Перейти до основного вмісту

Немає вакцини — підтримуємо імунітет

Як уберегти домашніх утриманців від пташиного грипу
11 грудня, 00:00

За даними ВООЗ, 2008 року в різних точках планети знову було відмічено випадки захворювання домашніх птахів. Епідеміологи вважають, що активні мутації вірусу можуть призвести до виникнення смертельно небезпечного вірусного штаму, згубного і для людини. Пташиний грип викликає підтип вірусу А. Найбільш високопатогенним, спроможним викликати захворювання, є штам H5N1. Він може мати як середньоважку, так і блискавичну форму з летальним кінцем. Носії вірусу — перелітні птахи, передусім дикі гуси, качки, крачки, чаплі, чайки та деякі інші. Останні дослідження (2002 рік — ПАР, Туреччина і Гонконг) показали, що джерелом зараження можуть бути і найближчі сусіди людини — звичайні горобці. На сьогодні вже зареєстровано декілька випадків епідемії грипу і серед морських ссавців (котиків, китів), а також домашніх тварин — свиней і коней. Перший випадок захворювання пташиним грипом серед домашніх птахів було відмічено на початку минулого століття в Італії. З 2003 року періодичні спалахи цього захворювання відмічено в Китаї, Японії, Кореї, а також у Великій Британії, Швеції, Румунії, Хорватії, Росії та Україні.

БАГАТОЛИКИЙ ВІРУС

Людина може заразитися пташиним грипом, контактуючи з хворим птахом або вживаючи в їжу його м’ясо. Фактів передачі вірусу безпосередньо від людини до людини зафіксовано не було, але вчені не виключають такої можливості (через активну мутацію).

Перший випадок захворювання на пташиний грип людей було зафіксовано 1997 року в Гонконгу: тоді з’ясувалося, що він може передаватися прямо від хворих птахів людині. З 18 людей (дев’ять дітей і дев’ять дорослих), госпіталізованих із підозрою на пташиний грип, п’ять дорослих і одна дитина загинули. Аналогічні випадки було також відмічено в Нідерландах, Китаї, В’єтнамі.

Про новий, вкрай небезпечний штам вірусу, заговорили після смерті 1999 року в Гонконгу маленького хлопчика. Первинною версією його загибелі була пневмонія, але внаслідок проведених досліджень стало ясно, що смерть дитини настала внаслідок інфікування вірусним штамом грипу підтипу А. Вияснилося також, що до хвороби хлопчик контактував із зараженими курми. Це був перший документально підтверджений випадок зараження людини вірусом H5N1.

Починаючи з 2002 року, випадки захворювання на пташиний грип у людей (понад 387, 2/3 з яких призвели до летального кінця) було відмічено в Азербайджані, Єгипті, Туреччині, Великій Британії, Угорщині, Чехії, Росії.

Україна також входить до цього тривожного списку — як зона ризику. Перший випадок захворювання домашніх птахів у нас зареєстровано 2005 року в Криму, а пізніше — в Херсонській, Одеській та Сумській областях. У січні 2008 року пташиний грип уразив утриманців двох кримських птахівницьких господарств. Насамперед, небезпечний вірус загрожує домашнім птахам і населенню зон, де спостерігається висока концентрація мігруючих птахів (узбережжя Чорного та Азовського морів, каскад Дніпровських водосховищ, заплави річок Десна, Прип’ять, Шацькі озера і прилеглі території).

ЧУДОДІЙНА ВАКЦИНА

Вчені всього світу ламають голови над створенням вакцини проти «людського» пташиного грипу. Зрушення в цьому процесі вже намітилися. У лабораторії Мерілендського університету (США), на основі вірусного штаму H9N2, було розроблено одну з перших вакцин, яка, можливо, стане основою для подальшого вдосконалення ліків. Проте, багато які вчені з обережністю ставляться до таких експериментів тому, що використання вакцини, недостатньо відповідної до циркулюючого вірусу, може прискорити його мутацію.

«При розробці противірусних вакцин, основна складність полягає у виявленні ділянки вірусного генома, єдиної для різних штамів. Вакцини, створені на основі цієї генетичної інформації, зможуть протидіяти будь-яким виниклим патогенним формам. Але, не дивлячись на це, я не можу з упевненістю сказати, наскільки успішними вони виявляться», вважає старший координатор ООН із проблеми пташиного і людського грипу Девід Набарро.

Російські вчені 2008 року також оголосили про створення вакцини від пташиного грипу людей. Зараз у НДІ грипу РАМН завершився перший етап клінічних випробувань вакцини. Згідно з отриманими результатами, вакцину було визнано імуногенною (спроможною створювати імунний захист організму). Але, оскільки існує декілька видів цієї вакцини, буде потрібно ще багато часу, доки вченим вдасться з’ясувати, який із них виявиться найефективнішим і, що найголовніше, безпечним.

ПОКИ НЕМАЄ ПАНАЦЕЇ...

Дослідним шляхом було встановлено, що деякі противірусні препарати, які використовуються в терапії у людей, показують позитивний результат і в домашніх птахів. А в Україні фахівцями ВАТ «ІнтерХім» (м. Одеса), на базі засобу для боротьби з вірусними інфекціями людини — аміксину IC, було розроблено спеціалізований препарат — ветеринарний аміксин. Згідно з висновком Національного наукового центру «Інститут експериментальної та клінічної ветеринарної медицини», препарат стимулює вироблення ендогенного інтерферону (власного білка організму, здатного пригнічувати репродукцію вірусів), нормалізує ослаблену імунну реакцію організму птахів за рахунок стимуляції імунітету (В-лімфоцитів).

Результативність ветеринарного аміксину вже оцінили працівники Одеського зоопарку, які використали препарат як профілактику захворювання на пташиний грип у різних груп пернатих. «Протягом двох тижнів в лютому 2008 року ми давали профілактичні дози ветеринарного аміксину нашим птахам. Важливість такої профілактики важко переоцінити, оскільки в зимовий період усі наші пернаті перебувають у загальному приміщенні (єдиному), спеціально обладнаному для зимівлі. Відповідно, скупченість птахів дуже висока, як і небезпека виникнення та поширення серед поголів’я вірусних захворювань. Саме тому використання таких імуномоделюючих препаратів — мабуть, єдиний спосіб уникнути серйозних втрат», — вважає головний фахівець ветеринарної клініки зоопарку Олександр Швець.

Ситуацію не можна ігнорувати. Можна активно допомагати братам нашим меншим, тим більше, що для цього, судячи з усього, вже з’явилася реальна можливість.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати