«Лікування отримають усі»
Громадське об’єднання ветеранів АТО «Справедливість» створює реабілітаційний центр для бійцівРеабілітаційний центр відкриють у Броварах до кінця лютого на базі громадського об’єднання «Справедливість». За словами представника об’єднання, командира 1-ї роти спецпризначення батальйону «Донбас» Тараса Костанчука, у цьому центрі надаватимуть ту допомогу, яку бійці досі не отримали від держави.
«Ніхто краще, ніж ми, люди, які вийшли з цієї війни, не розуміє, що треба нашим друзям, побратимам. Тут бійці зможуть відпочивати, спілкуватися, отримувати психологічну, матеріальну допомогу. Будівля, у якій ми будемо базуватися, ще кілька місяців тому була повністю зруйнована, з вибитими вікнами. Ми вже практично завершили ремонт, провели тепло та електроенергію. Це великий центр, там буде спортивний зал, актовий зал, працюватимуть кабінети психологів. Ми уже домовилися з психологами, які мали досвід роботи під час військових дій і розуміють ситуацію. Також ми плануємо проводити освітні заходи. Ми будемо запрошувати до нас школярів, щоб вони мали можливість поспілкуватися з бійцями, послухати, якою насправді є ця війна. Думаю, ці зустрічі будуть цікаві як елемент патріотичного виховання молоді», — говорить Тарас Костанчук.
Особливу увагу представники центру звертатимуть на психологічну допомогу військових, оскільки проблема життя після війни досі залишається мало поміченою громадськістю.
«Лікування отримають усі, — розповідає Костанчук, — але одна з найбільших проблем — психологічна допомога. Люди не сплять ночами, вони не знають, що робити після війни. Це не фізичне поранення, коли рана заживає, і людина у більшості випадків далі може повноцінно жити. Психологічна проблема непомітна, але вона створює дискомфорт. На жаль, суспільство до цього повністю байдуже. Військові, які приходять з АТО, бачать, що у мирному житті мало хто розуміє, що є війна. Це вганяє їх у ще більший морок».
Також пацієнтам центру планують надавати допомогу у підготовці документів на отримання соціальної допомоги та статусу учасника АТО, присвоєння якого зараз гальмується. «У наших медиків є визначені плани щодо роботи з бійцями, — розповідає парамедик Сергій Міщенко. — Якщо боєць перебуває на лікування 30 днів, після виписки він має право на отримання інвалідності. Зрозуміло, що інваліди не вигідні, оскільки їм необхідно виплачувати допомогу. Тому хлопців через 29 днів виписують. Деякі з них мають ще відкриті переломи, коли їх просто викидають на вулицю. Це не нормальна ситуація».
Боєць батальйону «Донбас» Олександр Дайнека провів у полоні 27 днів, але належної допомоги від держави поки не отримав: «Єдине, що я отримав після повернення — це спілкування з Арсеном Аваковим. На наші запитання про соціальне забезпечення він відповів, але поки далі справа не йде. Хлопці з інших регіонів, за словами міністра, могли пройти обстеження на місцях, але коли вони прийшли до лікарень, їм повідомили, що звертатися треба до київської установи. Нам виплачують 900 гривень на місяць, хлопці не можуть собі дозволити витрачати на дорогу по 600 гривень, щоб отримати те, що їм належить за законом».
Центр реабілітації на підтримку держави не розраховує. Його облаштування та утримання планують повністю забезпечити коштом благодійників.