Перейти до основного вмісту

П’ять років без світла

Така реальність для п’ятнадцяти хат в селі Сосонка на Вінниччині
10 лютого, 00:00

На Донбасі є такий звичай: по померлому у хаті 40 днів горить лампада. Для Віри Романової цей ритуал став життєвою необхідністю. Минає два роки з того дня, як працівники РЕСу (районна електрична станція) «відрізали» їй світло. За борги. Віра винна майже тисячу гривень. Для неї — непрацюючої матері інваліда — ця сума космічна. Тому, коли вона вкотре шукала поживи на Вінницькому міському смітнику і наштовхнулась на каністру з керосином, понесла її до дому.

Бідні багаті на вигадки. Отож невдовзі гніт, опущений у скляну банку, хай слабо, але таки освітив хату. Специфічний запах від такого освітлення — це не найгірше. Кіптява від неоосвітлення «висить» стіною, а всі мешканці схожі на щось середнє між шахтарями у забої і мулатами-скитальцями.

Сільський голова Сосонки Сергій Сташко говорить, що добре знає проблеми сімей, які живуть без світла, але нічим не може їм зарадити:

— Ми не маємо можливості заплатити за них. Бюджет сільської ради дуже обмежений. І взагалі Романови могли б піти на роботу. Дитина у них — інвалід, але ж вони здорові молоді люди. Втім, без світла сидять не тільки Романови. Рекорд життя «на темну» побив 77 річнийМикола Олійник і його співмешканка Ірина Носань.

— В нас був свєт, але приїхали на машинці (тут і далі збережено мову героїв. — Авт. ), вирвали провода і всьо, тай нема тепер свєта... Баба Ірина вже п’ять років на свого діда дивиться лише вдень. Їхню хату від’єднали від мережі також за борги. Скільки їм треба заплатити, старі не знають і навіть не цікавляться. Телевізора немає, їсти варять у грубці, потреби у холодильникові нема.

— Протягом січня ми відключили за несплату близько 1,5 тис. жителів області, — повідомив генеральний директор ВАТ «АК «Вінницяобленерго» Олександр Бірюков, — і будемо продовжувати цю практику, якщо не платитимуть за електроенергію. Спочатку, звичайно, попереджаємо, що від’єднаємо від мережі, але ми не благодійна організація і безкоштовно роздавати струм не можемо.

Проте є такі особи, що з рішеннями обленерго не погоджуються і після відключення самовільно під’єднуються до мережі. Олександр Бірюков розповів про одну вінничанку, яка живе в центрі вулиці одного з райцентрів регіону. Після відключення за борги вона накинула гачки на електродроти. Коли її оштрафували за крадіжку струму, вона приєдналась до сусідів, потім до інших. Протягом року її «від’єднували» чотири рази.

Скільки всього на Вінниччині людей живе без світла, не знають навіть статисти Обленерго. Не рахують. Їм цікавіше працювати з тими, хто платить, а решта, як стверджує О. Бірюков, самі роблять свій вибір.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати