Огірки вітчизняних тепличників найбезпечніші. Поки що...
Через різку зміну кліматичних умов учорашні проблеми іспанців сьогодні можуть стати українськими, кажуть фермериУ Європі продовжується «овочева» паніка. Країни по черзі закривають кордони для європейських огірків, помідорів... Наразі від невідомої інфекції, яка викликала епідемію на півночі Німеччини, постраждали понад 1,5 тис. осіб, 17 з яких померли. Майже в 500 заражених розвинувся гемолітико-уремічний синдром. А випадки захворювання, завезеного з Німеччини, вже зареєстровано в США, Швеції, Данії, Голландії, Великій Британії та інших країнах, їхня кількість зростає.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) нещодавно заявила, що штам ентерогеморагічної кишкової палички, який заразив європейців, є принципово новим мікроорганізмом, з яким медицина раніше не стикалася. Відповідно до попередніх результатів генетичних досліджень, штам «O104:h4» є формою двох різних бактерій кишкової палички, що мутували. Саме цим пояснюється таке стрімке поширення інфекції серед жителів європейських країн, а також її небезпека для життя людини. Експерт із харчової безпеки ВООЗ Хільде Крусе вважає, що новий штам є «більш заразливим і токсичнішим» порівняно з бактеріями, що його породили. Бактерія вирізняється особливою «живучістю». Безперешкодно оминувши кисле середовище шлунка, вона осідає на стінках кишечника, виробляючи отруйні для організму токсини, лікарі наразі мало що можуть протиставити руйнівній дії цієї палички. Наслідки можуть бути найсумнішими: від руйнування червоних кров’яних тілець до зупинки роботи нирок.
Науковці поки що не можуть пояснити, чому бактерія виявилася такою хвороботворною. Влада ЄС вказала на декілька принципових відмінностей нинішнього спалаху інфекції: серед хворих більш ніж дві третини становлять жінки, а серед найтяжчих хворих дуже велика частка дорослих у молодому й середньому віці. Крім того, ця кишкова інфекція може передаватися не тільки через харчові продукти, а й від людини до людини. Характерні симптоми — кривава діарея, жар і нудота. До них додають розлади мови й судоми.
Джерело інфекції ще й досі невстановлено. Ймовірно, що ним є свіжі овочі органічного виробництва. Нагадаємо, раніше повідомлялося, що кишкову паличку виявлено на імпортованих з Іспанії огірках, але згодом лабораторні аналізи виправдали іспанські овочі, показавши, що знайдений на них штам відрізняється від того, яким заразились люди.
Тож наразі багато країн призупинили ввезення овочів із країн Євросоюзу. Так, Російська Федерація з 2 червня ввела заборону на ввезення свіжих овочів з усіх країн Євросоюзу через поширення в низці європейських держав гострої кишкової інфекції, а свіжі овочі з цих країн, які вже встигли перетнути кордон, до заборони будуть вилучатися з обігу, заявив голова Росспоживнагляду, головний державний санітарний лікар РФ Геннадій Онищенко. За його словами, відповідний припис Росспоживнагляд вже скерував до російської Митної служби.
Україна теж посилила контроль на кордоні за ввезенням овочів з країн Європейського Союзу. Як запевнив нещодавно прем’єр-міністр України Микола Азаров, «Україна з самого початку виникнення цього явища (епідемія кишкової палички. — Авт.) почала вживати заходів». «Але ми їх не афішували. Було дано команду на кордоні посилити контроль за ввезенням овочів із ЄС, і зараз така робота проводиться», — сказав прем’єр. Крім того, він додав: «Перед фітосанітарною службою, перед міністром охорони здоров’я і Мінохоронздоров’я поставлено чітке завдання — не допустити завезення овочів, заражених цією інфекцією, до України».
Утім, відмовитись від імпортних овочів так просто, як росіянам, нам не вдасться. Зробити це нам не дасть членство в СОТ, коментує «Дню» головний агроном по захисту рослин ВАТ «Комбінат «Тепличний» Станіслав Юхненко. Тож радить українцям вживати вітчизняні овочі, але від великого промислового виробника. Мовляв, вони й чистіші, й безпечніші, фермери самі стежать за цим. Як тільки з’являється підозра, що джерелом якогось отруєння є свіжий огірок чи помідор, — на комбінаті «Тепличний» відразу з’являється сила-силенна інспекцій, каже агроном. «Ми ж бо найбільший виробник тепличних овочів у області, тому й перевіряти перш за все їдуть до нас, — каже Юхненко. — Тож ми дуже слідкуємо за якістю нашої продукції». Крім того, відповідно до вимог чинного українського законодавства, кожні десять днів санепідемслужби перевіряють вітчизняні овочі на вміст шкідливих речовин та хвороботворних мікроорганізмів, в тому числі — кишкову бактерію. «Поки що жодного разу такого (штаму кишкової палички. — Авт.) в наших овочах виявлено не було», — запевняє «День» Юхненко. Хоча й не заперечує, що беззастережно вірити тестам санепідемслужб не варто. Адже вірус, від якого гинуть люди в Німеччині, зовсім новий. «Пройшла мутація відомих нам мікроорганізмів, в результаті чого з’явився невідомий досі науці вірус. Тож потрібен час, щоб його дослідити», — каже агроном.
Та проблема, за словами Юхненка, більш масштабна. «Природнокліматичні умови швидко змінюються. І проблеми, які вчора були в Іспанії, сьогодні вже можуть стати українськими», — каже Юхненко. І пояснює: оскільки клімат у наших широтах змінився, от ті шкідники, які долітали раніше лише до Молдови, а далі зупинялись, бо в Україні їм було некомфортно й холодно, вже цілком спокійно можуть перетнути наш кордон. «Так у минулому році в молоці, яке хотіли ввезти в Україну, було виявлено шкідник, на який у нас встановлено карантинний режим — південно-американська моль «Тута Абсолюта». Карантинна служба заборонила ввозити це молоко, обѓрунтувавши виявленням шкідника, якого не можна впускати в Україну. Тож ця продукція не продавалася, — розповідає Юхненко. Щоправда, цього року, каже агроном, на жаль, є підозра, що Туту все ж таки пропускають. «А цей шкідник дуже й дуже серйозний. Ми його дуже боїмося. Адже в боротьбі з ним доведеться застосовувати хімічні препарати, які можуть зашкодити сільгосппродукції», — розповідає Юхненко. Фермери самотужки намагаються завчасно вберегти себе від ризику — на разі шукають біоагенти проти неї.
Аграрії переконані: в боротьбі зі шкідниками їм повинна допомагати держава. Адже попри те, що іспанські огірки виправдали, фермери там зазнали колосальних збитків. Міністр сільського господарства Іспанії Роза Агілар заявляє, що через «гамбурзькі звинувачення» іспанський агросектор щотижня втрачає по 200 мільйонів євро. Така доля, кажуть фермери, може чекати й на український агросектор, якщо держава не налагодить відповідний карантинний режим. «Там же вся світова наука зібрана, і то не можуть себе оправдати. А в нас такого немає», — каже голова правління ВАТ «Комбінат «Тепличний» Володимир ЧЕРНИШЕНКО. — Держава має пильніше опікуватися вітчизняними тепличниками».
P.S. Детальний репортаж про те, як сьогодні живеться українським тепличникам, де і як вирощують якісні вітчизняні огірки й помідори та як тяжко їм потрапляти на український стіл, а також про те, як аграрне підприємство за 30 років свого існування зуміло жодного разу не потрапити в «мінус» і навіть «побити» голландські рекорди з врожайності, незабаром читайте в ексклюзивному матеріалі «Дня» з ВАТ «Комбінат «Тепличний», що в селі Калинівка Броварського району на Київщині.