А куди ви підете 1 вересня?
Продовження історії про оптимізацію шкіл у Донецькій області
«День» неодноразово писав про цю проблему. Це історії україномовної школи №111 (див. «День» №33-34 від 24 лютого 2012 і №55 від 29 лютого 2012), яку хотіли закрити у зв’язку з оптимізацією, і школи №27 при навчально-виховному комплексі «Гармонія», 10-й клас якої також рекомендували «оптимізувати» через невелику кількість дітей (див. «День» №148 від 22 серпня 2012). Узимку школа №111 обстояла своє право на існування у міських чиновників і успішно випустила своїх учнів, давши їм довчитися в навчальному 2011—2012 році. А що відбувається нині? Чи готові школи до нового року і чи підуть до 10-го класу учні школи №27?
Ще недавно в медіа знову вибухнула новина про те, що 10-й клас української школи №27 можуть не відкрити через малу кількість учнів. Тоді начальник відділу освіти Ленінського району Донецька Л. А. Распорська надіслала до гімназії листа, в якому йшлося: «З метою формування шкільної мережі на 2012-2013 н. р., згідно з рекомендаціями районного відділу освіти, нагадуємо Вам, що наповнюваність учнів у 10-х класах має бути не менш як 25 осіб. У разі не набирання такої кількості учнів до 25.08.2012 р. класи не відкриваються». У коментарі «Дню» тоді Олена ШЛИКОВА, заступник директора зазначила, що ні школа, ні батьки не підтримують цього рішення і що вони консультуватимуться з адвокатом. За тиждень ми зателефонували до школи, аби дізнатися про обстановку напередодні першого вересня. Директор школи Ірина КЛІЩУК зазначила: «Класу не закривали! Це батьки вирішили підстрахуватися і здійняли галас. 10-й клас буде. Підручники вже видані. У класі буде 16 учнів». Отже, можна сказати, що і в цьому випадку громадськість здобула перемогу. Але що стосовно інших шкіл?
Правозахисниця Марія Олійник каже про те, що найгірша ситуація зі школами в Макіївці. «Три школи в Макіївці торік не працювали. Це школи №27, №3 і №100. Бідні діти ходять за 12 кілометрів до школи в сусідній Харцизьк. Але на цей час ситуація така: ми подавали касаційні скарги до суду. Їх взяли до розгляду. Але за цих півроку жодну касацію не було розглянуто». «Причиною, через яку закрили школи, була відсутність фінансування. Але я хочу зазначити, що на утримання цих трьох шкіл потрібно було 2,5 млн гривень. Водночас до 1 вересня на школу №34 у Єнакієвому було виділено 30 млн гривень. Школу переформували в ліцей, аби діти туди ходили. Раніше дітей там не було, вона була на околиці міста», — розповіла правозахисниця. «Ми, як і раніше, відстоюватимемо свою 100-у школу. Зараз вона порожня, там працюють лише сторожі. Нещодавно в цій школі вітром під час сильного дощу знесло дах. Я боюся уявити, що діється там на другому поверсі. І нікого більше це питання не обходить. Моя старша дитина вже закінчила навчання в школі. Коли вона навчалася тут, у неї в класі було 10 осіб. У молодшого в класі було — 9. Зараз він перейшов до п’ятого класу Харцизької школи. Це за 7—9 кілометрів від нашого будинку, доводиться щодня їздити», — розповідає мама одного з макіївських школярів, Олена.
Ситуація зі школою № 111 так само не до кінця визначена. За словами Марії Олійник, зараз міські чиновники подали касаційну скаргу до суду. Але рішення у цій справі так само не прийняте. Вчителька початкових класів Лариса КОЛУНОХ розповідає, що школа повністю готова до першого вересня. «За літо в школі було проведено ремонт, за це ми отримали оцінку «4+». Діти, які ходять до мого класу, повністю укомплектовані підручниками. Щоправда, підручники старі, але їх на всіх вистачає. Так само хочу зазначити, що цього року ВО «Батьківщина», зокрема Арсеній Яценюк, подарували нашому класові гарну стінку. Це тумбочки, шафи для верхнього одягу, полички, за що ми їм дуже вдячні», — каже вчителька. За її словами, і батьки, і школа налаштовані на роботу. «У нас з’явилися нові учні в школі, їх п’ятеро. Це дуже важливо, оскільки багатьох батьків залякали і в нашому районі існувала заборона на те, аби переводити дітей до нас», — розповідає Колонох.
Цього року до першого класу в Донецькій області піде 36,6 тисяч маленьких українців. Буде школа поруч чи за десяток кілометрів — вибір вже не лише батьків. І поки в Донецьку готуються збудувати щось подібне до Кловського училища, є школи, які потребуються зовсім небагато, — уваги з боку держави. Тому що, коли руйнується через порожнечу школа, руйнується вся освіта і майбутнє країни.