Лічильник = 15 - 25% економії
Світовий банк радить українцям сплачувати рахунки за «фактичне споживання тепла»Виставлення рахунків відповідно до фактичного споживання має стати для України обов’язковим. Такий вердикт озвучили аналітики Світового банку (СБ), оприлюднивши своє нове дослідження на тему «Модернізація системи централізованого теплопостачання в Україні: облік тепла та виставлення рахунків відповідно до його фактичного споживання». «На наше переконання, індивідуальні теплові пункти та лічильники тепла можуть бути встановлені в усіх українських будинках, під’єднаних до системи централізованого теплопостачання, упродовж п’яти років, — зазначив директор Світового банку з питань сталого розвитку в регіоні Європи та Центральної Азії — Ласло Ловей. — Ми вважаємо, що це забезпечить значні заощадження як для споживачів, так і для економіки загалом».
За висновками СБ, чинні тарифи на послуги централізованого теплопостачання є істотно нижчими від витрат на ці послуги, а існуюча система надання субсидій не є збалансованою. Вартість послуги централізованого теплопостачання має покривати повні витрати газу та суму інвестицій, необхідних для модернізації системи, наголошують аналітики. Звісно, відсутність політичної волі на реформи в тарифоутворенні призвела до того, що цей крок для багатьох українців може стати доволі болючим, не заперечують в СБ. Щоб забезпечити доступність послуг з централізованого теплопостачання для населення, там рекомендують передусім скоротити приблизно на 50% споживання тепла завдяки інвестиціям в енергоефективність для компенсування необхідного підвищення цін. Окрім того, в Світовому банку визнають — потрібно розгорнути систему адресного соціального захисту, щоб допомогти домогосподарствам з низьким рівнем доходів впоратись із необхідним зростанням вартості послуг з постачання енергоносіїв. «Визнаючи потребу в підвищенні тарифів на теплопостачання внаслідок зростання цін на енергоносії, ми зосередили наш аналіз на пом’якшувальних заходах, які можуть зменшити наслідки підвищення тарифів для домогосподарств насамперед завдяки наданню адресних субсидій споживачам з бідних верств населення, впровадженню виставлення рахунків відповідно до фактичного споживання та зменшенню втрат тепла в будинках», — наголосив директор Світового банку в справах України, Білорусі та Молдови Чімяо Фан.
Новий звіт СБ пропонує Україні поетапний перехід. У короткостроковій перспективі необхідним кроком у процесі підвищення ефективності споживання тепла є запровадження обліку тепла із застосуванням терморегуляторів. Лічильники тепла будинкового рівня мають бути встановлені в усіх українських будинках із централізованим теплопостачанням, так само, як і терморегулятори в індивідуальних теплових пунктах, наголошують дослідники. «Як засвідчує досвід роботи Світового банку в сусідніх країнах, встановлення індивідуальних теплових пунктів із терморегуляторами зменшить кінцеве споживання тепла на 15 —25%», — каже економіст Світового банку з питань енергетики та керівник групи авторів дослідження Ядвіга Семіколенова. За даними СБ, утеплення покрівель та підвалів, а також заміна вікон та вхідних дверей можуть забезпечити додаткове скорочення обсягів споживання тепла на 35 — 40%. У Світовому банку переконані — заходи з підвищення енергоефективності в будинках в Україні можливо здійснити протягом найближчих десяти років, варто лише забажати.