На Донбасі — «скандал щодо щеплення»
Паніку посилює суперечлива інформація МОЗ і лікарівРозпорядженням міністра охорони здоров’я України Василя Князевича вакцинація проти кору в Україні призупинена і створена спеціальна комісія для розслідування смерті 17 річного жителяКраматорська (12 травня в школі № 10 Краматорська Донецької області після щеплення проти кору та краснухи помер учень 11 го класу), після чого робочакомісія представить свої остаточні висновки. За його словами, поки що не можна з упевненістю стверджувати, що смерть школяра після щеплення від кору була викликана вакцинацією.
Незважаючи на те, що в Донецькій області ще минулого тижня припинили вакцинацію громадян проти краснухи та кору, в регіоні набирає обертів так званий скандал щодо щеплення. У лікувальних установах Донецької області вже перебувають понад 90 осіб (із них 83 — діти), які звернулися зі скаргами на погіршення самопочуття після щеплення проти кору та краснухи. При цьому скарги на вакцину ZA 26-X продовжують надходити, і жителі області все частіше виступають з протестами проти неякісних ліків, що називають щепленням «від життя».
Особливі нарікання викликає походження препарату, за словами лікарів, вакцина прибула до України з Індії і не була ліцензована в нашій країні. Разом із тим ще минулого тижня Міністерство охорони здоров’я України спростовувало інформацію про те, що донеччан вакцинували індійським препаратом фармацевтичної компанії Indian Immunological Ltd. Ця вакцина не сертифікована ВОЗ, не зареєстрована й не використовується на території України. Зокрема, підліток, який помер у Краматорську невдовзі після вакцинації, за інформацією МОЗ України, був нібито щеплений вакциною компанії Serum Institute.
Однак у Донецьку існує інша думка: сьогодні ніхто в регіоні й не намагається приховувати, що вакцина була індійського виробництва. Це підтвердила й заступник головного лікаря Донецької обласної СЕС Тамара Беломеря, яка на прес-конференції відкрито заявила про індійське походження вакцини. На думку цілої низки медиків, це вже свідчить про її неякісність: серед лікарів існує думка, що індійські вакцини надходять до України як мінімум простроченими, а як максимум — узагалі непридатними для імунізації. Більш того, в низці ЗМІ Донеччини вже з’явилися коментарі Даржслужби лікарських засобів, яка заявляє, що дев’ятимільйонна партія щеплення, отримана Україною в рамках гуманітарної допомоги, не проходила реєстрації в Україні. Більш того, в нашій країні не було й клінічних випробувань вакцини, хоч вважається, що ВОЗ контролювала умови виробництва вакцини...
Хоч там як, офіційна думка в Донбасі однозначна: препарат був якісним, і його ліцензували з дотриманням усіх необхідних норм. Більш того, ця вакцина надійшла не тільки до Донбасу, але й до інших регіонів країни, і, за запевненнями медиків, це було зроблено цілком офіційно й централізовано.
Враховуючи цю думку, лікарі Донеччини сьогодні стараються ухилятися від відповіді, говорячи про смерть краматорського підлітка. Наприклад, начальник головного управління охорони здоров’я Донецької облдержадміністрації Олександр Аніщенко фактично відмовився відповідати на запитання про те, чи могло щеплення стати причиною смерті хлопчика. «Поки що ми говоримо, що є зв’язок у часі між щепленням і захворюванням. Причинно-наслідковий прямий зв’язок не встановлений. Ще не закінчені результати досліджень», — відповіла за нього Т. Беломеря. Робочий же діагноз, установлений під час розтину тіла загиблого школяра, звучить туманно: блискавична тромбоцитопенічна пурпура.
Донеччани, які звертаються зі скаргами на погіршення здоров’я, пов’язують свій стан саме з нещодавно зробленим щепленням. За словами лікарів, імунізація дійсно може спричиняти підвищення температури й деякі хворобливі явища, однак із цими словами ніяк не в’яжеться той факт, що вже понад десять жителів регіону після щеплення потрапили до реанімації. Більш того, на думку жителів регіону, в цій ситуації МОЗ своїми коментарями тільки заплутує їх. Величезні за регіональними мірками показники госпіталізації тих, хто зробив, на перший погляд, найневинніше щеплення, геть розбивають усі оптимістичні міркування про якість препарату.
Більш того, незважаючи на те, що кампанія з вакцинації проти кору та краснухи в Україні не є примусовою, лікарі в багатьох лікарнях регіону стверджують: щеплення повинне бути зроблене обов’язково. Особливо ця вимога стосується майбутніх студентів, яким прямим текстом кажуть, що в листі щеплень під час вступу до ВНЗ у них обов’язково повинне значитися щеплення від кору, інакше вони можуть не стати студентами...
У результаті ті, кому не пощастило отримати укол від кору і краснухи в дитинстві, вимушені ходити по замкненому колу: незважаючи на всі страхи перед якістю вакцини, їм, схоже, рано або пізно доведеться робити щеплення. І враховуючи те, що підтвердити якість вакцини сьогодні фактично не може ніхто, донеччани починають відмовлятися не тільки від щеплення проти кору та краснухи, але й від інших уколів.