«Паперові» ліси та «непотрібні» інвестиції
На переконання А. Войтенка, якщо не припинити хижацького використання основних природних ресурсів регіону, а саме — лісів і гранітів, то область невдовзі, образно кажучи, може піти з торбою по людях. Утім, як відзначалося на сесії, а в її кулуарах деякими місцевими спостерігачами, принаймні в лісовому господарстві так тісно переплелися різноманітні інтереси (в тому числі економічні і політичні) районних керівників та засновників нових агроформувань, що розрубати цей вузол буде непросто.
А власне стосовно «торби», то, схоже, подібна перспектива може стати реальністю і з огляду на вкрай низький рівень наземних інвестицій в економіку області — за останні 2 роки їх залучено трохи більше 3 млн. доларів, і за цим показником, як вказував на сесії голова комісії з питань економіки та інвестицій Микола Присяжнюк, Житомирщина посідає одне з останніх місць в Україні. І це при тому, що на 9 районів області, розташованих передусім у забрудненій радіацією зоні, і одне місто розповсюджуються податкові пільги стосовно інвестиційної діяльності, обумовлені спеціальним законом, а загальний обсяг необхідних Житомирщині інвестицій оцінюється сумою в 1 млрд. доларів США. За словами заступника голови облдержадміністрації Петра Закусіна, внаслідок низької активності і недостатньої компетентності керівників і фахівців виконавчих і господарських структур на місцях пропонується мало інвестиційних проектів, а з тих 70 проектів, що були розроблені, лише 20 можна було пред’явити потенційним інвесторам. Проте, згідно з інформацією того ж М. Присяжнюка, нині реально втілюється всього 4 проекти. Після ж прийняття у січні поточного року відповідної постанови Кабміну, на підставі якої уряд перебрав на себе розгляд інвестиційних проектів, в області було зареєстровано лише один проект. А тому, за словами багатьох депутатів, необхідно добиватися повернення цих функцій обласним інстанціям. Ймовірний і такий перебіг подій (на думку М. Присяжнюка), що центральні органи можуть прийти до висновку, що надання області відповідних пільг з інвестування виявилося неефективним. А тому в перспективі ці пільги можуть бути скасовані.
До речі, з першого із згаданих питань сесія вирішила визнати роботу генерального директора «Житомироблагролісу» Ігоря Рибинського незадовільною, з другого — остаточного рішення не було ухвалено, а відповідній комісії було доручено доопрацювати його.