Крим захищає дітей від безладдя світу
Півострів приймає дітей із Грузії, які постраждали від війни, і з Західної України, які постраждали від стихійного лихаДіти — найнезахищеніша частина суспільства. І якщо починаються війни або потопи — куди їм бігти, де сховатися? На щастя, на це питання вже є відповідь: у Криму! Тиждень тому в Сімферопольський аеропорт двома рейсами з Грузії прибули 200 дітей, які постраждали внаслідок російсько-грузинської війни в Південній Осетії. Прийом дітей у Криму здійснюється згідно з Указом Президента України Віктора Ющенка від 20 серпня 2008 року «Про оздоровлення грузинських дітей, які постраждали внаслідок загострення конфлікту в Південній Осетії (Грузія)» і прохання Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту, що організовує прийом та розміщення дітей у Криму. Оздоровлення дітей із Грузії організоване на базі Медико-реабілітаційного центру «Меркурій» у Євпаторії з 28 серпня по 17 вересня 2008 року.
Катастрофічні наслідки стихійних лих у низці західних областей України, внаслідок чого багато сімей залишилося без житла, також не могли не зачепити серця кримчан. В «Артеці» за зміну з 7 по 27 серпня поточного року оздоровлені 870 дітей із західних областей України, які постраждали від стихійного лиха. За оперативними даними Міністерства у справах сім’ї, молоді та спорту, державної допомоги в Західній Україні потребує понад 15 тисяч дітей. Тому діти з постраждалих від повені областей найближчим часом можуть бути прийняті не лише в «Артеці», не лише в Євпаторії, але й в здравницях на східному побережжі Криму — зазначає міністр курортів і туризму автономії Володимир Савельєв. Як повідомив міністр, нині триває процес формування дитячих груп за санаторно-курортними зонами Криму, які зможуть оздоровитися на базі здравниць Керченського та інших регіонів Криму.
Голова Верховної Ради України Арсеній Яценюк днями відвідав санаторій «Нижня Ореанда» в Ялті, де відпочивають 50 дітей із шести західних областей України. Голова українського парламенту поспілкувався з дітьми та вчителями, які супроводжували їх. Поцікавившись самопочуттям та враженнями дітей, Арсеній Яценюк вручив кожному по пакету з підписом «Верховна Рада України», де були бейсболка та футболка від фонду Яценюка Open Ukraine.
У ході спеціальної прес-конференції спікер висловив жаль з приводу того, що раніше в цих дітей не було можливості приїхати до Криму, на море. «Ви знаєте, мені прикро, що лише завдяки трагедії ці діти потрапили на море. В мене виникає інше запитання: так де хвалена система соціального захисту, соціальних гарантій, відпочинку дітей? Потрібно було, щоб затопило пів-України, після цього діти потрапили до моря?» — обурився спікер. При цьому Арсеній Яценюк зазначив, що в «Нижній Ореанді» діти перебувають в хороших умовах, їм надається шестиразове харчування, різноманітна культурна програма та окремий від інших відпочиваючих пляж. «Найголовніше, що діти зараз перебувають в одному корпусі, під постійним наглядом, плюс харчування, фізична культура, заняття, екскурсії. Ми зробили для дітей максимально широку програму. Ми виділили для цих дітей окремий пляж для того, щоб ці діти з супроводжуючими особами та батьками безпосередньо могли і розважатися, і нормально себе почувати», — підкреслив Арсеній Петрович.
Крим рятівне місце не лише для дітей Грузії та Західної України. Наприкінці серпня до автономії приїхали також 60 дітей-біженців із Південної Осетії, повідомив журналістам член Президії Верховної Ради АРК Олег Родивілов. Зокрема, за його словами, південноосетинські діти та їхні батьки приїдуть до однієї зі здравниць Великої Алушти. «Ми запросили 60 осіб, причому приїдуть вони до Криму не за державні гроші, оскільки російська сторона, в цьому випадку Північноосетинський уряд, забезпечить їх транспортом, а ми забезпечимо їх проживанням, харчуванням та відправкою назад», — зазначив Олег Родивілов.
Піклуються про дітей, які постраждали від безладь світу, не лише органи державної влади та чиновники, але й громадські організації, прості кримчани різних національностей. Як повідомили «Дню» в меджлісі кримськотатарського народу, вже близько трьох тижнів 20 дітей із затопленого Новоселицького району Чернівецької області проживають у Бахчисараї в кримськотатарських сім’ях. Ці діти також відвідають культурні об’єкти Криму, архітектурні пам’ятки півострова та відпочинуть на побережжі Чорного моря. Учнів перших-одинадцятих класів Маршинецької середньої школи, в Бахчисараї в комплексі «Ашлама-сарай», розташованого поблизу пам’яток історії, архітектури та культури кримськотатарського народу — Зинджирли медресе, зустрічали керівники меджлісу, а також цілі сім’ї кримських татар.
Діти з Чернівецької області вперше в Криму й дуже зраділи можливості познайомитися з історією та культурою півострова, побачити Чорне море. Це літо стане для них справжнім «університетом міжнаціонального спілкування». Учні Маршинецької школи сказали, що за період перебування в Криму хочуть хоч трохи вивчити кримськотатарську мову. «У своїй школі ми вивчаємо українську, російську, молдовську та французьку мови, але знаємо, що виховані діти повинні знати й мову того народу, який їм надає таку допомогу й надає підтримки в такий складний для їхніх сімей період», — кажуть вони. Зі свого боку, батьки, в чиї сім’ї запрошені діти, пообіцяли всіляко сприяти відпочинку дітей, розповісти й показати якнайбільше й навіть навчити дівчаток, яких у групі 12 осіб, готувати національні кримськотатарські блюда.