Природні катаклізми ХХ століття в Україні
1927 рік (30-31 серпня) — паводок у басейнах річок Дністер і Прут призвів до підтоплення 10 міст і багатьох сіл, зруйновано дороги, мости тощо.
1931 рік — надзвичайно висока весняна повінь у басейні Дністра. Її висота перевищила всі раніше відомі повені та паводки, починаючи з XVIII ст. Завдано великих збитків населенню.
1934 рік — сильна засуха охопила майже всю Україну, за винятком західних районів; дуже постраждало сільське господарство.
1941 рік (1-2 вересня) — надзвичайний паводок у басейні річки Дністер призвів до значних руйнацій.
1946 рік — дуже сильна засуха призвела до голоду в Україні.
1947 рік (кінець грудня) — сильне потепління та інтенсивні дощі призвели до формування катастрофічного паводку в Закарпатті. Паводком завдано значної шкоди населенню сіл і міст. Зруйновано понад 35 залізничних мостів, розмито захисні дамби в мiстах Вилок, Хуст, залізничні колії, змито родючі землі, загинули посіви озимих культур. Спостерігалися селі, обвали, зсуви.
1957 рік (12-13 червня) — у Передкарпатті катастрофічна за наслідками злива обумовила формування паводку, який призвів до великих матеріальних збитків: розмито залізничну колію, затоплено села, знесено господарчі будівлі, було пошкоджено посіви сільськогосподарських культур на значних площах.
1960 рік (березень) — пилова буря на півдні України завдала значних збитків сільському господарству.
1968 рік — велика засуха в Україні охопила більшу частину її території, за винятком західних і північних областей, загинула значна частина врожаю сільськогосподарських культур.
1969 рік (січень-лютий) — пилова буря, зумовлена дуже сильними тривалими вітрами, була помічена практично на всій території України. Завдано значних збитків сільському господарству, пошкоджено будівлі, опори електроліній та зв'язку. Найбільше постраждали лівобережні райони України.
1969 рік (28 жовтня) — штормові та ураганні вітри, швидкість яких досягла 40 м/с, призвели до масового руйнування електромереж та ліній зв'язку. Вітер спричинив сильний шторм на Чорному та Азовському морях, катастрофічні згінно-нагінні явища, що завдали значних збитків господарству України.
1970 рік — весняна повінь. Значні підйоми рівня води та затоплення територій були зафіксовані в басейні річок Дніпро, Десна, Прип'ять. Завдано значних збитків населенню та господарствам Київської, Чернігівської, Житомирської, Рівненської i Сумської областей.
1972—1975 роки — катастрофічні засухи в Україні призвели до значного недобору врожаю, передчасного засихання рослин, великих лісових пожеж і згорання торф'яників.
1975 рік (22—26 листопада) — сильна ожеледь, хуртовини, снігові замети, посилення вітру на території України призвели до значного порушення діяльності галузей господарства у південній частині країни, особливо постраждало місто Одеса.
1980 рік (липень) — катастрофічний паводок сформувався значними опадами в басейні річок Закарпаття, Дністра, Прута, Сирета. Завдано колосальних збитків населенню та народному господарству цих районів.
1987 рік (6 серпня) — смерч на Київщині призвів до значних руйнацій будівель і пошкоджень лісових масивів.
1988 рік (3-5 грудня) — сильна ожеледь на півдні України паралізувала діяльність більшості галузей господарства, завдано колосальних збитків.
1997 рік (23 червня) — смерч на заході України. Великі руйнації, людські жертви.
1998 рік (3-5 листопада) — катастрофічний паводок на Закарпатті, внаслідок якого підтоплено понад 40 тисяч будинків, близько 2 тисяч зруйновано повністю. Зруйновано i пошкоджено водозахисні дамби, автомобільні дороги, мости, залізницю. Відключено енергопостачання, газопостачання, зв'язок тощо.
1999 рік (травень) — катастрофічні заморозки на всій території України призвели до значного пошкодження i загибелі більшості сільськогосподарських культур, особливо постраждали плодові дерева та сходи картоплі. У багатьох районах пропав увесь урожай плодових.
1999 рік (листопад) — сильною ожеледдю в поєднанні з сильними снігопадами та штормовими вітрами завдано найбільших за останні 50 років збитків транспорту та комунальному господарству.
Випуск газети №:
№4, (2000)Рубрика
Суспільство