Поєдинок до смерті
Заборонені законом півнячі бої залишаються улюбленою розвагою для товстосумів![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080312/445-6-2.jpg)
Тему жорстокого поводження з тваринами «День» порушував неодноразово. У попередніх публікаціях нашої газети читачі, зокрема, змогли дізнатися про собачі бої, нині ж ми розповімо ще про одну, також популярну розвагу для любителів екстриму — півнячі бої.
Про те, що півнячі бої в Києві не рідкість, зокрема, свідчать оголошення в інтернеті, де за відповідну плату пропонується «ексклюзивне шоу», яке полягає в організації турніру бойової птиці. Охочим подивитися на таке дійство організатори обіцяють провести «розважальне шоу» в тому місці, де побажає замовник, — на вечеринках, іменинах, дружніх зустрічах. За вказаним в оголошенні номерам зателефонувала й журналістка «Дня». З чоловіком, котрий відповів на іншому кінці дроту, відбувся такий діалог.
— У мого друга день народження, і я хотіла б йому в подарунок замовити півнячий бій. Чи це можна організувати на найближчу суботу?
— Без проблем, але один бій коштуватиме тисячу доларів.
— Чому так дорого?
— Розумієте, ми враховуємо виробничі витрати, адже у нас такі півні, що вони б’ються ледве не до смерті. Так що гроші варті того. Зате ваш друг отримає «море задоволення», чого-чого, а багато гострих емоцій і крові я вам обіцяю.
— А чи знаєте ви, що подібні розваги забороняє закон?
У відповідь на це запитання пролунали короткі гудки...
Директор столичного Еколого-культурного центру Володимир Борейко стверджує, що протягом кількох останніх років кількість півнячих боїв у Києві дещо зменшилася, але для певної категорії людей цей вид розваг, як і раніше, залишається популярним. У півнячих боях, як правило, беруть участь спеціально навчені бойові півні у віці одного-двох років. Перед початком бою на природні шпори птаха одягають шпори із металу. Саме через це в ході бійки ллється «море крові», й дуже часто півні отримують серйозні ушкодження. Якщо ж поєдинок проводиться до кінця, то, за правилами гри, один із двох птахів має бути вбитим. Глядачі за подібні видовища платять немалі гроші — вхід на подібні заходи коштує від 20 до 50 доларів. Окрім цього, робляться ставки на того чи іншого півня, які можуть досягати навіть кілька тисяч доларів.
— Півнячі бої заборонені законодавством України, тому офіційно у нас їх «немає», як й інших. Стаття 25 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» забороняє проведення боїв тварин. Та насправді ця норма законодавства ігнорується. Яких боїв тільки немає — і гусей, і тарганів, і акваріумних рибок, і хижих птахів. Взагалі, різновид розваг, коли людина при цьому використовує страждання тварин, дуже великий, — розповідає Володимир Борейко.
«Спеціально навчені півні бійцівських порід влаштують на ринзі справжню битву. Раунд за раундом ці безстрашні птахи прокладатимуть собі дорогу до перемоги, адже переможцем залишиться тільки один. Гострі враження не залишать вас протягом всього шоу! Адреналін битиме через край!» — такі відчуття обіцяє оголошення, розміщене ще на одному сайті. Тут вказана і ціна для любителів пташиних боїв з виїздом до клієнта — 1200 доларів за 30 хвилин.
У багатьох європейських країнах бої тварин заборонені й за їхню організацію можна легко навіть потрапити до в’язниці. Якщо ж до тюрми не дійде, винуватець заплатить солідний штраф, окрім цього, клеймо негідника в суспільстві йому забезпечене.
— На жаль, в Україні цей закон існує лише на папері. Відслідковувати за випадками жорстокого ставлення до тварин — справа правоохоронних органів, але я не знаю випадку, щоб когось покарали за подібні дії. Така позиція держави, на мою думку, дуже погано впливає на гуманізацію молодi. Нині рівень людяності у нас зведенно до мінімуму. Чимало людей тварину чи птаха використовують для того, аби збагатитися. Сьогодні у нас спостерігається жорстока експлуатація людиною тварин. І це фактично проходить безкарно, — стверджує президент Міжнародної організації захисту тварин «SOS» Тамара Тарнавська.
За словами пані Тамари, за фактами жорстокого поводження з тваринами організація «SOS» неодноразово зверталася з позовами до суду. Але результат цих звернень виявився нульовим.
— У нас більшість міліціонерів навіть не знають про існування такого закону! Не хочуть знати про його існування й суди. Коли ми подавали позовні заяви до суду, то відшукувалася тисяча причин, аби їх не прийняти — то кома не там поставлена, то крапка не там розміщена. А потім кажуть, що термін подачі заяви пройшов. З цього приводу ми написали чимало листів і до суду, і до прокуратури, але жодного разу не вдалося винного в знущанні над тваринами притягнути до відповідальності. Тому випадків знущань над тваринами дуже багато і, на жаль, вони збільшуються. Я вважаю, що міліціонерів все ж таки потрібно ознайомити із цим законом і змусити його виконувати. Адже ця норма обов’язкова для виконання, як і всі інші. Відмінність її в тому, що тварина не може себе захистити сама, — вважає Тамара Тарнавська.
У прес-службі міліції Києва запевнили, що фактів півнячих боїв у Києві не встановлено, випадків покарань за жорстоке поводження з тваринами там також не пам’ятають. А щодо оголошень на сайтах — пообіцяли розібратися. Схоже, так сказали, щоб настирливий журналіст скоріше відчепився.
— Змінити ситуацію по ставленню до тварин можна лише завдяки формуванню громадської думки. Та ще дякуючи Євро-2012, адже перед іноземцями ми маємо показати себе цивілізованою, гуманною країною, — каже Тамара Тарнавська.
Звичайно, дуже хочеться, щоб українці усвідомили: якщо існує закон, то його обов’язково потрібно виконувати. А ще: що знущатися над беззахисними істотами — нижче за людську гіднiсть.