На суходолі, у повітрі та на воді
Україна подвоює кількість морських піхотинців
Напередодні нового року на центральній набережній міста Керч військовослужбовці 501 окремого батальйону морської піхоти склали присягу морського піхотинця. Новостворений підрозділ постав на базі окремого механізованого батальйону берегової оборони. Відтепер у складі Військово-Морських cил України є два батальйони морської піхоти.
Історія ж цього роду військ в Україні сягає ще часів Української держави Павла Скоропадського та УНР. Цікаво, що й сьогодні «морпіхи» не забувають про своє походження. Так кілька років тому у 1-му Феодосійському окремому батальйоні морської піхоти, який до останнього часу був єдиним підрозділом цього роду військ в Україні, виникла традиція комплектування однієї з рот винятково вихідцями з Прикарпаття — на честь 1-го та 2-го Гуцульських полків, що входили до складу бригади морської піхоти УНР. А у новітній історії морські піхотинці, зокрема, відіграли особливу роль при перепідпорядкуванні частин колишнього Чорноморського флоту СРСР незалежній Україні.
Нагадаємо, що до першочергових завдань цього роду військ належить участь у морських операціях, зокрема й штурм кораблів, портів і морських баз супротивника, а також охорона командування флоту, штабів, важливих об’єктів інфраструктури. Крім того, на морську піхоту покладається захоплення ворожої берегової лінії і забезпечення висадки основних сил десанту. «Морпіхи» традиційно вважаються однією з найбільш боєздатних сил української армії. Цього вдалося досягти, зокрема й завдяки участі «чорних беретів» у численних міжнародних навчаннях і миротворчих місіях. Стати морським піхотинцем було мрією багатьох солдатів строкової служби, адже, на відміну від інших частин, левову частка часу тут відводять саме бойовій підготовці, а не вирішенню різноманітних господарських питань. Однак у минулому році, ще до скасування призову в Україні командування вирішило комплектувати 1-й Феодосійський окремий батальйон морської піхоти винятково контрактниками.
Водночас експерти вже давно наполягали на тому, що загальна чисельність українських морських піхотинців не є достатньою — мова йшла про необхідність створення однієї або навіть двох бригад. Для прикладу, у складі Чорноморського флоту РФ є 810-та бригада морської піхоти, дислокована у Севастополі, і 382-й окремий батальйон морської піхоти у місті Темрюк у Краснодарському краї. Однак поки що командування вирішило обмежитись утворенням ще одного батальйону. За повідомленням прес-служби Міністерства оборони України, попереду у колишнього окремого механізованого батальйону берегової оборони — збільшення чисельності особового складу, оновлення парку бойових машин, вивчення елементів морської десантної підготовки та злагодження у новій якості для виконання завдань за призначенням.
— Незалежно від того, які конкретно мотиви були у командування Збройних сил України при прийнятті цього рішення, вважаю такий крок правильним, — наголосив у коментарі «Дню» директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій ЗГУРЕЦЬ. — На мою думку, поява ще одного батальйону морської піхоти свідчить про те, що Україна в рамках загального скорочення армії робить ставку на створення більш ефективних підрозділів, до яких належать сили спеціальних операцій, а також і морська піхота. Однак реальна ефективність цих підрозділів залежатиме від рівня бойової підготовки та оснащення сучасним озброєнням. Слід пам’ятати, що морська піхота потребує цілого комплексу техніки — йдеться не лише про кораблі, а й про гелікоптери, бронетранспортери, здатні висаджуватися з десантних кораблів тощо. Кожен підрозділ у складі 1-го Феодосійського окремого батальйону морської піхоти має своє особливе призначення й відповідно проходить окрему підготовку й отримує специфічне оснащення. Якщо у новому батальйоні застосовуватиметься такий самий підхід і все не обмежиться лише перейменуванням, він може певним чином вплинути на розстановку силу у регіоні. Звичайно, з погляду загальної чисельності збройних сил не варто переоцінювати значення одного батальйону, але недооцінювати його також не слід — війська, які спроможні виконувати завдання в межах різних стихій, апріорі є більш ефективними, ніж решта. Крім того, велике значення має рівень боєздатності інших підрозділів, у взаємодії з якими діятимуть «чорні берети». У перспективі, на мою думку, оптимально було б довести чисельність морської піхоти до рівня бригади, щоб забезпечити, з одного боку, більшу ефективність збройних сил у потенційних конфліктах, а з другого — посилити участь України у миротворчих операціях. Водночас поки що говорити про перспективи підготовки й оснащення нового батальйону зарано, адже досі невідомим є бюджет армії на 2014 рік. Якщо він буде мізерним, це може вкрай негативно позначитися не лише на «морпіхах», а й на рівні боєздатності українського війська в цілому.