А протест же голий!..

18 січня активістки FEMEN провели ще одну акцію. Цього разу їх протест був спрямований проти Міністерства закордонних справ Індії, яке начебто порекомендувало своїм посольствам уважніше ставитися до видачі віз жінкам у віці від 15 до 40 років з України, Росії, Казахстану та Киргизстану. Чотири представниці руху в традиційному напівоголеному вигляді з’явилися з плакатами «Украина не бордель» та розгорнули індійський прапор на балконі резиденції посла Індії. Невдовзі до будинку на Ярославовім валу прибули правоохоронні органи, котрі затримали учасниць акції.
Індійське МЗС звинувачення, висловлені FEMEN, одразу заперечило, зауваживши, що всі візи видаються виключно після стандартної процедури, якої дотримуються більшість дипломатичних місій. «Посольство вважає прикрим інцидент, який стався вранці 18 січня 2012 року, під час якого дипломатичні приміщення посольства атакувала група невідомих, що навіть не намагалися перевірити факти перед тим, як вдатися до таких неприйнятних дій», цитує індійське диппредставництво «Радіо Свобода».
Тим часом картинка із напівоголеними українськими активістками з прапором Індії в руках пройшла і по російських, і по світових ЗМІ. Нагадаємо, що це вже не перший «міжнародний» вихід FEMEN. Недавно, протестуючи проти політичних репресій, вони наткнулися на прикрощі в Білорусі.
З огляду на те, як мало «живого» збереглося в українському суспільстві, який млявий «горизонтальний простір» в Україні, обнадійливими здаються навіть найсумнівніші громадські порухи та ініціативи. Тому навіть попри скандальність та фактично відсутність ідеології (про що писав зокрема «День» у № 23 від 10 лютого 2011 року) багато хто зі співчуттям ставився до FEMEN. Донедавна. Доки акції стосувалися «домашніх» українських справ і слугували подразником виключно для нашого політикуму. Перший сумний дзвінок прозвучав у Ватикані, де вони провели акцію проти «женоненависницької політики» церкви на площі Святого Петра. Далі — Білорусь. Тепер-от — Індія.
Цікаво, чи замислюються представниці FEMEN про те, що в Україні є спадок жіночого протесту і який цей спадок? Тільки у ХХ столітті унікальних образів жінок-незгодних — ціла галерея: дисидентки, політичні в’язні-жінки, ті, хто до останнього боровся в лавах УПА. Зайве говорити, що свій протест ці українки висловлювали зовсім інакшими методами. А якою була б відповідь FEMEN на прості питання: За кого ви? Проти чого? За що? і Як?
Наразі ж роздягання, по суті, перетворилося на самоціль FEMEN і на замінник громадського життя в Україні. Принаймні, так воно виглядає на рівні українського медіапростору. А найбільше турбує от що: напівоголені протести FEMEN відбуваються на тлі майже повної відсутності якісного інтелектуального протесту в суспільстві, ідейного вироблення альтернативи. Сумний ПІАР.
Авторка «Дня» — індійська правозахисниця, політолог, історик-міжнародник із науковим ступенем кандидата наук, журналістка, голова правління Східноєвропейського інституту розвитку Мрідула ГОШ надіслала до редакції «Дня» свої думки з цього приводу.
РЕПЛIКА
Жінки без розуму не потраплять до БоллівудуКоли розуму нема, страждає тіло. Коли не вистачає аргументів, діють кулаками. В Україні віднедавна спостерігається дивний феномен — псевдофемінізм, або феміноексгібіціонізм (!). Назва його — FEMEN. Цілком симпатичні дівчата (на вигляд розумні) блукають світом топлес, театрально всіх намагаються переконати в гідності українок. Своїми виступами та посланнями вони роблять спробу здивувати, шокувати або й переконувати Європу та світ. Їхнє гасло — «Українки — талановиті, розумні та гарні жінки». Принаймні, так хочуть дівчата FEMENістки. Вони щирі й навіть вірять у це. Але виходить не зовсім так, як вони хочуть. Як завжди. Їхні добрі наміри часто сприймаються спотвореними. Після Ватикану та Білорусі, шукаючи нових пригод, вони, при мінусовій температурі, вирішили «прикрасити» балкон резиденції індійського посла в Києві. Привід: мовляв, Делі дав інструкцію посольствам у країнах СНД більш прискіпливо перевіряти молодих дівчат, які подорожують до Індії. Але при цьому вони не мали жодних фактів відмови чи знущання над дівчатами, які подали документи на візу, з боку індійського посольства. Не уявляю, як реагувала б українська влада, якби індуски без жодних фактів і підстав взяли драбину та здійснили подібну «акцію» на балконі резиденції Посла України в Нью-Делі. Не вийшло в українських дівчат із того нічого доброго, не стали вони символами, подібними до храмових статуй, ніхто не запросив їх до Боллівуду. Натомість незабаром їх заарештувала міліція. Була нота з боку МЗС України з вибаченням щодо інциденту. І на цьому можна було б уважати інцидент вичерпаним, але головна активістка познущалася з державного прапору Індії — символу національної честі та гідності. Подібні дії з українським прапором не уявляю навіть у жахливому сні. Жодних публічних вибачень від дівчат FEMEN не було. Можна здогадуватися про розумові здібності цих активісток, які так чинять із символами найбільшої за кількістю населення демократії у світі. Чи буде розслідування? Чи будуть вони покарані адміністративно? Штрафом? Життя й час покажуть. А кому й що це дасть, можна запитати? Нікому й нічого, якщо вони не усвідомлюють беззмістовність своїх акцій.
Використовуючи актуальні теми, своїм діями та засобами вони їх просто девальвують. FEMEN нівелюють головну мету всіх жінок — досягнення рівності, перетворюючи себе на жінку — привабливий товар для ЗМІ та чоловіків. Замість того, щоб показувати своє тіло, краще показали б свій розум! Це є неприйнятним із позиції будь-якої ідеології як правих, так і лівих сил. Замість подолання стереотипів вони посилюють негативний стереотип щодо українських жінок. Мій знайомий журналіст із Індії написав: «Я ніколи не думав, що українські жінки — повії. Але після цієї акції бачу, що таке може бути».
Увесь світ сміється. Україна вкотре дістала проблему на рівному місці — і вдома, й за кордоном. FEMENістки не покращують імідж країни, а ганьблять, граючи в політику «чоловіків», які їх фінансують та не поважають жінок, насолоджуючись «видовищем». Вони — зручні заручники: у них відключений розум при наявності тіла. Жінка без розуму — це коли жінка — товар. Пам’ятаєте, була така партія «Жінки за майбутнє»? А ці нові активістки — це жінки БЕЗ майбутнього. Дивуюсь, чому жінки-політики різних таборів мовчать?
Випуск газети №:
№10, (2012)Рубрика
Суспільство