Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Не піддаватися на провокації!»

Громадськість Запоріжжя зробила відеозвернення на тему подій 26 січня. Активісти місцевого Євромайдану продовжуватимуть мирні мітинги
31 січня, 13:03
26 СІЧНЯ ВДЕНЬ ВІДБУЛАСЯ НЕВДАЛА СПРОБА ШТУРМУ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОДА. КОЛИ АКТИВІСТИ ВПРИТУЛ НАБЛИЗИЛИСЯ ДО МІЛІЦІЯНТІВ, ТІ ПОЧАЛИ КИДАТИ В ЛЮДЕЙ ГАЗОВІ ГРАНАТИ. ПІСЛЯ П’ЯТОЇ ВЕЧОРА МІТИНГУВАЛЬНИКИ ВІДІЙШЛИ НАЗАД, УНОЧІ ЇХ РОЗІГНАЛИ. ЗА ОФІЦІЙНИМИ ДАНИМИ МІЛІЦІЇ, ПІСЛЯ ЦЬОГО ЗАТРИМАЛИ 46 ЛЮДЕЙ. ПРОТЯГОМ ТИЖНЯ МІЛІЦІЯ ЗАТРИМАЛА ЩЕ ЛІДЕРА ЗАПОРІЗЬКОГО ЄВРОМАЙДАНУ ІГОРЯ АРТЮШЕНКА ТА ГОЛОВУ МІСЦЕВОГО ОСЕРЕДКУ ПАРТІЇ «ВСЕУКРАЇНСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ «СВОБОДА» ВІТАЛІЯ ПОДЛОБНІКОВА / ФОТО АВТОРА

26 січня після невдалого штурму будівлі облдержадміністрації в результаті сутичок мітингувальників із правоохоронцями та молодиками спортивної зовнішності травмовано одинадцять цивільних — і це лише ті, хто звернувся по допомогу до лікарні. За словами учасників подій, того вечора їхати  до лікарень було небезпечно, тому що там чергували міліціянти, які забирали постраждалих до райвідділків. Також говорили, що працівникам приватних запорізьких маршрутних таксі наказали відвозити людей із запахом диму до міліції, проте самі таксисти спростовують цю інформацію.

За офіційними даними міліції, вночі після розгону затримали 46 людей. Зауважимо, що серед них є активісти Майдану, футбольні фанати ультрас і представники преси. Як повідомив «Дню» учасник фанатського руху, в неділю міліція затримала трьох уболівальників ФК «Металург». Двом із них по сімнадцять років. При цьому затримано їх не біля облдержадміністрації, де відбувався розгін, а в супермаркеті «Сільпо», розташованому у великому торговельному центрі «Україна», що на відстані кілометра від місця подій.

Протягом тижня міліція  затримала ще двох чоловік — лідера запорізького Євромайдану — голову громадської організації «Українська справа» Ігоря Артюшенка та голову місцевого осередку партії «Всеукраїнське об’єднання «Свобода» Віталія Подлобнікова. Їм, як і всім іншим, висувають обвинувачення за статтею 341 Кримінального кодексу (захоплення державних або громадських будівель чи споруд).

Наразі 28 активістів, зокрема два лідери Євромайдану Запоріжжя, перебувають під домашнім арештом, ще шістьох взято на поруки та особисте зобов’язання.

Міліція щодо подій 26 січня повідомляє, що ввечері правоохоронці вийшли з щитами та кийками до мітингувальників, тому що заявлений організаторами час мітингу вже давно вийшов. Начальник штабу Головного управління Міністерства внутрішніх справ в області — Олег Курочкін — на брифінгу спростував інформацію про те, що правоохоронці застосовували до мітингувальників силу. За його словами, коли міліціянти вийшли на площу біля ОДА, люди самі почали розбігатися. На питання журналістів, що за люди були в цивільному одязі з білими пов’язками на рукавах, які вільно пересувалися поміж кордону правоохоронців і били мітингувальників, Курочкін не відповів, але пообіцяв повідомити пізніше. Він зачитав звернення ГУМВС, у якому закликав «всі радикально налаштовані сили не здійснювати подібних спроб захоплення ОДА, і тим більше для цієї мети не приїжджати екстремістськи налаштованих людей з інших регіонів». Утім, на запитання щодо місця проживання затриманих 26 січня громадян, Курочкін повідомив, що всі — місцеві.

У розмові з «Днем» один із активістів запорізьких мітингів, за сумістництвом — журналіст і музикант Тарас Білка, зазначив: «Міліція співпрацювала з «тітушками» (у нас їх прозвали «піклушки» — від прізвища губернатора Пеклушенка). Це бачили всі. Журналіста били вдвох — гопник і міліціонер. Також є відео з приміщення сесійної зали, де видно, як ходять молодики з білими пов’язками на рукавах, а поряд з ними сидять люди в куртках із написом «Міліція». Багато затриманих, багато побитих. Самі правоохоронці зазначили: «Розгону не було, а люди розійшлися самі». Євромайдан не розійдеться. Так, людей виловлюють поодинці у дворах. Але люди вже цього не бояться. У цей час суди переносять, справи на розгляд перекидають з одного суду в інший. Але люди не відступлять», — розповів активіст.

Громадськість Запоріжжя по-різному сприймає події під ОДА, настрої в суспільстві досить різні: одні підтримують мітингувальників, інші вітають ідею силового розгону; багато хто взагалі не цікавиться політичною ситуацією в місті та країні. У громадському транспорті люди розмовляють про розгін, проте дуже поверхово та часто оперують перекрученими фактами. У телефонних розмовах попереджають одне одного не ходити ввечері в районі обладміністрації. Дехто погоджується, що нинішня влада своє віджила, проте опозицію вони не підтримують. Дрібні приватні підприємці вважають, що теперішня влада гвалтує народ, і її обов’язково треба змінювати. А працівникам одного з вишів Запоріжжя взагалі заборонили обговорювати тему Майдану, пояснюючи це аполітичністю навчального закладу. Водночас 29 січня в Інтернеті з’явилося відео — «Звернення громадськості Запорізької області щодо подій 26 січня 2014 року». Його озвучують відомі в місті люди — зокрема голова Запорізької обласної громадської організації «Народний захист» Наталя Заболотна, поет і журналіст Олесь Барліг, журналістка Інга Естеркін та інші. У зверненні йдеться, що представники Запоріжжя, які мають різні погляди й не підтримують жодну політичну силу, серйозно стурбовані подіями в місті: порушенням прав і свобод громадян, нагнітанням криміногенної обстановки невідомими особами в цивільному, долею постраждалих і фактами ненадання їм медичної допомоги... Автори звернення також закликають усіх запоріжан протистояти провокаціям і спробам посіяти ворожнечу між жителями краю. «Україна єдина й неподільна», — нагадують жителі Запоріжжя.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати