Працювати за кордоном, а жити в Україні
11% українців мали досвід роботи в інших країнах. Збільшенню кількості трудових мігрантів заважає мовний бар’єрБлизько 40% українців хотіли б знайти роботу за кордоном, а майже 29% готові повністю емігрувати за кордон — це дані дослідження настроїв українців, яке провела соціологічна група «Рейтинг». Причини — низький дохід, оцінка майбутніх перспектив для реалізації як низьких, бажання дати дітям краще життя тощо.
«Люди, які хочуть емігрувати і мають намір шукати роботу за кордоном, — це мешканці західних регіонів України, молодь і представники середніх вікових груп. Це — здебільшого чоловіки, як правило — з вищою освітою і, здебільшого — більш забезпечені громадяни, — зазначив директор соціологічної групи «Рейтинг» Олексій АНТИПОВИЧ. — Понад 50% українців пояснили, що готові емігрувати за кордон, оскільки переконані, що там кращі умови для життя. Понад 40% готові покинути Україну через бажання забезпечити краще майбутнє своїм дітям, а ще 30% — через відсутність гідної роботи у країні. При цьому про значні шанси виїхати говорить чверть опитаних — 27%. Цікаво також, що серед людей, які бажають працювати за кордоном і водночас уже працювали там, — 40% оцінюють свої шанси на виїзд у майбутньому як значні».
За словами Олексія Антиповича, 28% опитаних українців уже цікавилися можливостями працевлаштування за кордоном, а 11% осіб раніше мали такий досвід праці. Переважна більшість людей готові їхати на роботу за кордон на термін від одного до п’яти років. Третина респондентів зазначили, що хотіли б працювати за кордоном за вже набутою спеціальністю, але кожен п’ятий готовий перекваліфікуватися, щоб бути затребуваним у нових умовах. Майже 80% відвідувачів візових центрів переконані, що економічна ситуація в Україні не покращиться настільки, що у найближчі кілька років вони перестануть цікавитись працевлаштуванням за кордоном.
Оптимізму додає те, що понад 60% опитаних українців сказали, що за умов постійної роботи за кордоном вони через деякий час повернулися б в Україну. Так говорять як відвідувачі візових центрів, так і ті, хто просто має думки поїхати за кордон. За оцінками експертів, за останні п’ять років трудові мігранти перерахували в Україну близько 35 мільярдів доларів. Найбільше хочуть повертатися мешканці західних регіонів, найменше — східних.
Сьогодні найпопулярнішою країною для трудової міграції серед українців є Польща. За словами експертів, нині в Польщі перебуває близько одного мільйона українців. Через зростання економіки Польщі з 2014 року загальна кількість віз, які видаються українцям, щорічно зростає на 30%. А поляки, у свою чергу, шукають вищих заробітків у країнах Західної Європи.
Серед факторів, які стримують потік трудових мігрантів, — велика кількість шахраїв на ринку міжнародного працевлаштування і незнання мов. При цьому фахівці наголошують, що це стосується висококваліфікованих працівників, попит на яких є в країнах Східної Європи.