«Передано в оренду і зруйновано вщент»
Суд повернув Гостиний двір у державну власність. Але про збитки пам’ятці у рішенні — ані слова
«Фінальну судову битву за Гостиний двір виграли», — радісно повідомив народний депутат Ігор Луценко про результати засідання Київського апеляційного господарського суду. На засіданні вирішувалося, чи залишити Гостиний двір в оренді ПАТ «Укрреставрація», чи повернути доведену до руйнації пам’ятку державі. Присутні у судовій залі активісти сумнівалися до останнього, яке рішення винесуть. Адже у суді першої інстанції державі відмовили у вимогах розірвати оренду. Судді не помітили фактів руйнування споруди, а це і було основною підставою для розірвання угоди.
Останні чотири роки пам’ятка стояла просто неба без жодних дій щодо неї. Нагадаємо, ПАТ «Укрреставрація» взяла в оренду будівлю Гостиного двору нібито для проведення реставраційних робіт. Натомість у внутрішньому дворі вирито котлован, що відбивається на гілці метрополітену, адже поруч розташовується станція «Контрактова площа». Об’єкт планували перекрити металом і створити черговий шопінг-мол, та обіцяних робіт увесь цей час не було.
На судовому засіданні керівник ПАТ «Укрреставрація» Дмитро Ярич вимагав продовження проведення робіт із реконструкції пам’ятки і наголошував, що це є об’єктом незавершеного будівництва. Також казав, що компанія підтримувала споруду в належному стані і не робила нічого всупереч закону. Позиція Фонду держмайна, котрий подавав позов, та міської прокуратури, за словами присутніх активістів, була слабкою. Представниці цих служб не змогли назвати конкретні факти порушень орендарем із посиланням на статті законів.
Попри це суд виніс рятувальне для Гостиного двору рішення. Договір оренди розірвано, будівля має бути повернута Фонду держмайна. А компанія «Укрреставрація» тепер зобов’язана компенсувати 29 тисяч гривень, котрі Фонд держмайна витратив на експертизу, щоб довести — пам’ятка дійсно потребує порятунку. Ще три тисячі гривень екс-орендар повинен компенсувати міській прокуратурі. Загалом орендарі завдали Гостиному двору збитків на 150 мільйонів гривень. Чомусь у рішенні суду про цю суму — ані слова.
«Лишилося зобов’язати орендаря привести будівлю у попередній вигляд, повернути два кілометри гранітних сходів, декоративні елементи решіток на балконах, лампи, виготовлені в художніх майстернях, відновити інженерні системи теплопостачання, електроенергії, водопостачання, — описувала у «Фейсбуці» масштаби майбутніх робіт Вікторія Кустова, громадська діячка, колишня депутатка Київради. — Це ж все було передано в оренду і зруйновано вщент».