«Питання не у відсутності патріотизму, а в тому, що хлопців відправляють голими й босими»
Чому батальйон територіальної оборони Івано-Франківської області не пускають на східУ понеділок у селі Делятині Надвірнянського району Івано-Франківської області блокували військову частину. Матері, батьки, дружини та діти військових, яких мали відрядити на схід країни, прийшли сюди, щоб висловитись проти того, щоб їхніх дітей та чоловіків відправляли воювати без необхідної амуніції та підготовки.
«З тих військовослужбовців, що мали відправити на схід країни, 200 чоловік готові їхати. 108 чоловік написали відмову, адже не мають наміру їхати в зону бойових дій, — розповідає координатор «Самооборони» Івано-Франківська Юрій «ТИХИЙ». — Деякі люди взагалі не з’явилися. Форму їм завозили позавчора вночі, але військовим її ще навіть не роздали, тобто вони мали їхати в старій формі. Те ж стосується і взуття, яке видали лише тим, хто був на території частини в суботу. Решта ж ходять у старих берцях».
Координатор також наголошує, що в людей немає тактичної підготовки. Достатню підготовку пройшли приблизно 50 чоловік, вони постійно тренуються і чітко знають, що прийшли захищати державу. Дехто відмовляється проходити підготовку, не виконує накази керівництва. Трапляється, що й немає інструкторів. У вівторок до військової частини мали виїхати інструктори-добровольці, щоб допомогти із тренуваннями.
Блокування частини, розповідає Юрій «Тихий», розпочалося ще вночі. Батьки відмовлялися відпускати дітей воювати без мінімальної амуніції — бронежилетів, касок та без підготовки. «Проблема не в тому, що немає кому захищати рідну державу — а в тому, що хлопців відправляють туди голими-босими», — зауважує самооборонівець.
Батальйон територіальної оборони складається із добровольців, призовників та контрактників. Але основним завданням батальйону була оборона області. Частина з тих, хто записувався до батальйону, спочатку хотіли їхати на схід. Інші ж, яких мали призвати і обіцяли велику зарплату, записувалися до батальйону, щоб не їхати в гарячу точку.
Ще 6 червня на черговій сесії обласної ради місцева «Самооборона» принесла продемонструвати ту форму, взуття, шкарпетки і паски, які закупили для військових. Наголошували на неналежній якості, а ще на тому, що багато грошей відмили на такій оборудці.
«Ті паски, які закуповували по 50 гривень, військовим так і не роздали, — продовжує Юрій «Тихий». — Хоча, гадаю, відзвітують інакше. Форма після другого-третього прання взагалі розлазиться. Змінної форми їм не надали».
«Нині триває робота по доукомплектуванню батальйону, — розповідає офіцер регіонального медіа-центру МО України підполковник Тарас ГРЕНЬ. — Визначають, що ще необхідне бійцям, а також проводять додаткове психологічне обстеження, щоб визначити, наскільки готові вони виконувати завдання та захищати країну на сході. Хоча, я вважаю, що людям варто було казати правду одразу, спочатку, і якщо батальйон формувався, щоб відправити людей воювати, то слід було повідомити про це. Прикарпатці завжди відрізнялися високим патріотичним духом, вони були однією із рушійних сил Майдану, тому вважаю, що люди цілком готові виконувати поставлені перед ними завдання».
Хоча підполковник вважає, що рівень матеріально-технічного забезпечення військових викликає сумнів. Не є прийнятним, що військові їдуть в формі поганої якості, тим паче без бронежилетів. Але пов’язує це з тим, що за стільки років незалежності в країн розкрадалися все, навіть у Збройних силах. Всі ці питання полковник спрямовує до вищого генеральського штабу, де, на його думку, закуповують одне, а списують зовсім інше.
На думку військового, такий приклад блокування можуть трактувати по-різному. І через відмову батальйону йти служити скажуть, що втратили Україну.
Унаслідок блокування частини й протесту людей Рада оборони області ухвалила рішення не відряджати батальйон на схід, доки військових не забезпечать індивідуальними засобами захисту.
ДО РЕЧІ
Ротацію, медичну та психологічну допомогу...
...для своїх рідних вимагають солдатські матері та дружини, які вдруге приїхали до Києва на зустріч у Міноборони
Матері та дружини військовослужбовців 51-ї окремої механізованої бригади вдруге зустрілися з представниками Міністерства оборони. Цього разу з ними поспілкувався заступник міністра полковник Петро Мехед та керівники структурних підрозділів Міністерства оборони. Представниці Волинської, Рівненської та Хмельницької областей об’єдналися у спільний комітет та надали міністерству список своїх вимог, серед яких: ротація військових, медичне обстеження та робота з психологом.
Полковник Мехед запевнив, що все, за винятком ротації, цілком реально і вже виконується, але жінки словам міністерства не довіряють. Вони впевнені, їхніх чоловіків забрали на службу незаконним шляхом, саме тому вони не мають жодних гарантій.
Чоловіка пані Ірини за законом мобілізувати не могли, адже у них троє дітей, двом із яких ще немає трьох років. «Чоловіка забрали примусово. Викликали до військкомату й пригрозили, що передадуть справу до прокуратури, якщо він не з’явиться. Ось так, не вручаючи навіть повістки, його і забрали. Зараз чоловік живе у нелюдських умовах. Поки перебували на Донеччині — не мали можливості навіть помитися. Воду побачили вперше на Миколаївщині, і то технічну. Чоловік застудився, по телефону у нього такий кашель, що стає страшно. Медичної допомоги їм не надають. Я не знаю, скільки він ще буде лікуватися, після того, як повернеться з такої служби», — говорить Ірина.
Матері та дружини наполягають на ротації, але розуміють, що зараз цього ніхто не виконає. «За постановою Верховної Ради, ротація мала б бути через 45 днів, — говорить пані Ольга, син якої знаходився під Волновахою, — але згодом нам повідомили, що постанова ця — рекомендаційна, тому її ніхто не виконуватиме».
Щодо психологічної та медичної допомоги, то, за словами представників міністерства, вона надається повноцінно, але мати мобілізованого пані Наталія стверджує, що в цьому напрямку лише створюють вигляд роботи. «Мій син був під Волновахою, полягло багато його друзів, а йому доводилося потім забирати з поля бою їхні трупи. Це жахливий стрес, син не може спати, у нього почалися нервові розлади, але невропатолог на комісії сказав, що він повністю здоровий...», — каже пані Наталя, і просить Міноборони якось вирішити ці проблеми.
Олена БЕРЕЖНЮК