Мовою Сенцова
«Непробивність» Кремля посилює рух на підтримку 71 українського політв’язня у Росії та Криму
Олег Сенцов голодує 45-й день, Володимир Балух - 101-й. «Ідемо до кінця» - так називався захід на підтримку «бранців Кремля» у рамках конференції представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ. За словами Тетяни Печончик, голови Центру інформації про права людини, що організовував захід, назва символізує інтенцію самого Сенцова, котрий бореться не за власне звільнення, а за звільнення всіх «в’язнів Кремля».
«КРАШ-ТЕСТ» ДЛЯ МІЖНАРОДНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ
«Поки я не бачив цього листа, тому нічого не можу сказати. Але ви знаєте, що подібні прохання, з точки зору російського законодавства, не можуть стати підставою для якихось дій, тому що ви знаєте, яка процедура помилування у Російській Федерації. Ця процедура прописана у законі», - так прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков прокоментував журналістам офіційне прохання генерального секретаря Ради Європи Турбйорна Ягланда про помилування українського режисера, направлене президенту РФ.
«Взагалі це (ситуація з Олегом Сенцовим. - Ред.) такий краш-тест для всіх, у тому числі для міжнародних і міжурядових організацій, бо якщо Росія дозволяє собі таким чином реагувати на ці заяви і прохання високих осіб – чесно кажучи, не зрозуміло, як можна вплинути на Росію», - каже Марія Томак, координаторка Медійної ініціативи за права людини.
«Десь за півроку до Чемпіонату світу з футболу ми вважали, що до проведення цих змагань Росія спробує принаймні завершити усі судові процеси у містах, де відбуваються матчі, вивезти звідти громадян, до яких прикута міжнародна увага. Але виявилося, що це були наївні сподівання, - продовжує правозахисниця. - У Ростові-на-Дону зараз перебувають десять кримських татар, фігуранти двох кримінальних справ про начебто тероризм, по шести з них зараз триває судовий процес, по інших чотирьох він ще не почався. Кілька днів тому до Ростова привезли Павла Гриба, це взагалі скандальна історія про викрадення людини з третьої країни, з території Білорусі. Але ніхто нічого не соромиться».
«ФОРМАЛЬНОСТІ НЕ МАЮТЬ ЗНАЧЕННЯ. ВАЖИТЬ ПОЛІТИЧНА ВОЛЯ ПУТІНА»
За словами Марії Томак, минулого тижня серед російських ліберальних ЗМІ викликала резонанс інформація про затриманих в Україні громадян Російської Федерації, - затриманих у контексті бойових дій на Донбасі. Загалом Медійній ініціативі за права людини відомо про 21 особу – це громадяни як Росії, так і України – що можуть цікавити Росію у контексті взаємного звільнення.
А сьогодні, 27 червня, МІПЛ проводить акцію під офісом Міжнародного комітету Червоного Хреста. Оскільки українського Уповноваженого з прав людини Людмилу Денісову досі не пустили до жодного «бранця Кремля», активісти проситимуть, щоб МКЧХ відвідав Сенцова, Балуха, принаймні вимагав доступу до них і всіх українських політв’язнів, чий стан викликає занепокоєння.
Минулими вихідними багатьох налякала світлина з дуже схудлим Володимиром Балухом, зроблена адвокатом Заїром Смедляєвим. Про стан Сенцова достовірної інформації немає. Нещодавно його відвідав адвокат Дмитро Дінзе. Як зауважує Марія Томак, він не є лікарем, щоб фахово оцінити те, що відбувається з Олегом, хоча зрозуміло, що стан політв’язня складний. З інформації, яку подеколи озвучує російській омбудсмен Тетяна Москалькова, він, як і Балух, знаходиться ледь не в «санаторних умовах». Такі заяви виглядають доволі цинічно.
Марія Томак припускає, що майбутні міжнародні форуми - саміт Україна – ЄС, саміт НАТО, на тлі якого можливо відбудеться зустріч Путіна і Трампа – можуть стати шансом натиснути на президента РФ, принаймні проговорити з ним необхідність його впливу на звільнення Олега Сенцова. «Формальності жодного значення не мають – рішення про помилування Ільмі Умерова та Ахтема Чийгоза досі засекречено, ми не знаємо причин. Має значення політична воля Путіна», - констатує правозахисниця.
«НАМ ТРЕБА БОРОТИСЯ ЗА СВОЇХ»
Заяви міжнародних організацій надають проблемі ваги, але великі низові ініціативи на підтримку українських «бранців Кремля» без перебільшень є одним із найпотужніших важелів впливу. Олега Сенцова дуже підтримують кінематографісти. Зараз набирає обертів ініціатива «Вголос. Читаємо оповідання Олега Сенцова». Спочатку кінематографісти читали оповідання Олега Сенцова на Майдані Незалежності. Учора в інтернеті з’явився перший відеоролик у рамках ініціативи. На ньому голова Держкіно Пилип Іллєнко, режисер Олесь Санін та актор В’ячеслав Довженко читають оповідання «Автобіографія» зі збірки Сенцова «Рассказы».
Наступний крок пропонують зробити суспільству. Людей закликають прочитати на камеру оповідання зі збірки «Рассказы» та надіслати запис на електронну адресу storiessentsov@gmail.com. Автори ідеї обіцяють, що опублікують кожне отримане відео у соціальних мережах, зокрема на сторінці української продакшн-компанії 435 FILMS у Facebook. «Все тримається на волонтерських починаннях, тому закликаємо усіх долучитися до цієї акції. Щоб люди заговорили мовою Олега, яка відображається в його оповіданнях», - додає кінопродюсерка Анна Паленчук.
«Ми хочемо, щоб більше людей включалися у це. Це дозволяє відчути і зрозуміти, що кожен із цих 71 людей, політв’язнів, - наші люди. Це може бути будь-хто з нас, з наших близьких. Вони усі живі, їх чекають кохані, діти, батьки, і трагічно, що вони розлучені, - говорить режисерка Юлія Мироненко, авторка першого ролика. - Тому ми зробили це відео, воно опубліковане, є електронна адреса, куди можна надіслати відео, наприклад, себе, читаючого будь-яке оповідання Сенцова, зняте буквально на телефон, як завгодно. Потім ми змонтуємо це у загальне відео з оповідань, які читають різні люди, прості українці, відомі чи ні - це не має значення, тут ми всі як один. Бо кожен із нас може опинитися там у якійсь поганій ситуації і нам треба боротися за своїх».
До речі, цікаву ініціативу на підтримку українських політв’язнів зробили російські кінематографісти. Московська режисерка Таїсія Кругових закликала колег Сенцова зняти по короткому фільму про кожного «бранця Кремля», проект називається «Список Сенцова» за аналогією зі «Списком Шиндлера». У відео, яких вже близько десяти, розповідають про «бранців Кремля». В одному з останніх, від режисерки Вікторії Фаєр, відома російська актриса Юлія Ауг говорить про «справу Віктора Шура», абсурдно засудженого на 12 років за шпіонаж.
«Це взагалі прекрасно, і прекрасно, що це роблять російські режисери, - коментує Юлія Мироненко. - Це показує, що там є нормальні люди, для них це, мені здається, доволі сміливий політичний жест – зняти і поставити своє прізвище під таким відео. Це дає надію, що там не усі хворі цим режимом і не всі бояться. Це про те, про що казав Олег Сенцов у своєму останньому слові на суді, що боягузтво – найстрашніший гріх».
* * *
Ще одна форма підтримки Олега Сенцова та інших політв’язнів – можна написати листа через систему «ФСИН-ПИСЬМО».
Також Європейська кіноакадемія відкрила спеціальний рахунок, куди можна надсилати благодійну допомогу родині Олега Сенцова.
Реквізити для перерахунку коштів
З України: 5168 7422 0686 2595
З-за кордону:
European Film Academy e.V.
IBAN: DE69 1005 0000 0190 3335 70
BIC/SWIFT: BELADEBEXXX
Reason for payment: Donation for Oleg Sentsov
Author
Марія ПрокопенкоРубрика
Суспільство