Перейти до основного вмісту

Поважна історія, сучасний авторитет

Професор Петро САУХ: «Імплементація Закону «Про вищу освіту» буде значно складнішою, ніж його розробка та прийняття»
16 жовтня, 11:15
ПЕТРО САУХ

Сьогодні Житомирський державний університет імені Івана Франка відзначає 95-ту річницю свого заснування. Виш має славну історію — він був відкритий 16 жовтня 1919 року (на той час існувала Українська Народна Республіка) як педагогічний інститут. Розміщення відбулося в приміщенні колишньої Першої чоловічої гімназії, створеної в свою чергу в 1833 році паралельно і майже одночасно з Київським університетом святого Володимира (нині Національний університет ім. Тараса Шевченка) на базі знаменитого Кременецького ліцею. Останній закрила влада Російської імперії з огляду на прихильність викладачів та учнів до ідей незалежності Польщі. Отже, житомирські краєзнавці вважають, що в цьому сенсі житомирський та київський університети є історичними братами. 95 років тому заняття у Волинському педагогічному інституті (таке ім’я тоді отримав заклад, який став першим вишем у Поліському краї)  розпочалися на словесно-історичному, фізико-математичному та природничо-географічному факультетах. Першим директором (ректором) і головою ради інституту став активний громадський діяч, досвідчений працівник народної освіти, відомий фольклорист-етнограф і знавець української мови Петро Никандрович Абрамович. Педагогічний колектив укомплектували в основному із знаних науковців, які входили до складу Наукового товариства дослідників Волині, дехто з них викладав  свого часу в згаданій гімназії. Першими студентами стали 53 слухачі дворічних педагогічних курсів, а також багато вчителів навколишніх сіл, п’ять випускників гімназій і ті, хто перевівся з інших вишів, зокрема з Київського університету. Спочатку 1920 року студентами стали 350 осіб, але фактично навчалося 180. Нині ЖДУ імені Івана Франка — це навчальний заклад, який має в Україні та за її межами великий авторитет.

«День» вітає давніх друзів газети із знаного університету і напередодні поважної дати звернувся  до його ректора, професора, доктора філософських наук, академіка — засновника Академії наук вищої школи України Петра Сауха із запитаннями щодо нинішніх процесів в освіті та деяких інших актуальних проблем.

— Протягом цього року в сфері вищої освіти відбулося багато серйозних змін — призначення нового профільного міністра, ухвалення Закону «Про вищу освіту», спрямованого на розширення автономії вишів. Як реагує на ці трансформації Житомирський університет?

— Істинна правда. Цих змін давно чекали. Закон «Про вищу освіту» — великий крок уперед на шляху України до європейських стандартів. Він має стати важливим інструментом підвищення якості вищої освіти. В ньому багато прогресивних норм, які враховують інтереси всіх сторін навчального процесу. Але сьогодні вже, здається, всі зрозуміли, що його імплементація буде значно складнішою, ніж розробка та ухвалення закону Верховною Радою. Причин цьому багато. Зокрема однією із загроз реалізації реформ вищої школи є консерватизм, притаманний академічній спільноті. Нелегко буде вирішити й проблему реальної автономії вишів (особливо фінансової автономії). Адже це вимагатиме внесення змін до низки нормативних актів. Надзвичайно болючою буде також проблема оптимізації мережі вищих навчальних закладів, яка, безперечно, перевищує потреби України.

Як реагує на ці трансформації колектив ЖДУ ім. І. Франка? Скажу одним словом — позитивно. В університеті відбулося обговорення питань імплементації Закону. Розроблено план першочергових заходів з його реалізації, ухвалено рішення щодо приведення у відповідність з його нормами Статуту університету, зміни низки внутрішньо університетських документів, які регламентують його роботу. Крім того, університет координує свої зусилля в цьому контексті з провідними вітчизняними та зарубіжними університетськими центрами.

— Які особливості цьогорічної вступної кампанії були у вашому університеті? Через російську агресією в багатьох вишах побільшало студентів зі сходу України. Чи відчув це і ваш виш? Чи відчув університет на собі вплив війни?

— Якщо відверто, думали, що спрацюємо гірше, ніж у минулому році. Була певна розгубленість і переживання, у тому числі пов’язані з трагічними подіями на сході. Але університет з честю витримав вступну кампанію. До нас, як і раніше, вступили за різними освітньо-кваліфікаційними рівнями близько 3 тис. осіб, у тому числі й іноземні громадяни. Сьогодні у нас навчаються студенти з Чехії, Ірану, Єгипту, Індії, Ізраїлю, Азербайджану, Білорусі, Туркменістану, Республіки Молдова.

Колектив університету, студентське братство з радістю прийняли близько двох десятків студентів зі сходу, оточивши їх увагою та теплом своїх сердець. До речі, більшість із них, ознайомившись з нашими університетськими традиціями, рівнем і якістю навчання, вже висловили бажання продовжувати навчання в ЖДУ імені Івана Франка.

На події на сході франківці реагують, як і більшість наших громадян. В університеті організовано загін волонтерів, які тісно співпрацюють із Житомирським військовим шпиталем. У колективі проводяться доброчинні акції «Будь милосердним», різноманітні флешмоби, виставки, концерти з метою внести посильну допомогу нашим військовим та переселенцям зі сходу.

— Цього року Житомирський державний університет уже традиційно підтримав міжнародний фотоконкурс «Дня», нагородивши одну з найкращих світлин. Звідки ця віра у проекти «Дня»?

— Житомирський університет імені Івана Франка високо цінує дружбу з креативним колективом «Дня», повсякденна праця якого будить неспокій думки і впливає на долю людини. Кожен проект, який народжується у світлих головах редакційної колегії «Дня», пронизаний трьома життєдайними імперативами: порядністю, професіоналізмом і патріотизмом, які пронизують екзистенційне єство не лише друзів і партнерів, а й усіх читачів газети. Звідси віра в довголіття, перспективу й зірковий час колективу і його проектів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати