Перейти до основного вмісту

Персональний прогноз на вихідні

03 жовтня, 00:00

Життя у вихідні дні плине інакше, і це стосується не тільки людей, а й природи. Кліматологи, вивчивши дані, зібрані у тисячах місць, виявили, що у багатьох випадках температурний інтервал між денним максимумом і нічним мінімумом під час вихідних відрізняється від буднів. І цей вплив помітний навіть у понеділок.

Пірс Форстер і Сьюзан Соломон із Національної адміністрації з океану й атмосфери помітили ці особливості вихідних, намагаючись дізнатися більше про глобальне потепління. У 35% випадків «ефект вихідного дня» спостерігався впродовж усіх 50 років спостережень. На Південному Заході США, у Північній і Південній Кароліні та Джорджії діапазон температур протягом доби у неділю та понеділок був набагато більший, ніж в інші дні (найменший розкид спостерігався у п’ятницю). У багатьох місцях різниця у діапазоні коливань між буднями і вихідними сягала півградуса.

Але ефект вихідного дня не скрізь був однаковий. У багатьох місцях на Середньому Заході розкид у вихідні був, навпаки, меншим, ніж у будні. У цій області найбільші температурні коливання припадали на понеділок і вівторок. У Нью-Мексико, Аризоні, на Середньому Заході та в деяких східних штатах коливання були більшими влітку, ніж взимку. Дослідники вирішили, що ці коливання мають бути результатом людської активності. Оскільки відмінності у змінах температури пояснюються здебільшого тим, що нічні мінімуми в одні дні бувають вищими, а в інші — нижчими, дослідники припустили, що причина може полягати у виділенні в повітря речовин, які беруть участь в утворенні хмар. Волога з повітря легше конденсується, якщо вона має на що осідати. Наприклад, на частинки пилу або якихось хімічних сполук. Але чому ефект вихідного дня у різних місцях виявляється різноспрямованим? Можливо, забруднення й аерозолі забезпечують в одних місцях основу для утворення хмар, а в інших в аерозолях може бути сажа, яка поглинає тепло і буквально примушує хмари вигоряти вдень, залишаючи менше того, що може зігрівати вночі. Ще один варіант — забруднення у повітрі може змінювати розу вітрів за тижневими циклами.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати