Перейти до основного вмісту

Малі Великі села України

Новомалин має всі шанси стати туристичним осередком
08 листопада, 00:00

Неподалік Острога в мальовничій місцині знаходиться село Новомалин. Коли вам захочеться доїхати туди на авто, будьте готові, що доведеться їхати далеко не найкращою дорогою. Однак коли ви туди потрапите, то не пожалкуєте. Перед вашими очима відкриються чудові пейзажі, де оригінально поєднується розкішна волинська природа з руїнами старого замку-палацу.

Новомалин існує близько 600 років. Вважається, що ще на початку XV ст. тут в гористій місцевості над річечкою Збитенкою існував замок і поселення під назвою Глухні. Така назва, ймовірно, з’явилася через те, що село було оточене глухими лісами. Перша згадка про нього припадає на 14 липня 1446 року. Тоді князь Свидригайло віддав село своєму слузі Олифейру, підтвердивши це грамотою. З часом селом заволодів рід Єло- Малинських, які й перейменували його в Новомалин.

Протягом століть тут існував замок, який неодноразово перебудовувався. У кінці XVIII ст. Новомалин перейшов у власність Станіслава Сосновського. Саме за Соновських замковий ансамбль набув рис палацової архітектури й вважався однією з найкращих магнатських резиденцій на Волині.

Усі замкові будівлі розташовувалися навколо дітинця на невисокому пагорбі. По периметру цього пагорба були розміщені на невеликій відстані п’ятигранні кутові башти, з’єднані фортечними мурами. До них були добудовані палац, флігель, каплиця, господарський корпус. Біля замку був розміщений невеликий пар, який терасами спускався до річки. У палаці знаходилася картинна галерея, багаті бібліотека й архів. Існує оповідь, ніби тут була чаша, з якої пив князь Володимир Великий. Це — сімейна реліквія князів Четвертинських, яка потрапила до Сосновських.

Одним із синів Станіслава Сосновського був Оскар, який став знаменитим скульптором. Очевидно, природа Новомалина, чудовий палацовий ансамбль уже в дитинстві розвинули в нього естетичне сприйняття світу. У Острозькому країзнавчому музеї експонується ряд робіт Оскара Сосновського. Одна з них, «Мадонна з немовлям», походить із домової каплиці Новомалинського замку. Зараз роботи Оскара Сосновського знаходяться у Варшаві, Рівному, Житомирі, Чернігові тощо.

У ХIХ ст. Новомалин був великим селом. Тут проживало близько тисячі чоловік, знаходився лісопильний завод, два милини. Працювала школа. Потiм Новомалинський палац опинився в руках роду Довгеллів. На жаль, подальша його доля виявилася нещасливою. Під час Першої світової війни палац пограбували, під час Другої він зазнав серйозних руйнувань. У повоєнний період його стіни почали розбирати на цеглу, вдаючись до варварських методів. Тому на сьогоднішній день тут залишилися лише руїни.

Щоправда, навіть ці руїни вражають. Із п’яти замкових веж частково збереглися три — південна, західна й північна. Біля північної вежі існувала каплиця, якій на початку ХIХ ст. надали псевдоготичного оформлення. Каплиця мала п’ять високих башточок по кутах з гострими шпилями. Саме ця замкова споруда найкраще збереглася до сьогоднішнього дня. Останнім часом виношується ідея відновити Новомалинський палац, а саме село перетворити в туристичний осередок. Дійсно, тут є чимало гарних місць для відпочинку — озеро, ліс. А ще — романтичні замкові руїни. Що ж, залишається сподіватися, що колись ця ідея буде реалізована.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати