Русєва і Вихристюк і тоді у нас почнеться нормальне життя…», – такі слова колишнього очільника парку Русєв почув у коридорі ОДА після наради, зазначено в заяві. У групі людей, що розмовляли, також знаходився депутат Татарбунарської районної ради Валентин Могільников і декілька рибалок з села Тузли, зазначив Русєв.

«Тузловські лимани» / Фото з сайту dumskaya.net

«ДО РУСЄВА НЕ ПОВИННО БУТИ ЖОДНИХ ПИТАНЬ, АДЖЕ ЦЕ КОМПЕТЕНЦІЯ МІНІСТЕРСТВА»

Олексій ВАСИЛЮК, заступник голови Національного екологічного центру України:

– Ситуація дуже складна. Протягом тривалого часу Русєв був громадським активістом, який відкривав неприємні факти про колишнє керівництво національного парку. Зараз у нього з’явилося ще більше можливостей заважати браконьєрам. Напруга навколо національного парку існувала ще задовго до нинішньої ситуації. Раніше теж було чимало неприємних речей. Але я не очікував, що дійде до погрози у розправі. Ми дуже схвильовані з цього приводу. Русєв правильно зробив, що оприлюднив заяву про погрози. Він відкрито називав прізвища людей з серйозними посадами. Я не знаю, як йому зараз поводитись.

Даний конфлікт стосується не тільки національного парку. Зберегти природу – в інтересах держави і громадян. В Україні лише 6% від загальної території припадає на заповідники, а у ЄС цей показник становить 18%. Тобто нам потрібно втричі збільшувати площу природоохоронних територій. Проте у нас такий менталітет, що приватні місцеві інтереси ставляться вище за збереження природи. Для захисту довкілля з’являються певні ліміти і обмеження. Не можна просто так виловити і знищити всю рибу. У національних природних парках існує певне зонування території: є рекреаційна і господарська зони. Зонування погоджується з Мінприроди, а не з парком. Тому до Русєва не повинно бути жодних питань, адже саме міністерство вирішує, скільки можна ловити риби у національних природних парках. Ліміти на вилов риби затверджуються раз на рік, їх можна оскаржити у Мінприроди. Але замість цього місцеві чиновники чомусь погрожують директору парку і його сину. Проте Русєв не має до обмежень на вилов риби жодного стосуеку! Мені цікаво, чи вдавалося його попереднику виконувати цей ліміт у національному парку.

Існує карта країн, де вбивали екологічних активістів. На жаль, серед них є і Україна. У 2009 році у Києві вбили захисника Жукового острова Олександра Гончарова, а у Дніпропетровську у 2012 році до смерті забили місцевого еколога Володимира Гончаренка. Я не уявляю, як буде розвиватися ситуація на Одещині, але сподіваюся, що все буде добре. Ми будемо тримати з зв'язок з Русєвим, допомагаємо поширювати інформацію про погрози.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати