Під одним дахом
У столиці чотири волонтерські організації відкрили спільний офіс для юридичної та соціальної допомоги переселенцямНа вулиці Кирилівській, 13Д (колишній Фрунзе) запрацював «Будинок вільних людей» — об’єднання чотирьох волонтерських ініціатив, котрі підтримують переселенців. Це «Новий Донбас», «Центр зайнятості вільних людей», «Крим SOS» та «Восток SOS». Хаб, як називають Центр організатори, оселився у двоповерховому будинку, раніше тут був медичний центр, але після невеликого ремонту перевтілився в місце послуг для переселенців, одночасно тут зможе працювати 50 консультантів. У «Будинку вільних людей» внутрішньо переміщені особи зможуть отримати різного роду консультації, підшукати для себе роботу, пройти навчання чи тренінги з підвищення кваліфікації та навіть організувати дозвілля, приміром, переглянути кінофільми. Кожна з організацій-ініціаторів сама по собі вже давно займає певну нішу допомоги переселенцям, тепер їхні представники працюватимуть разом і в швидшому темпі.
У ДВЕРІ «БУДИНКУ ВІЛЬНИХ ЛЮДЕЙ» МОЖНА ДОСТУКАТИСЬ ЗАВЖДИ. ДЛЯ ТИХ, ХТО ОБЛАШТОВУЄ НОВИЙ ДІМ З НУЛЯ, ТУТ ВІДЧИНЕНО
Відкриття пройшло за усіма традиціями: з перерізанням блакитної стрічки, гостями та обговоренням, що це дасть для людей, котрі залишають територію війни. «Унікальність хабу в тому, що допомога буде під одним дахом, не треба ходити від організації до організації. Також буде психологічний супровід, соціальні послуги, інтеграційні заходи. У підвальному приміщенні хочемо зробити склад гуманітарної допомоги», — додає координаторка «Восток SOS» Олександра Дворецька.
У ще не зовсім обжитих залах вже з’явилися перші інформаційні листівки з контактами організацій, імовірних роботодавців, на стінах — малюнки, на одному з них символічний вислів: «Залишити дім, щоб залишитись вдома». Організатори переконані, що проект матиме попит, до речі, перші відвідувачі приходили ще задовго до офіційного відкриття.
РОБОЧІ МІСЦЯ ЩЕ У ПРОЦЕСІ ОБЛАШТУВАННЯ, КОМАНДА ОЗНАЙОМЛЮЄТЬСЯ З МАСИВОМ ЗАВДАНЬ ТА ЗАСВОЮЄ ДОСВІД ОРГАНІЗАЦІЙ-ПАРТНЕРІВ
«Це — унікальна система, яка добре запрацює. Бо проблеми переселенців не зменшилися, нікуди не зникли, а просто змінилися. Коли виїздили кримчани, то потреби були в житлі та їжі. А зараз їх цікавлять довгострокові програми житла чи кредитування, працевлаштування, юридичні послуги. Переселенці зі сходу теж спочатку потребували одягу та житла, а потім почались проблеми, пов’язані з адаптацією. Зараз вони приходять за послугами, які стосуються не екстреної гуманітарної допомоги, а цікавляться курсами вивчення іноземних мов, програмами перекваліфікації тощо», — розповіла керівник «Крим SOS» Таміла Ташева.
Хаб тільки-но відкрився, як треба шукати фінансування для подальшої роботи. Річ у тім, що договір про оренду укладено лише на півроку, саме на стільки вистачило фінансів (проект підтримує Агентство США з міжнародного розвитку — USAID). По підтримку зверталися до різних відомств, зокрема й до КМДА. Як додала Таміла Ташева, в мерії їм вказали на сайт із комунальними спорудами, які можна продивитися для оренди. Нічого з варіантів не підійшло. Тож будинок на Кирилівській шукали через ріелторів. Та коли анонсувався день відкриття хабу, Державна служба з надзвичайних ситуацій розмістила у себе на сайті новину із запрошенням на відкриття, а на сам захід прийшли ще й представники Міністерства соціальної політики.
Заступник міністра соціальної політики Сергій Устименко на уточнення, яким чином відомство причетне до відкриття «Будинку вільних людей», відповів, що це налагоджена допомога з волонтерськими організаціями. А представники міністерства працюватимуть тут за потреби. «У нас налагоджено діалог і допомога з волонтерськими організаціями. Представники міністерства будуть з кожної нагоди, яка виникатиме. Нема потреби займати робоче місце тут, але канали комунікації в нас відкрито», — розповідав присутнім Сергій Устименко.
А ще додав, що допомогти із фінансуванням не можуть, бо у відомства немає для цього коштів. Та й зараз у пріоритеті створення єдиної бази переселенців (яка мала б з’явитися давним-давно), пошук робочих місць тощо. А передусім, на думку заступника міністра, треба використати ресурси інших міністерств, котрі відповідають за переселенців, приміром, Мінрегіонбуду.
Така позиція державних органів влади дивує волонтерів, бо коли зверталися з листами та запитами, щоб держава допомогла із проектом, була мовчанка. А тепер усі виявляють активний інтерес. До речі, на сайті ДСНС після відкриття Центру з’явилася чергова новина, що проект фінансується USAID та... Міністерством соціальної політики.