На владу надійся, а сам не зівай
Подібні громадські утворення в основному у вигляді консультативних рад уже працюють у Миколаєві, Запоріжжі, Судаку й ще кількох містах України. Виникають вони як реакція на нездатність місцевої влади через невеликий бюджет, відсутність професійних кадрів і бюрократичну неповороткість своєчасно розробляти, а потім ефективно реалізовувати науково-обгрунтовані програми з вирішення соціальних, комунальних та інших проблем життєдіяльності й розвитку міст. Але харків'яни пішли далі.
Створена за ініціативою кількох благодійних фондів і Міжнародного інституту урбаністики міська громадська управа взяла на себе відразу кілька функцій: розробка програм і просування їх в органах влади, розробка стратегічних напрямів розвитку міста, аналіз і критичне осмислення рішень, які приймаються владою, організація роботи громадської приймальної. Подібна ініціатива відразу ж знайшла відгук серед жителів міста. Усього за кілька днів після публікації інформації про створення управи до її приймальної звернулося близько ста чоловік і надійшло 14 пропозицій щодо вирішення міських проблем. Зі слів одного з ініціаторів створення управи голови фонду "Відродження Харкова" Ігоря Душина, залучення городян до участі в управлінні містом на загальних засадах і було головною метою цієї ініціативи.
- Ми зробили перший крок, і він виявився вдалим, - сказав Ігор Душин кореспондентові "Дня". - Нам удалося за короткий час зібрати разом нехай поки що невелику частину інтелектуальної й ділової еліти, яка, облишивши політичні розбіжності, включилася в роботу з розвитку рідного міста.
Механізм впливу управи на міське життя досить простий: ініціативна група акумулює різні пропозиції щодо вирішення міських проблем, на їхній основі розробляється комплексна програма, вона в свою чергу затверджується "круглим столом" і потім оголошується тендер на участь у її реалізації.
Зрозуміло, що такий підхід буде дуже не до смаку тим чиновникам, що лобіюють інтереси тієї чи тієї комерційної структури. А заявка управи на бажання давати оцінку рішенням, що приймаються владою для багатьох звучить не інакше, як загроза її авторитетові. Тому вже нині ініціатори стикаються з неприхованою настороженістю деяких представників міської влади щодо пропозицій про тісну співпрацю. "Але, - як помітив директор Міжнародного інституту урбаністики Юрій Чудновський, - ми сподіваємося, що діяльність громадської управи розбудить городян, і вони примусять владу працювати на користь міста".
Харків
Випуск газети №:
№18, (1998)Рубрика
Суспільство