Підвищені пенсії не скрізь і не для всіх
З першого березня цього року набула чинності постанова Кабінету Міністрів від 8 грудня 1997 року про підвищення розміру пенсій. Нагадуємо, що максимальний розмір пенсій за віком збільшено на десять гривень. А пенсіонерам, які мають повний пільговий стаж на підземних роботах, роботах в особливо шкідливих та важких умовах праці, пенсії підвищено на двадцять гривень. Про те, як "іде процес", інформують кореспонденти "Дня".
У Хмельницькій області ажіотажу навколо підвищених пенсій не спостерігається, стверджує Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, посилаючись на слова заступника начальника обласного управління соціального захисту населення Михайла Дідика. Річ у тім, що пенсіонерам області нині виплачують 40 відсотків пенсій аж... за жовтень минулого року!
Подібна ситуація й на Сумщині. За повідомленням Сергія ХАНІНА, більшість тамтешніх пенсіонерів досі не отримали пенсій за листопад минулого року. Причина - несвоєчасні перерахування підприємств та організацій до обласного управління Державного пенсійного фонду. Аби полегшити становище, пенсіонерам у селах за їхнім бажанням видають замість грошей борошно, крупи, інші продукти. Практикується й погашення заборгованості в рахунок сплати за газ, електроенергію та вугілля. В обласному центрі, Конотопі та Охтирці проблем з виплатами немає, і з першого березня підвищені пенсії отримали всі, кому належить.
За повідомленням Алли АНТИПОВОЇ, на Луганщині також є міста в пенсійному відношенні привілейовані й "не дуже". До першої категорії належать обласний центр, Алчевськ, Ровеньки та Сєвєродонецьк. Тут нема заборгованостей щодо пенсійний виплат, і саме тому підвищені пенсії почали виплачувати вчасно. Хоча, за прогнозами обласного відділення Державного пенсійного фонду, навіть тут проблеми з повною виплатою нових пенсій можуть виникнути, тому не виключено, що пенсію отримають не всі. Щодо інших районів та міст області, то в березні місцевим пенсіонерам виплатять лише за листопад минулого року.
Валерій КОСТЮКЕВИЧ стверджує, що на Житомирщині перерахунки пенсій також здійснено, але, так само, як і в інших областях, підвищені пенсії вчасно отримали тільки в тих містах, де нема заборгованості по сплатах пенсій, скажімо, в обласному центрі та кількох райцентрах. Переважна ж більшість сільських пенсіонерів у цьому місяці сподівається на листопадові виплати, відтак підвищених виплат їм доведеться чекати ще чотири місяці.
На прохання кореспондента "Дня" Інни ДОЛЖЕНКОВОЇ ситуацію коментує заступник міністра праці та соціальної політики Олена Гаряча.
- На сьогодні загальна заборгованість щодо пенсій становить 1,8 млрд. гривень. Це пов`язано з тим, що підприємства не сплачують внески до Пенсійного фонду. Тому доведеться почекати, поки заборгованість погасять. Я розумію, що 59,86 гривень (максимальна трудова пенсія за віком) і 86,48 (максимальна за списком №1) - гроші невеликі, але на більше коштів поки що немає.
- А як буде з соціальними пенсіями? До речі, який розмір вони зараз мають?
- 20 гривень. Але тут теж потрібне розмежування. Ви ж не забувайте, в Україні - найскладніша серед країн СНД демографічна ситуація: на чотирнадцять з половиною мільйонів пенсіонерів - 20 мільйонів працюючих. А чинне пенсійне законодавство 1992 року передбачає багато пільг. І нині кожна сьома пенсійна справа - про оформлення пенсій у віці 40-50 років. Уявляєте собі це навантаження за нашої демографічної ситуації?
Що таке соціальна пенсія? Скажімо, є сім`я, що складається з інваліда дитинства й його матері, котра сорок років його доглядає. Ось їм держава зобов`язана сплачувати пенсії, бо ж хто їм іще допоможе? Але мене особисто обурює, коли таку саму пенсію отримують люди, які не працювали жодного дня, скажімо, дружини матеріально забезпечених чоловіків, які, до того ж, володіють майном, з якого можна мати прибуток. Переконана, що соціальні пенсії треба нараховувати й сплачувати тільки тим, хто не працював взагалі або ж працював недовго з поважних причин.
Друга проблема - звідки брати кошти на соціальні виплати? Чи з пенсійного фонду? Проте маємо людей, котрі заробляють тисячу гривень на місяць. Мені здається, що було б правильним виплачувати соціальні пенсії з того податку, який вони сплачують, але через недержавні пенсійні фонди. Ще одне потенційне джерело фінансування пенсій, у тому числі соціальних, - кошти від приватизації.
- Повернімося до трудових пенсій за віком. Нині не дивина зустріти згорблену бабусю, яка торгує десь на стихійному ринку. Вона підробляє до пенсії, яку можуть і заборгувати (явище вже звичне). Раніше працюючим пенсіонерам пенсії не виплачували. Як зараз?
- Уже згадуване в розмові законодавство 1992 року зняло всі обмеження щодо працюючих пенсіонерів. Пенсії вони отримують так само, як і ті, хто не працює. Незалежно від розміру зарплати. Тому й маємо соціальне розшарування і в цьому середовищі: більшість підробляє до мізерної пенсії (яка становить 50 гривень, а підробіток - 60), а дехто, отримуючи 100 гривень пенсії, заробляє 300. Це при нашому рівні безробіття. Нехай собі заробляють! Але коли пенсіонер має зарплатню, вдвічі вищу за середній рівень зарплати по країні, варто, певно, було б бодай знімати з нього якийсь відсоток пенсії. Це щастя, коли людина пенсійного віку має здоров`я підробляти. Але ж куди подітися пенсіонерам, які ледве пересуваються? Саме задля таких можна було б певний відсоток знімати з тих, хто, отримуючи пенсію, пристойно заробляє...
Випуск газети №:
№87, (2007)Рубрика
Суспільство