Перейти до основного вмісту

Пальма, викувана з рейки

07 травня, 00:00

На гербі Донецької області зображено пальму. Багато хто цікавиться, чому пальма — адже вони на Донеччині не ростуть.

Пальма на гербі не має нічого спільного з живим деревом. Вона пов’язана з унікальним витвором ковальського мистецтва. Її називають «мерцаловською», а виготовлена вона зі шматка рейки 1895 року народним умільцем, ковалем Юзівського заводу (нині Донецький металургійний завод) Олексієм Івановичем Мерцаловим, який працював на заводі до 1919 р. (помер 1931 р.). Як підручний йому допомагав кувати сталеву пальму молотобоєць Пилип Федотович Шкарін, який працював на заводі до 1954 р.

Пальму Мерцалов і Шкарін кували примітивними знаряддями. Рейка нагрівалася на відкритому ковальському горні, в потрібних місцях надрубувалася зубилами на частки. Потім, виходячи з потреби, метал усаджувався чи відтягався, після чого розрівнювався та опоряджувався простими гладилками. Всю пальму — і стовбур, і листя — було викувано з одного шматка рейки без будь-яких зварок і приварок (десять ажурних листків і вгорі віночок). Вага — 125 кілограмів, висота — 3,5 метра.

Дивлячись на мерцаловську пальму, дивуєшся, як з такою примітивною технологією можна було її виготувати. Вона була експонатом Всеросійської промислової та художньої виставки в Нижньому Новгороді 1896 р. А на Всесвітній виставці в Парижі 1900 р. її було удостоєно вищої нагороди — Гран-прі.

Зараз мерцаловська пальма зберігається в музеї Технічного університету (колишній Гірничий інститут) м. Санкт-Петербурга, а її крицева копія, виготовлена до сторіччя оригіналу, прикрашає вхід на виставку «Донбасекспо».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати