«Не робіть із переселенців відщепенців!»
Як у Маріуполі Червоний Хрест допомагає переселенцям із тих міст Донбасу, де ще тривають боїКілька днів тому представники місцевої організації Товариства Червоного Хреста України роздали біженцям 1200 сертифікатів на 200 гривень, які можна використати в одному з продуктових супермаркетів. Крім цього, волонтери Червоного Хреста постійно видають переселенцям одяг, предмети гігієни, іграшки тощо. Здебільшого по таку допомогу приходять жінки з дітьми і пенсіонери.
Зазвичай для Червоного Хреста жертвують звичайні громадяни та підприємці. Заступник голови Маріупольської міської організації Товариства Червоного Хреста України Ірина Зарубіна розповіла: «Зараз видаємо по відру картоплі на родину. Раніше видавали хліб, пиріжки, виноград — що люди приносять, те й даємо. Тепер місцеві стали жертвувати теплі речі — роздаємо і їх. Найперше переселенці потребують усього, що стосується дітей: дитячого одягу й харчування, підгузків та інших предметів гігієни. У Маріуполі ми розмістили три білборди, на яких написали, що саме потрібно біженцям».
Працівники Червоного Хреста планують видавати грошові сертифікати й надалі — їх кількість залежатиме від потоку втікачів. «Відтоді, як у Маріуполі почали стріляти, туди приїздить менше людей. Але все одно є ті, хто каже, що за будь-яких умов залишаться в місті — загалом, це родини з маленькими дітьми», — зауважила Ірина Зарубіна.
«ВИДАЄМО ПО ВІДРУ КАРТОПЛІ НА РОДИНУ. РАНІШЕ ВИДАВАЛИ ХЛІБ, ПИРІЖКИ, ВИНОГРАД — ЩО ЛЮДИ ПРИНОСЯТЬ, ТЕ Й ДАЄМО», — РОЗПОВІЛИ ПРЕДСТАВНИКИ ЧЕРВОНОГО ХРЕСТА У МАРІУПОЛІ
У черзі за допомогою від Червоного Хреста стоїть Єлизавета Левченко, котра два місяці тому виїхала з Луганська разом із чоловіком і трьома дітьми. «У Маріуполі живе моя двоюрідна сестра, вона дала нам прихисток. Уже вдруге отримуємо грошовий сертифікат — минулого місяця теж видавали. Ще середній дитині у Червоному Хресті видали триколісний велосипед, малий отримав зимовий комбінезон. Також різні благодійні фонди допомагають продуктами. Гадаю, люди, які виручали інших у мирному житті, допомагають і зараз. Самі, коли жили в Луганську, передавали речі у дитячий будинок, Червоний Хрест. Тепер бачимо, куди ці речі йдуть і як їм радіють», — розповідає Єлизавета Левченко.
Родина Левченків поки планує жити в Маріуполі, хоча в Луганську залишилось фактично все: рідні, квартира, майно. Єлизавета не може працювати, бо наймолодшій дитині лише рік, її чоловік поки не знайшов постійної роботи, підробляє вантажником, водієм. Утім, на думку переселенки, найголовніші складнощі — не матеріальні, а моральні. Єлизавета Левченко наголосила: «У Маріуполі ставлення до переселенців відносно нормальне, але по Україні відверто відмовляють людям з луганською пропискою. Ми стаємо відщепенцями, нас звинувачують у тому, що коїться в Луганську. Але ми — наша родина, друзі — не брали участі в референдумі, завжди казали, що Луганськ — це Україна, розповідали про ситуацію в країні знайомим із Європи. Хочу донести до всієї України: не робіть із переселенців відщепенців, нам дуже важко».