«Ми хочемо виховати в людях відповідальність»
Лучани платитимуть за домашніх собак
Відповідне рішення було прийнято на останній сесії Луцької міської ради. Офіційно в місті зареєстровано трохи більше 700 собак, а за неофіційними даними, їх нараховується кілька тисяч, називають і цифру 10 тисяч. Кількість безпритульних псів циклічно змінюється, залежно від уваги до них міської влади. У Луцьку вже діє притулок для собак, котрий щоразу потребує все більше коштів, виділити які міська казна просто не в змозі. Бродячі собаки щодня кусають кількох маленьких лучан, і за рік у травмпунктах реєструють майже до тисячі собачих укусів, причому ця кількість також зростає з кожним роком. Щодо укусів мешканці міста часто скаржаться і на гарячу телефонну лінію міського голови.
Рішення про обов’язкову реєстрацію саме домашніх псів — не випадкове. Ініціатор розгляду цього питання у міській владі і автор проекту рішення про реєстрацію, депутат міської ради Сергій Григоренко каже, що аналіз засвідчив: саме колишні домашні собаки, яких безжально вигнали з дому їхні господарі, найчастіше кусаються. Адже вони звикли до людей, вони їх просто не бояться, а психічні травми, завдані господарями, безслідно не минають...
— Ми хочемо виховати у людей відповідальність за тих, кого вони приймають у свій дім. Ми нічого нового не вигадуємо, така відповідальність давно властива мешканцям інших країн Європи. А невеликий податок, який сплачуватимуть власники домашніх тварин, підтримає діяльність притулку для тварин покинутих, бездомних.
Активісти Волинського обласного товариства захисту тварин часто підбирають на вулицях міста і алабаїв, і ротвейлерів, і навіть стаффордширських тер’єрів та інших собак бійцівських порід, які за своєю природою можуть бути агресивними і вимагають окремого виховання. Відомий волинський краєзнавець та історик Петро Троневич наводить факти, коли ще у середні віки у тодішньому Лучеську було чинним «собаче» законодавство: якщо домашній пес когось кусав, то влада притягала до відповідальності його господаря.
Реєструвати домашніх собак будуть приватні й державні ветеринари міста, кінологи. Мають створити єдину міську електронну базу даних. Податок на собак міський обчислювальний центр внесе окремою графою у квитанцію про оплату комунальних послуг. Також ветеринари будуть таврувати тварин чи позначати їх чипами. Працівники ж житлово-комунального департаменту мають вивісити оголошення про необхідність реєстрації собак, повідомити їхніх власників про нововведення. А якщо господар просто не відкриє двері (бо ж дім — приватна власність), то наявність собаки у домі будуть засвідчувати сусіди... Наразі рішення міської ради все ж має ознаки регуляторного акту, хоча конкретно не зазначено, коли ж собача проблема у Луцьку має вирішитися. Тому не виключено, що прокуратура може висловити протест.