Найоперативніша служба
Цього року пожежники ліквідувати понад 39 тисяч пожеж![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20070901/4146-6-2.jpg)
Знати, що гратися з вогнем небезпечно — означає дотримуватися правил безпеки. Адже забули вимкнути праску чи закрутити газову конфорку — і червоний гість може з’явитися на порозі. Так, через власну необачність та недотримання елементарних правил безпеки люди самі провокують виникнення пожеж. На жаль, не обходиться без жертв: за даними МНС, за останні півроку пожежі забрали життя трьох тисяч українців.
ПОЖЕЖА — ЦЕ ТЕЖ НАДЗВИЧАЙНА СИТУАЦІЯ
З того часу, як пожежна охорона перейшла під управління Міністерства надзвичайних ситуацій (раніше вона була під контролем Міністерства внутрішніх страв), функції пожежників значно розширилися. Крім гасіння пожеж, їм доводиться мати справу з природними катаклізмами та екологічними катастрофами, тобто різного роду надзвичайними ситуаціями. А пожежа — це теж свого роду надзвичайна подія.
— Які б зміни не відбулися у структурі нашої служби, найголовніше завдання пожежної охорони залишиться незмінним — запобігати лиху та рятувати життя людей, — переконаний в. о. начальника Оболонського РУ з питань надзвичайних ситуацій ГУМНС України в м. Києві Олег Лемешко. — Вже історично так склалося, що гаслом нашої служби стала фраза — «Запобігти, врятувати, допомогти». Цим принципом і керуються у своїй роботі мужні рятувальники. До речі, у пожежних частинах є чимало представниць прекрасної статі. Так само, як і чоловіки, вони віддані своїй справі, однак виконують трохи іншу роботу. Найчастіше жінки працюють у пунктах зв’язку та відділах державного нагляду. Участі у виїздах вони не беруть, адже техніка, обладнання та бойове спорядження не прилаштовані для тендітних жінок.
За даними прес-служби МНС, протягом цього року в Україні сталося 250 надзвичайних ситуацій. Більшість із них — техногенного характеру (як відомо, техногенними називають ті катастрофи, які трапляються внаслідок діяльності людини).
— На жаль, ці трагедії не пройшли безслідно — вони забрали життя 345 осіб, — продовжує Олег Лемешко. — Варто зазначити, що серед надзвичайних ситуацій протягом липня одна з них мала соціально-політичний характер. Йдеться про загибель екіпажу яхти, що брала участь у вітрильній регаті у Донецькій області.
Взагалі, за даними прес-служби МНС загальна кількість надзвичайних ситуацій за липень збільшилася на 21%. На жаль, і число постраждалих людей теж зросло в п’ять разів.
КИСЕНЬ ДОПОМОЖЕ ЛЮДИНІ, АЛЕ НЕ ВОГНЮ
На перший погляд, причини виникнення пожеж здаються банальними та загальновідомими. Перш за все, це необережне поводження з вогнем та паління у нетверезому стані.
— Як на мене, кожна людина повинна дотримуватися техніки безпеки як вдома, так і на роботі, — упевнений інспектор з державного пожежного нагляду Олег Тимошенко. — Хочу запевнити, що це не займає багато часу. Звичайна цікавість з приводу того, чи вимкнуті усі побутові прилади та перекрито газ, унеможливить появу вогню у вашому домі. Якщо ж ви знехтували цими порадами і у вашому будинку виникла пожежа, то найперше, що треба робити — не панікувати. Взявши себе в руки та викликавши пожежну службу, можна спробувати загасити вогонь. Звісно, якщо це можливо.
За словами Олега Тимошенка, шляхи гасіння пожеж залежать від того, що стало причиною їх появи. Якщо пожежа виникла на побутових приладах, то необхідно його знеструмити і лише тоді приступати до гасіння. Один із способів припинити пожежу — накрити предмет горіння цупким матеріалом. Гасити водою можна лише в тому разі, коли прилад повністю знеструмлений. Як наголошує пан Тимошенко, при пожежі великих масштабів необхідно евакуюватися з приміщення. При цьому слід пам’ятати, що обов’язково треба закрити за собою двері та вікна. Адже рятівний для людини кисень аж ніяк не бажаний учасник пожежі. Як відомо, він лише посилює горіння.
Особливо обережними слід бути батькам, коли вони залишають своїх малих дітей вдома. Як зазначає Олег Тимошенко, запальнички та сірники треба заховати якнайдалі. Не треба забувати і про сучасні прилади, наприклад, комп’ютери, мікрохвильові печі, електрочайники. Оскільки більшість житлових будинків уже застарілі, відповідно і дроти для передачі струму експлуатуються у них давно. Тож іноді проводка не витримує великого навантаження і виходить коротке замикання. А це теж може призвести до пожежі. Тому батьки повинні вчити правил безпеки не лише дітей, а й нагадувати про них собі.
ПРИБОРКУВАЧІ ВОГНЮ СПЕКИ НЕ БОЯТЬСЯ
Перш ніж стати пожежником, треба не лише підготувати себе психологічно, а й передусім фізично. Тому, перед складанням урочистої присяги, майбутні бійці проходять курс підготовки до боротьби із вогняною стихією.
— Щороку у навчальному центрі нашої пожежної частини проходять тримісячні навчання, — розповідає в. о. заступника начальника РУ Володимир Харченко. — Тут молодих бійців навчають, як правильно гасити пожежу, як працювати з пожежно-технічним обладнанням та ознайомлюють із правилами безпеки праці під час гасіння пожежі. У навчальну програму входять також тренування у манежі, здача заліків у димокамері та теплокамері. Слід зауважити, що випробування у тепловій та димовій камерах проходять не тільки новобранці, а й досвідчені пожежники.
За словами Володимира Харченка, іноді буває так, що випробування дикамерою не під силу навіть працівникам з багаторічним стажем. Адже потрапивши у ці камери, дехто з пожежників розуміє, що боїться закритих приміщень, не витримує високої температури тощо. Тож випробування димом та теплом проходять дійсно найсильніші та найвитриваліші. Як розповів пан Володимир, головне завдання бійця у заповненій димом камері — якнайшвидше врятувати людину та погасити пожежу. Схоже завдання виконують пожежники у тепловій камері. Але у ній зовсім інші умови — у темному приміщенні треба подолати лабіринт за мінімум часу, і при цьому не зважати на відволікаючі звуки, що поєднують і людський крик, і ревіння машин, і стукіт важкого молота.
Усі ці завдання необхідні для того, аби привчити пожежників до оперативності. Адже, за словами Олега Тимошенка, пожежна служба — найоперативніша з усіх рятувальних підрозділів.
— У нашій роботі дорога кожна секунда. Адже всього десять хвилин дається пожежникам, щоб прибути на місце виклику. Для порівняння, у США люди чекають приїзду пожежників аж 20 хвилин. Щойно телефоніст прийняв дзвінок, він негайно оформляє путівку. Це займає у нього 60-65 секунд. Після сигналу бійці відразу прибігають у гараж, одягають форму і здійснюють посадку в машину, — розповідає Олег Тимошенко.
Також він зазначає, що вибір машини для ліквідації пожежі залежить від висоти об’єкта. Приміром, до трьохповерхового будинку надсилають авто з висувною драбиною. А от до дев’ятиповерхівок виїжджають машини уже із 30-метровими драбинами.
Прикро, що не всі розуміють важливість роботи пожежників й іноді телефонують до них просто так, із цікавості. За словами Олега Лемешка, з початку року було здійснено із 480 виїздів підрозділами Оболонського РУ аж 288 викликів виявилися хибними. І ніхто при цьому не зважив на те, що завдав клопоту значній кількості осіб.