Перейти до основного вмісту

ПIВМIЛЬЙОНА...

Саме стільки українців, за прогнозами, через шість років матимуть ВІЛ-статус
03 грудня, 00:00

На помаранчево-біло-синьому тлі день боротьби зі СНІДом, який відзначають у всьому світі 1 грудня, в Україні минув непомітно. Ані традиційних вуличних акцій, ані масштабних форумів. Всесвітня організація охорони здоров’я вкотре нагадала, що пандемічний характер поширення ВІЛ-інфекції ставить її в один ряд із наслідками світових війн. Стільки життів вона забирає і таких збитків завдає державним бюджетам. 2003 року кількість ВІЛ-інфікованих збільшилася у світі на 3 млн. людей. За оцінними даними, сьогодні близько 45 мільйонів живуть зі статусом. За три десятиріччя розвитку пандемії було інфіковано майже 3 млн. дітей, 0,5 млн. померли від СНІДу. Про те, який стан справ в Україні щодо дітей із ВІЛ, «День» попросив розповісти начальника управління організації медичної допомоги матерям і дітям Міністерства охорони здоров’я Раїсу МОЙСЕЄНКО.

— За весь період iз 1987 року в Україні зареєстровано 6185 ВІЛ- позитивних дітей. Серед основних причин їхнього інфікування — так звана вертикальна трансмісія, тобто передача вірусу від матері до дитини під час вагітності, пологів або вигодовування молоком. Саме з нею в 98% випадків й пов’язують ВІЛ-інфікування у дітей. У той же час в Україні щорічно збільшується частка ВІЛ- позитивних серед вагітних. Якщо у 1996 році таких було 0,08%, то в 2003 році — 0,37%. На жаль, негативна тенденція щорічного збільшення кількості ВІЛ-інфікованих вагітних на 20—30% тісно пов’язана із загальною тенденцією поширення ВІЛ серед населення України. З одного боку, збільшується загальна чисельність ВІЛ-інфікованих, а з другого — щорічно зростає рівень обстеження вагітних.

— Чи не вважаєте ви, що у випадку з вагітними варто було б зробити обстеження на ВІЛ обов’язковим? Адже ставки є надто високими: маємо великий ризик народження ВІЛ-позитивної дитини, а також під загрозою опиняються й лікарі.

— Як відомо, згідно нашого законодавства, обстеження на ВІЛ є добровільним. Щодо вагітних, то їхнє обстеження має проводитись двічі: при взятті на облік у жіночу консультацію та перед пологами. Здійснюється воно за поінформованою згодою жінки і хочу підкреслити — безкоштовно (воно забезпечується за рахунок державних коштів). У випадку, якщо вагітна не обстежувалась у жіночій консультації й поступила на пологи з невідомим ВІЛ-статусом, їй проводиться обстеження на ВІЛ за допомогою швидких тестів (також за поінформованою згодою). Треба зазначити, що цей рівень згоди достатньо високий: скажімо, у 2003 році питома вага обстеження вагітних на ВІЛ серед тих, що перебували на обліку в жіночих консультаціях, склала 97,5%. Звичайно, над цим показником ще треба працювати. Адже ризик внутрішньоутробної передачі ВІЛ від матері до дитини становить до 40%, а при проведенні профілактики він знижується до 1—10%. За даними експертів ВООЗ, вартість одного профілактичного курсу попередження передачі ВІЛ від матері до дитини під час вагітності у 200 разів менша за співвідношення вартості лікування та утримання однієї ВІЛ-інфікованої дитини для держави. Це не кажучи про моральний бік проблеми.

Хоча варто зазначити, що ефективність проведення комплексної антенатальної допомоги ВІЛ-інфікованим жінкам залежить від терміну вагітності, в який стала на облік жінка в лікувальному закладі. Чим раніше — тим більше шансів.

— Але ж профілактика дуже дорога. Чи є сьогодні можливість забезпечувати препаратами всіх вагітних iз ВІЛ-інфекцією?

— Так. Протягом 2000—2003 років завдяки гуманітарним поставкам від Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) препаратом ретровір ВІЛ-інфіковані вагітні забезпечувались у повному обсязі. А в цьому році була здійснена закупівля препарату за кошти Глобального фонду. Завдяки цим заходам рівень вертикальної трансмісії вдалося знизити в три рази. Сьогодні він становить близько 10%.

— Тобто проблема полягає лише в тому, щоб переконати жінок обов’язково обстежуватись на ВІЛ, причому чим раніше, тим краще?

— Це стосується всіх сфер охорони здоров’я. Адже лікарі в усьому світі постійно твердять: краще попередити, ніж потім лікувати. У випадку з ВІЛ так само: своєчасна, комплексна та послідовна профілактична робота дозволяє суттєво вплинути на поширення інфекції: спочатку максимально знизити ризик інфікування, а потім й ліквідувати його взагалі. Тим більше, що сьогодні ситуація більш ніж загрозлива. Близько 70% виявлених вагітних iз ВІЛ-інфекцією — це жінки до 30 років, тобто репродуктивного віку. Згідно прогнозів дослідницької групи Future Group International, тільки за кращим сценарієм розвитку епідемії ВІЛ в Україні кількість ВІЛ-інфікованих у 2010 році становитиме понад півмільйона осіб, а кількість нових випадків СНІДу — 44,36 тисячі. Така ситуація вимагатиме суттєвого збільшення витрат на лікування ВІЛ-позитивних та хворих на СНІД. Зростуть потреби щодо кількості лікарняних ліжок, зросте кількість відвідувань закладів охорони здоров’я. Враховуючи, що переважна більшість ВІЛ-інфікованих — молодь, зростатиме й кількість дітей, народжених ВІЛ- інфікованими матерями. Більше того, як свідчать дослідження, у молодих жінок ризик бути інфікованими удвічі більший, ніж у чоловіків. У той же час діти, які отримали ВІЛ від матерів, протягом всього життя потребують надзвичайно вартісної та постійної медичної й соціальної допомоги. У багатьох випадках матері залишають таких дітей в державних закладах, і цей тягар лягає на плечі держави.

— Які ви бачите найбільш ефективні та економні шляхи, аби зарадити найпесимістичнішим сценаріям, пов’язаним iз інфікуванням дітей?

— Як показала практика, немає нічого більш результативного, ніж профілактичні заходи в рамках планування сім’ї. Чим більше буде активізована робота служб планування сім’ї, тим менш витратними будуть заходи профілактики вертикальної трансмісії, догляду за ВІЛ-інфікованими дітьми, а також соціальна підтримка їхніх сімей. Дуже важливо поширювати практику доброзичливого ставлення до молоді. Іншими словами, необхідно формувати в українців стереотипи поведінки щодо відповідального ставлення до власного здоров’я, серед іншого й до репродуктивного. А підвищення ролі сімейних цінностей повинно стати одним iз головних напрямків діяльності закладів освіти, інформаційної кампанії, особливо для молоді.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати