Перейти до основного вмісту

Коростенці стривожені катастрофою на річці Уж

І готові до протестних акцій
14 березня, 00:00

Згідно з офіційною інформацією, наданою «Дню» Державною екологічною інспекцією в Житомирській області, з метою визначення ймовірного забруднення річки Уж під Коростенем (де минулого тижня спостерігалася масова загибель риби, що набуло широкого розголосу) спеціальна лабораторія дібрала низку проб води в самій річці (біля греблі в районі села Сингаї), проведено аналіз скидів на очисних спорудах Коростенського комунального підприємства «Водоканал». Щодо ПрАТ «Коростенський завод МДФ», крім контролю скидів з очисних споруд, було перевірено зливові стоки, проведено позапланову перевірку. Резюме — перевищення допустимого вмісту певних хімічних речовин, які виявлено щодо останнього підприємства, наявність інших компонентів дають можливість оцінити його діяльність як імовірного забруднювача ріки.

Виконувач обов’язків заступника начальника Головного державного управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства в Житомирській області Геннадій Ходаківський зазначив у розмові з «Днем», що, за попередніми розрахунками, збитки внаслідок екологічного лиха становлять 1 млн 313 тис. грн, про що було складено відповідні акти. Але оскільки верхня частина водойми — під льодом, усієї загиблої риби не було можливості виявити. Утім, у пізнішій інформації до Головного територіального управління МНС в Житомирській області, з одного боку, фігурує до десятка тонн загиблої риби, з другого — більш ніж на порядок менші збитки. Як зауважив Г. Ходаківський, неживу рибу потрібно було збирати, рахувати й захороняти, пересипаючи вапном, щоб вона не завдала шкоди навколишньому середовищу, водоймі. Проте невідомі люди визбирали її й вивезли невідомо куди. Отже, може потрапити й на ринки. (Жителям Коростеня, Житомира й Києва, очевидно, треба взяти це до уваги й обережно ставитися до запропонованої на ринках річкової риби. — В.К.) Інспектори рибоохорони, наголосив Г. Ходаківський, роздали місцевим жителям листівки з попередженням про небезпеку. На думку Г. Ходаківського, найстрашніше те, що невідомо, що робитиметься в річці Прип’ять і у Дніпровському басейні, бо Уж впадає саме туди.

Зрозуміло, що стривожені насамперед коростенці. Тим більше, що за останній рік це не перший випадок забруднення ріки й масового мору риби, що є очевидною ознакою отруєння води в Ужі. У місті багато хто пов’язує ці факти з роботою вже згаданого заводу МДФ, який почав працювати минулого року. Головні претензії коростенців — забруднення повітря деревинним пилом і волокнами (сировиною є саме лісопродукція), що є небезпечним для органів дихання, неприємні запахи, які спричиняють запаморочення й головний біль, отруєння Ужа, ґрунту. Керівники підприємства тоді заперечували, що їхнє виробництво завдає шкоди навколишньому середовищу. По суті, те ж саме в понеділок сказав «Дню» й перший заступник генерального директора Коростенського заводу МДФ Марк Тарнавський, стверджуючи, що до загибелі риби в Ужі це підприємство не має стосунку. Депутат Коростенської міськради Сергій Дмитрук розповів «Дню», що минулої осені питання, пов’язані з роботою заводу МДФ, було розглянуто на сесії цього органу. Тоді лунали запевнення, що ситуацію скоро буде поліпшено. Однак, зауважив він, з огляду на останні події до цієї проблеми депутатам доведеться повернутися.

Голова Житомирського обласного осередку громадської організації «Міжнародний конгрес захисту прав та свобод людини «Світ» Валерій Кесельман в розмові з «Днем» назвав останні події масштабною катастрофою, яка, крім інших аспектів, може спричинити зростання в місті онкозахворювань. За його словами, до нього вже телефонували зі США, Ізраїлю й питали, що коїться. Висновкам ні місцевих, ні обласних санітарних та екологічних служб, які раніше запевняли, що в них усе гаразд, місцеві мешканці не довіряють, тому мають намір звертатися на предмет аналізів води, ґрунту, повітря до лабораторій за межами України. А ще готові проводити протестні акції, зокрема з мертвою рибою прийти по допомогу до стін Верховної Ради або Адміністрації Президента України.

P. S. Коли номер готували до друку, у Житомирі тривало спільне засідання профільних комісій із розслідування ситуації.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати