Про сніг і «комунальні» переломи
Правники радять подавати до суду, якщо людина травмувалася через неприбрані дороги
«Проблем із проїздом немає. Техніка працює ночами, щоб не створювати заторів на дорогах. Якщо будуть снігопади, то ніяких проблем не буде, як не було їх і до того», — повідомляє генеральний директор комунального підприємства «Київавтодор» Георгій Глинський. Але кияни бачать щодня зовсім іншу картину. Крім того, автомобілісти добре пам’ятають перший снігопад на початку грудня минулого року, який продемонстрував: комунальні служби вже традиційно не справляються з прибиранням снігу. Від цього страждають громадяни. Так, за словами директора Інституту міста Олександра Сергієнка, лише з 3 грудня 2012 року до 8 січня 2013 року різні травми отримали 7 284 людини, в тому числі 487 дітей. Особливо вразливими до ожеледиці є літні люди, наголошують експерти. «Для людини старшого віку впасти і щось зламати — означає вирок», — пояснює адвокат із медичного права Максим БАРИШНІКОВ. Це завжди тривале й дороге лікування.
Незважаючи на велику кількість травмованих через негоду та неякісні послуги комунальних служб людей, лише 20% скарг із поданих до суду пов’язані із завданою шкодою здоров’ю. Решта стосуються пошкоджень автомобілів, зазначає юрист. Причина, чому кияни не надто охоче вплутуються у судову тяганину, — в мізерних сумах матеріальних відшкодувань. «Компенсація зазвичай сягає від 1 до 7 тисяч гривень. Це смішно. Це не покриває витрат навіть на лікування», — говорить Баришніков. Проте він радить все ж «штурмувати» суди і позиватися до «Автодору» чи жеку. «Коли кожен буде притягнутий до цивільно-правової й адміністративної відповідальності за неприбрані дороги та прибудинкові території й коли ця відповідальність буде реальною, а не копійчаною, тоді ситуація зміниться», — упевнений правник.
Олександр Сергієнко вбачає причину нечищених від снігу доріг у Києві також і в низькій оплаті праці робітників жеку: «Мінімальна оплата за квадратний метр складає близько 2 гривень. Помножте на площу вашого будинку, і ви зрозумієте, що кожного місяця ваш дім сплачує 10, 20, 30 тисяч за квартплату. Ця сума йде в районне управління ЖКГ, і лише те, що залишиться — крихти, спускається до рівня жеку. Якби двірнику дали хоча б невелику частину з цієї суми, він би лопатою чи виделкою, чи ножичком відколупав весь лід».
Колишній мер Києва Іван Салій пояснює: жеки прибирають 30% території, «Київавтодор» — 20%, а за решту території міста не відповідає ніхто, тому її ніхто й не прибирає. Він підкреслює, що Києву бракує техніки для прибирання снігу, а на її закупівлю немає коштів.
Випуск газети №:
№8, (2013)Рубрика
Суспільство