Рак, який можна зупинити
На обліку в онкологічних установах перебуває близько мільйона хворих (це лише ті, у кого вже діагностували онкозахворювання). Щороку реєструється понад 165 тисяч нових випадків раку — приблизно 500 випадків щодняОнкологія є другою найпоширенішою причиною смерті в Україні (перша — хвороби системи кровообігу). За 2011 рік онкологія забрала майже 89 тисяч життів. Приблизно 250 осіб на день. Для порівняння — від автокатастроф в Україні торік загинула 5791 людина. Отже, рак за місяць убиває більше народу, ніж усі автомобілі країни — за рік. Така загрозлива статистика означає для українців, з одного боку, що треба менше палити і, з іншого — що треба більше виявляти й лікувати онкозахворювання.
Центральною установою, яка займається вивченням і лікуванням онкозахворювань в Україні, є Національний інститут раку. Засновано його було ще 1920 року. У післявоєнні роки на основі Інституту раку було створено мережу спеціалізованих онкологічних установ країни.
Останній капітальний ремонт Інституту раку також проводили в післявоєнні роки. Інженерні комунікації було прокладено 25 років тому. Іншими словами, існуюча матеріальна база, м’яко кажучи, застаріла. Держава для виправлення ситуації провела роботу з будівництва нового хірургічного комплексу: наприкінці 2011 року його було урочисто здано в експлуатацію. Через півроку за розпорядженням керівництва МОЗ спеціальна комісія «відвідала», як очікувалося, новий функціонуючий комплекс, і те, що виявилось, треба сказати, вразило уяву. «У корпусі, який будували упродовж 15 років, не функціонувала в нормальному режимі вентиляція, не працювали як слід ліфти, траплялись перебої з енергозабезпеченням, була відсутня гаряча вода», — підкреслив нинішній заступник директора Інституту з розвитку Валентин Машуков. Нагадаємо, йдеться про новий побудований хірургічний комплекс, у якому повинні проводити десятки операцій на день. Без гарячої води й світла. Без ліфтів. З порогами в дверних отворах коридорів, через що каталки з хворими неможливо було возити на операції і в палати...
Керівництву Міністерства охорони здоров’я вдалося взяти ситуацію під контроль і за рекордний термін довести корпус до нормального функціонального стану.
«За останні три місяці вдалося вирішити питання енергозабезпечення, встановити сучасну систему подачі фільтрованого повітря в операційні, організувати подачу гарячої води на всі поверхи, привести роботу ліфтів у належний стан, — відзначив Валентин Машуков. — На шостому, сьомому і восьмому поверхах нового хірургічного комплексу нині 16 високотехнологічних операційних кімнат із найсучаснішим медичним обладнанням. На третьому, четвертому, п’ятому поверхах — палатні відділення, одне з яких — дитяче. До цього операції проводили в старому корпусі клініки, тепер усі хірургічні втручання відбуваються лише в новому хірургічному комплексі».
На даний момент, завдяки зусиллям міністерства, новий хірургічний комплекс на 160 місць має два відділення реанімації і 16 унікальних операційних блоків (об’єкти такого класу в Україні побудовано вперше). Операційні блоки забезпечено рухливими діагностичними рентгенівськими системами, електрохірургічним обладнанням, апаратами штучної вентиляції легенів, апаратами УЗД та операційними столами.
Аби здійснити необхідну модернізацію інституту, державою було ухвалено «Генеральну концепцію розвитку Національного інституту раку на 2012—2032 роки». Передбачено будівництво нових корпусів: хіміотерапевтичного, радіологічного, дитячої онкології, центру протонної променевої терапії; реконструкцію наявних корпусів клінік, патологоанатомічного корпусу й інших корпусів; будівництво надземних переходів між корпусами. Інакше кажучи, заплановано повномасштабне виведення інституту з плачевного стану і приведення його в сучасний вигляд, що відповідає світовим стандартам.
«Спочатку ми визначили місце, територія була доволі тісною: на будмайданчику планувалося звести тільки радіологічний корпус із центром діагностики. У результаті було вирішено використовувати будмайданчик так, щоб розмістити на ньому одночасно дві будівлі — клініку №3 і цей радіологічний корпус. Генеральний план реконструкції інституту доопрацювали, щоб ефективніше використати місце. Також було вирішено розвести на майданчику господарську і лікувальну частину з дотриманням усіх будівельних і санітарних норм. Було проведено громадські слухання серед місцевих жителів, де їм представили плани будівництва і роз’яснили особливості майбутніх лікувальних корпусів», — повідомила директор Інженерно-технічного центру МОЗ України Ольга Махнева.
У клініці №3 заплановано палатне відділення стаціонару, адміністративне відділення. Крім того, корпус радіології і клініки №3 планується об’єднати спеціальною пішохідною галереєю, яка дозволить хворим і лікарям не виходити в негоду на вулицю, що особливо важливо після операційних втручань.
«Загальна територія будівництва на даний момент становить 1,6 га, з них 2,5 тис. кв. м — площа самої забудови. Зараз там зроблено заливку бетонної плити і ведуться роботи з монтажу каркаса стін підвалу і їх бетонування. До кінця року планується вийти з нульового рівня, у січні-лютому — звести як мінімум два поверхи, щоб до літа корпус було зведено і облаштовано повністю», — уточнила вона.
Завдяки тій роботі, яка сьогодні виконується для модернізації Інституту раку, у багатьох із хворих з’явився реальний шанс на порятунок.