Перейти до основного вмісту

Пожежу легше попередити

Кожне п’яте загоряння в Києві — там, де сміття
15 лютого, 00:00

Сміття — неминучий продукт життєдіяльності людини. У середньому мешканець великого міста щодня викидає його 1—2 кг. Спробуйте підрахувати, скільки цього добра накопичується впродовж дня із усього міста, а за рік? Та додайте до цього величезні обсяги відходів промислових... Підраховано: щорічно жителі України виробляють 11 млн. кубометрів побутових відходів, вони займають 260 тисяч гектарів — приблизно таку ж площу, як держава Люксембург.

Ми звикли терпіти, відвертати в сторону очі, що сльозяться від диму, що йде від смітників, які горять. Невже ми дійсно не розуміємо того, що це ненормально? Проблема спалювання того, чому горіти в принципі не дозволено — актуальна нині не тільки в Києві, а й у всій країні...

ВПЛИВ НА ЗДОРОВ’Я

При спалюванні побутового сміття основним компонентом диму є чадний газ (СО), причому концентрація його може бути дуже високою. Він хімічно активний і небезпечний для людини, бо дуже легко з’єднується з гемоглобіном крові, блокує доставку кисню до тканин, внаслідок чого наступає отруєння. Окрім цього, в туманні дні вогнища створюють свого роду «смог» (мікрочастинки, які виділяються при неповному горінні сміття, зв’язуються з водяною парою) — дуже небезпечний для організму людини. Чим менша частинка, тим швидше вона проникає до легень і відповідно більшу шкоду може нанести. Дуже небезпечно спалювати плівки, синтетичні матеріали (поролон, який часто використовується для наповнення матраців, диванів, крісел, виготовлення килимків, пінопласт), при горінні яких виділяються ціаніди, до речі, вони у більшості випадках і є причиною загибелі людей під час побутових пожеж.

Після того, як основним пакувальним матеріалом став пластик, сміттєва проблема тільки загострилася. Наприклад, коли спалюються поліетиленові пляшки, в атмосферу попадають канцерогенні ароматичні вуглеводні, акролеїн та інші.

ПРОБЛЕМА ПОЖЕЖНО-РЯТУВАЛЬНОЇ СЛУЖБИ

Нещодавно Головним управлінням МНС у Києві піднімалась проблема горіння сміття у столиці, але вона досі не вирішена. Саме несвоєчасне вивезення з прибудинкових територій сміття є головним чинником таких пожеж. Кожна п’ята пожежа у столиці України — це горіння сміття, і на такі «сміттєві» виклики прямує оперативна техніка, на яку можуть у цей час очікувати там, де небезпека загрожує життю людей.

Нині пожежно-рятувальній службі столиці бракує 150 спецмашин. А з 91 пожежного авто 48 експлуатуються уже понад десять років. До того ж, згідно з вимогами Державних будівельних норм та правил, у Києві має бути понад 50 пожежних депо, на сьогодні їх 40. Виїзд одного пожежного автомобіля на гасіння сміття коштує державі близько 6 тисяч гривень.

КУДИ ЗВЕРТАТИСЬ? ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ПОРУШНИКІВ

«Що ж тепер робити?» — скажете ви. Немає більше сили дихати цим на вулиці й терпіти задимленість власної квартири, але хто повинний вирішувати це питання? Виявляється, є той, хто відповідає, крім того, є «Правила благоустрою території в м. Київ», в яких чітко написано, що категорично забороняється:

1. Захаращувати території матеріалами, конструкціями, сміттям, побутовими відходами, відходами виробництва...

2. Вивозити і звалювати сміття, побутові, будівельні, харчові відходи, траву, гiлки, листя в непередбачуваних для цього місцях і, таким чином, робити сміттєзвалища.

3. Розводити багаття, спалювати сміття (гілки, відходи виробництва тощо);

4. Кидати сміття, недопалки, папір, тару, ганчір’я на вулицях, площах, в парках та інших громадських місцях, а також спалювати місткість контейнерів та урн.

За порушення цих правил передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафів.

Повідомляти про порушення, що пов’язані з благоустроєм територій (у тому числі про горіння сміття), можна і треба в районні управління по контролю за благоустроєм та зовнішнім дизайном і в районні санепідемстанції. Якщо ж горіння сміття загрожує розповсюдженням на велику територію, інші будівлі та загрожує життю людей, телефонувати потрібно на «01».

ДЛЯ ДОВІДКИ — ПЕРЕРОБКА СМІТТЯ

Основою будь-якої переробки сміття служить сортування. На наших смітниках це робиться просто і неефективно. У Європі вирішили, що сміття повинні сортувати самі люди: у спеціальних місцях розташовують окремі контейнери для скла, паперу, харчових відходів, а в кожній квартирі можна знайти місткості для різних типів сміття.

Ми ще не навчились, а тільки намагаємося жити по- європейськи. Тому, коли сміттєвий контейнер тільки-но розгорається, невже важко тому ж двірнику або мешканцям будинку загасити його відром води? Не слід чекати, коли димом затягне весь двір, і лише тоді телефонувати на «01»...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати