Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Лікар у Viber

Українські медики об’єдналися, щоб надавати безкоштовні консультації пацієнтам через смартфон
27 березня, 11:42
ТАКУ СИМВОЛІЧНУ ОБКЛАДИНКУ МАЄ СТОРІНКА ГО «КЛУБ СВІДОМИХ УКРАЇНСЬКИХ МЕДИКІВ» У СОЦМЕРЕЖІ

Протягом останнього місяця, через пандемію, українські лікарі зіткнулися з безпрецедентним навантаженням і надалі воно лише зростатиме. Це стосується не лише інфекціоністів, а й сімейних лікарів та медиків інших ланок. Громадяни почали більш уважно ставитися до свого здоров’я, тому будь-які симптоми вірусного захворювання, які раніше українці лікували самостійно, стають серйозним приводом звертатися до лікарів для подальшої консультації.

Щоб допомогти своїм колегам та надати всім громадянам доступ до кваліфікованої медичної допомоги, у громадській організації «Клуб свідомих українських медиків» вирішили зібрати лікарів, готових консультувати телефоном. Ця ініціатива працює вже другий тиждень. На момент підготовки матеріалу до проєкту доєдналися 80 лікарів різних спеціалізацій: від терапевтів до кардіологів та ортопедів. Вони готові надавати консультації як за своїм напрямком, так і у випадку підозри на COVID-19. Консультують пацієнтів переважно через додатки Viber, WhatsApp та Skype. Дзвонити напряму просять лише за крайньої потреби.

Як розповідають у ГО «Клуб свідомих українських медиків», їхня мета: відсіяти пацієнтів зі звичайною застудою від тих, кому допомога життєво необхідна. Волонтери сподіваються, що їхні консультації допоможуть зменшити навантаження на лікарів швидкої допомоги і ті зможуть вчасно реагувати на складні випадки. Адже, за їхньою статистикою, лише одне звернення зі ста потребує безпосереднього втручання лікарів.

«Ми намагаємося знизити пікове навантаження на медичні установи, щоб наші колеги не «лягли кістками» на своїх робочих місцях: в ізоляторах та реанімаціях. Жодна система охорони здоров’я у світі не в змозі прийняти всіх хворих одночасно під час пандемії. Ми заспокоюємо пацієнтів, компетентно пояснюючи, які симптоми хвороб є небезпечними, а які — ні, надаємо поради згідно з тими даними, які можна отримати через гаджет», — повідомляють в організації.

«ВНЕСОК У БОРОТЬБУ ЗІ СПІЛЬНОЮ БІДОЮ»

Більшість лікарів намагаються не афішувати свою участь у проєкті, адже розповідають, що роблять це за покликом серця. Але деякі з них все ж погодилися поспілкуватися з «Днем».

Педіатр Марина БЄЛОВА працює в одній із приватних клінік Херсона. Розповідає, що їх заклад завжди долучається до волонтерських ініціатив міста, тому коли дізналися, що потрібні консультації лікарів — разом з колегами не задумуючись погодилися.

«Країна живе в карантині. До лікарів зараз є багато питань, які можна вирішити телефоном. щоб люди не приходили на прийом та менше контактували одне з одним. Насправді, нам телефонує досить багато людей. З нашої клініки над проєктом працюють два педіатри. Щодня ми отримуємо по 3-4 дзвінки, а інколи й більше», — пояснює пані Марина, котра працює у проєкті вже півтора тижня.

 Вероніка Василівна, сімейна лікарка Херсонської міської клінічної лікарні імені Афанасія та Ольги Тропіних, взяла участь у проєкті за особистою ініціативою. Вона отримала розсилку у Viber про те, що є така організація, до якої за потреби можна звертатися. Та подумала: чому б і їй не стати однією з лікарів, хто може консультувати безкоштовно?

«Коли я отримала повідомлення, то почала запитувати, хто саме цим займається. Подзвонила лікарці, яка вже була в списку. Вона мені розповіла, що це такий благодійний проєкт та дала номер колл-центру. Я подзвонила і запропонувала свою допомогу. Так мене включили до списку. Серед своїх знайомих я бачу тенденцію, що багато хто вирішив допомагати оточенню. Хтось — сусідам, хтось — знайомим, усім, хто цього потребує. Я теж хотіла зробити свій внесок у боротьбу з нашою спільною бідою. Тому, чим можу, тим допомагаю. Я можу лікувати — і лікую. Кому потрібно — я цілодобово на телефоні», — говорить жінка.

Цей проєкт пані Вероніка вважає особливо важливим для мешканців невеликих містечок, сіл та селищ, які не мають доступу до якісної медичної допомоги, а інколи — і до медичної допомоги як такої: «Зараз я розіслала інформацію щодо проєкту знайомим у райони. В місті люди ще мають доступ до медицини, вони можуть подзвонити хоча б сімейному лікарю. Але є райони, окремі села, дуже далекі від медиків. У кращому разі в них є фельдшер. Тому я намагалася відправити інформацію у віддалені точки області».

«ГОЛОВНИЙ ПРИНЦИП — НЕ НАШКОДЬ»

У проєкті беруть участь лікарі з усіх куточків України. Отоларинголог Алла КУЗЬМІНСЬКА з Василькова дізналася про ініціативу з постів у мережі Facebook і сама вирішила взятися за консультації у вільний від роботи час. Розповідає: оскільки телефоном можна отримати значно менше інформації, ніж при особистому огляді, лікарі справді обмежені в можливостях. Вони не можуть, наприклад, призначити пацієнту антибіотики. Водночас, є широкий спектр порад, які вони справді можуть надати і телефоном та допомогти пацієнту суттєво покращити стан свого здоров’я, пояснює пані Алла:

«Ось наприклад, до мене днями звернулися з хворобою, яка за клінічною картиною, скаргами та симптомами — це поствірусний риносинусит. У нас стояло питання про призначення антибіотика, але таке призначення має бути після повного обстеження. Зі свого боку я надала рекомендації, які можна виконати до прийому антибіотиків, наприклад, промивання. Головний принцип, як завжди, не нашкодити. Можна давати ті рекомендації, що не можуть зробити пацієнту гірше. Наприклад, у випадку, про який я говорила вище, варто наголосити пацієнту, що не можна робити вигрівання, адже теплові процедури погіршать перебіг захворювання. Натомість ситуація покращиться, якщо пити багато рідини, приймати протизапальні препарати, знеболювальні. Хворому це важливо знати».

За перші п’ять діб від старту проєкту лікарі обробили майже 27 000 звернень. Ознаки можливої коронавірусної інфекції виявили лише у 10-ти пацієнтів. В інших випадках симптоми вказували на застуду чи види грипу, що не загрожують життю і лікуються у домашніх умовах.

Номери телефонів лікарів, що надають безкоштовні консультації, можна дізнатися за цим посиланням:

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=117194179913739&id=108699534096537&__xts__[0]=68.ARDtmRzpjzaUCVzzmQImHKeGn8MEz9q5H1WqENfBQ15ZxOMSzxJdu5MSpQjIcpISZrg6oVS6xgfMx4Oby5fTzEE4FWBrvGXBhPr1P8214kI2i2CHu-0NsNL2m2OZx0kxFYQTr2d84EDQLh4FukeosFp6cL8O9ykf9knR3yoqb69ZI7RHhUqSBoCgBzA0MtomcZIRFuw49urL1PDGi63W420RbRsFWsL15swPjjaa6fGdUEMgon9rGqpgFDq0H6wk8rDc_uR3EWLHcALdHec82h6OeOfZ4iSo4yNhZbMZphLBcIQsc-w9OHf3HzMrP7aF3HIo-SVmfpP0kComrxQ&__tn__=-R

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати