Перейти до основного вмісту

«Посівних» кредитів на всіх не вистачає

Крим почав весняну сівбу за умов дефіциту палива, добрив, фінансів…
01 березня, 00:00

У лютневі «вікна» весняні роботи в Криму розпочали 13 районів. Як повідомив міністр АПК Криму Микола Орловський, до останнього похолодання на 23 тис. гектарів проведено передпосівну обробку грунту, на 13,5 тис. гектарів уже посіяно ранні зернові. До роботи на весняних полях підготовлено 78% тракторів, 86% плугів, 89% культиваторів, 85% сівалок, що на 10—15 відсотків більше в кожній категорії техніки, ніж у середньому в Україні. Виступаючи на засіданні Ради міністрів автономії, міністр підкреслив, що нинішньою весною, як ніколи, село відчуває дефіцит усіх ресурсів…

Цього року комплекс сільськогосподарських робіт треба провести на 1,1 млн. гектарів, на 487 тис. з яких посіяно озимі, на 315 тис. має бути посіяно ярові, і на 93 тис. має провадитися постійний догляд за багаторічними насадженнями, садами та виноградниками. Для виконання цього комплексу робіт селянам необхідні 650 млн. грн., в тому числі 150 млн. — на весняно-польові роботи. А забезпеченість весняних робіт становить усього 103 млн. — селу 47 млн. грн. ще треба буде «відшукати». Де і як?

Голова уряду Сергій Куницин поінформував кримчан, що нинішнього року Кабінет Міністрів України не може надати масштабної допомоги. На всю країну буде надано 600 млн. грн. «весняних» кредитів із бюджету на умовах повернення і сплати різниці між кредитною ставкою банку і рівнем інфляції, тобто фактично під 19—20 відсотків річних. Це прийнятні для селян умови, але всім грошей не вистачить. Тому Сергій Куницин дав жорстке розпорядження Мінфіну автономії провадити акумуляцію фінансових коштів для закупівлі палива, добрив та гербіцидів. Уже накопичено 2 млн. грн., автономія має можливість накопичити не більше як 10 млн. Де брати решту?

За інформацією Миколи Орловського, для весняних робіт Криму необхідно 40 тис. тонн дизпалива і 12 тис. тонн бензину. Загальна вартість цього палива становить приблизно 110 млн. грн.. За рахунок власних грошей господарства півострова вже закупили 2,8 тис. тонн переважно дизпалива. Закупівля ще 13 тисяч тонн ведеться за рахунок кредитів банків. Однак решту палива доведеться закуповувати під розрахунок майбутнім урожаєм. Перша партія нового палива очікується в Криму тільки 1 березня, коли в Крим прийде танкер.

Сергій Куницин сказав, що уряд у цьому випадку збирається працювати із серйозними оптовими постачальниками, як, наприклад, АТ «Лукойл», а не із «дрібними шулерами», які можуть підвести. Він повідомив, що уряд провів переговори з «Лукойлом» і було досягнуто угоди, що 30 відсотків постаченого автономії палива буде оплачено грошима, але розрахунки за 70 відсотків палива будуть проведені майбутнім урожаєм. Іншого виходу в уряду та АПК Криму немає, підкреслив глава уряду.

Микола Орловський повідомив, що господарства Криму в основному забезпечені насінням для весняної сівби. Проблему вирішено за рахунок обміну між господарствами. Однак у Криму не вистачає 800 тонн насіння кукурудзи. Міністерство АПК веде пошук його в інших регіонах України, провадиться постачання півострова за рахунок обміну на будматеріали, інші кримські ресурси.

Міністерству поки що вдалося забезпечити село добривами всього на 20 відсотків від потреби. «Рівнеазот» і залізниця, сказав міністр, зривають постачання добрив на півострів через те, що досі не узгоджено тарифи на перевезення добрив. Тим часом ця міжвідомча проблема, що не залежить від селян, приводить останніх у скрутне становище. Уже два тижні в Рівному простоюють вагони під добрива, в той час як оптимальні терміни їх внесення минають, і якщо господарства не одержать добрив до 10 березня, то їх унесення втратить ефект і позначиться на рівні врожаю.

«Ми не дозволимо образити село», — завершив розмову Сергій Куницин. Його оптимізм, однак, замішаний на великій частці тривоги. Минулого року в Криму хоча уряд добився підвищення врожайності зернових культур, згідно з даними держстатистики, на 0,1 центнера з гектара, але загальний збір його знизився порівняно з 1998 роком на 24,2 тис. тонн. Та й сама врожайність 20,7 центнера зерна з гектара для Криму дуже низька, щоб пишатися. Тому нинішнього року уряд добився збільшення озимого клину, який дає основний урожай зерна, на 11 відсотків порівняно з минулим роком. Уряд також узяв курс на активну реформу сільськогосподарського виробництва. Минулого року фермерський корпус Криму збільшився на 57 господарств і становить сьогодні 13 888 господарств. У приватних господарствах Криму (включаючи особисті підсобні господарства), за даними Держкомстату Криму, вже виробляється 99% картоплі, 65% овочів, 5% соняшнику, 4% зерна, 77% м’яса, 67% молока, 50% яєць, 54% вовни. У всіх категоріях господарств зросло поголів’я свиней на 11%, птиці — на 7%. У переведенні сільського господарства на приватну основу уряд бачить головний шлях перетворення сільського господарства із сезонного «головного болю» на ефективну галузь економіки півострова.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати